S morom súvisia aj termíny ako talasoterapia a algoterapia. Termín „talasoterapia“ v gréčtine znamená „liečenie morom“ a v roku 1869 ho vymyslel francúzsky lekár de La Bonnardiére, ktorý žil v Arcachone. Talasoterapia pozostáva zo súboru liečebných postupov, pri ktorých sa používa morská voda a jej rozličné formy, ďalej prímorská klíma, piesok a íl. Pôvodne prebiehala výlučne pri mori. Každé pobrežie má svoje špecifické vlastnosti: Atlantický oceán so svojimi silnými vetrami tonizujúce, Lamanšský prieliv má ideálnu klímu bohatú na jód vďaka silným prílivom, Stredozemné more vďaka slnečnému počasiu upokojuje v prípadoch preťaženia a podporuje vstrebávanie vitamínu D. Dnes si však možno talasoterapiu dožičiť aj doma v niektorých luxusných wellnesscentrách.
Morská voda je bohatá na chlorid sodný a minerálne soli ako draslík, železo, horčík, fosfor, ďalej na mikroelementy mangán, meď, zinok, kremík, lítium, kobalt, fluór či jód, takisto na vitamíny a aminokyseliny. Morský vzduch je bohatý na kyslík a záporné ióny, jemné čiastočky, ktoré sú známe svojimi účinkami proti stresu. Medzi iónmi je aj jód obsiahnutý v hmle aj jemnom daždi, ktorý stimuluje tvorbu hormónov štítnej žľazy.
Súčasťou talasoterapie je aj algoterapia, ktorá sa opiera o blahodarné účinky morských rias. Riasy sú bohaté na makroelementy a minerály – obsahujú takmer všetky druhy vitamínov a aminokyselín. Možno ich konzumovať, kúpať sa v morskej vode obohatenej o drvené riasy, absolvovať zábaly z teplých rias (napr. pri artróze, s výnimkou zápalového štádia). V prípade bolestí kĺbov na rukách sa uplatňuje technika morského bahna – ponorenie rúk do teplého bahna z morských rias. Ľudské telo obsahuje približne 25 nevyhnutných minerálov a stopových prvkov. Sú potrebné na to, aby chemické procesy v tele prebiehali správne. Niektorých minerálov (napr. fosforu a vápnika) je v tele viac ako ostatných. Ich potreba sa mení podľa veku a rôznych okolností. Nedostatok vápnika sa prejavuje najmä známym rednutím kostí a odvápňovaním zubov, chýbajúci horčík spôsobuje najčastejšie svalové kŕče, nedostatok fosforu bolesti kostí, stuhnuté kĺby. Ak na pokrytie ich potreby nestačí strava, optimálne je dopĺňať ich pomocou potravinových doplnkov pochádzajúcich z organických, napr. morských zdrojov.
Aquamín
- multiminerálny komplex získaný z červenej morskej riasy žijúcej v ekologicky čistých oblastiach Atlantického oceánu
- jedinečný zdroj minerálov na prírodnej báze, ktorý poskytuje ľudskému organizmu v prvom rade všetky tri základné minerály (vápnik, horčík a zinok) a ďalších 72 dôležitých stopových prvkov
- ako minerálny zdroj na rastlinnej báze je vhodný aj pre vegetariánov a vegánov