Ak má napríklad 65-ročná žena BMI nad 35 kg/m2, skracuje si život v porovnaní s rovnako starou štíhlou ženou o dva roky a o celé štyri roky, ak má zároveň nedostatok pohybu, čo je pri takom BMI zvyčajne pravidlom. Ak je obézna žena 20-ročná, skracuje si život o osem rokov a v prípade obézneho 20-ročného muža je to o celých 13 rokov. Deti a adolescenti s nadváhou majú viac ako 40-krát vyššie riziko rozvoja metabolických zmien vedúcich ku kardiovaskulárnym ochoreniam a cukrovke.
Ochorenia sprevádzajúce obezitu
Kardiovaskulárne ochorenia:
ischemická choroba srdca (srdcové infarkty, zlyhanie srdca), poruchy srdcového rytmu (fibrilácia predsiení), ochorenia ciev zásobujúce mozog (mozgové infarkty), arteriálna hypertenzia, poruchy krvnej zrážanlivosti, poruchy metabolizmu krvných tukov (hypercholesterolémia, hypertriglyceridémia, nízky HDL cholesterol), sacharidov (cukrovka 2. typu), kyseliny močovej (hyperurikémia), metabolický syndróm (komplexná porucha metabolizmu), nádorové ochorenia hrubého čreva, pažeráka, prostaty, pečene, maternice, pankreasu, prsníka, obličiek, žlčníka a lymfatických uzlín
Ochorenia tráviaceho traktu:
refluxné ochorenie žalúdka a pažeráka, ochorenia žlčníka (žlčové kamene, žlčové – biliárne – koliky), ochorenia pečene (steatóza – stukovatenie pečene, steatohepatitída), zápcha
Ochorenia obličiek:
chronické zlyhávanie obličiek aj v dôsledku arteriálnej hypertenzie a cukrovky pri obezite

Ochorenia kostí, kĺbov:
artróza najmä tzv. nosných kĺbov a pohybového aparátu, bolesti chrbta, ploché nohy Psychosociálne problémy: osamelosť, problémy s hľadaním partnera, psychiatrické ochorenia, depresia a úzkostné poruchy, demencia, Alzheimerova choroba, poruchy dýchacieho systému, syndróm spánkového apnoe, astma, poruchy fungovania pohlavných orgánov a poruchy regulácie pohlavných hormónov, erektilná dysfunkcia, neplodnosť, syndróm polycystických vaječníkov
Problémy v tehotenstve:
riziko popôrodného krvácania, predčasného pôrodu, vzniku cukrovky počas tehotenstva Zdravým životným štýlom, správnou výživou a dostatočným pohybom sa dá výrazne predchádzať obezite a rozvoju pridružených ochorení spojených s metabolickým syndrómom. Zníženie hmotnosti a množstva viscerálneho telesného tuku ich môže zvrátiť alebo aspoň spomaliť.
Výskyt obezity na Slovensku
Na Slovensku podľa viacerých prieskumov výskyt ľudí s nadhmotnosťou alebo obezitou významne stúpa s vekom, tak u mužov, ako aj u žien.
U mužov sa nadhmotnosť vyskytuje v 63,4 %, z toho obezitu malo 20,6 %. U žien sa nadhmotnosť až obezita vyskytla v 54,2 %, v pásme obezity bolo 20,5 % žien. Štandardizovaný výskyt nadhmotnosti a obezity vo vekovej skupine 25– až 64-ročných bol u mužov 68,8 % a u žien 56,4 %. Pri porovnaní výsledkov za roky 2005 a 2011 môžeme za nepriaznivý fakt považovať 10 % nárast nadhmotnosti a obezity vo vekovej skupine mladých mužov (25– až 34-ročných), kde výskyt nadhmotnosti a obezity bol 54,57 %. Až 26,9 % z týchto mužov bolo v pásme nadhmotnosti.
Výskyt nadhmotnosti a obezity u žien je pomerne stabilný, v roku 2011 došlo k miernemu poklesu obezity o 1,53 %. Stredná hodnota BMI je 25,2 % pre ženy, čo sa pohybuje na dolnej hranici nadhmotnosti.