V kolene chrup a v bedre lup

V ordinácii praktického lekára pacienti s artrózou, opotrebovaním kĺbov, predstavujú až tri štvrtiny všetkých chorých s pohybovými ťažkosťami. Osteoartróza je skutočne najčastejším ochorením kĺbov. Vedie k deštrukcii chrupavky, ktorá je na styčných plochách kĺbu. Má to negatívny vplyv na jeho pohyblivosť.

06.01.2019 06:00
koleno, kĺby, osteo, ortopéd Foto:
Podľa údajov zo zdravotných poisťovní sa najčastejšie vyskytujú degeneratívne ochorenia veľkých kĺbov – artróza bedrového a kolenného kĺbu.
debata (3)

V ľudskom tele máme asi 230 kĺbov. V našich kĺboch dochádza neustálym pohybom k prirodzenému opotrebovaniu. Ochranná vrstva chrupavky medzi styčnými plochami kĺbu sa odiera, ubúda kĺbovej tekutiny. U zdravého človeka sa už po štyridsiatke spomaľuje činnosť buniek chrupkovitého tkaniva a samoregeneračná schopnosť chrupaviek sa zhoršuje. K opotrebovaniu kĺbov prispieva aj ich preťažovanie následkom obezity a športovanie s tvrdými dopadmi (doskokmi) na tvrdý povrch.

Samozrejme, pohyb je dôležitý, lebo chrupavka sa bez pohybu dostatočne nevyživuje. „Jednotlivé športy však môžeme z hľadiska pohybu rozdeliť na dve veľké skupiny: do prvej patria športy s koordinovaným pohybom ako beh, cyklistika, plávanie, chôdza s palicami, ktoré odľahčia kĺby,“ radí športový lekár MUDr. Ernest Caban. Pri tejto forme športu podľa neho dochádza k minimálnemu poškodzovaniu pohybového aparátu a pomerne nízka je aj možnosť úrazu. Naopak, medzi športy s nekoordinovaným pohybom patria všetky kolektívne loptové hry – futbal, hádzaná, basketbal – ale aj tenis či squash. Hmotnosť tela je však najnegatívnejším prvkom, ktorý ovplyvňuje životnosť zdravého kĺbu.

Na efektívnej práci kĺbu sa okrem jeho dobrého osového postavenia a primeraného (nie nadmerného) zaťaženia podieľa aj kvalitná chrupavka a nepoškodené kĺbové puzdro, ktorého vnútorná výstelka produkuje kĺbové mazivo – tzv. synoviálnu tekutinu. Chrupavka plní viacero úloh. V detstve sa podieľa na raste kostí do dĺžky, v dospelosti obaľuje kĺbové konce kostí, aby zmiernila ich zaťaženie pri bežných otrasoch, ako je trenie vznikajúce pri pohybe," píše sa v publikácii Rodičia sa pýtajú ortopéda, ktorej autormi sú viacerí známi slovenskí ortopédi. V detstve je kĺbová chrupavka hladká, pružná a obsahuje veľa vody. V dospelosti je zložená zo 70 % vody a 30 % iných zložiek nazývaných proteoglykány a kolagénu II. typu.

Termín proteoglykány ste možno ešte nepočuli, ale iste ste už počuli o ich hlavných zástupcoch – glukozamín a chondroitín sulfáte. Obe látky sú dôležité pri výstavbe, výžive a metabolizme chrupavky. Pevnosť chrupavky ďalej zabezpečuje bielkovina kolagén, kyselina hyalurónová zas vytvára jej viskózno-elastické vlastnosti. Podávanie týchto látok predstavuje modernú dokonalú kĺbovú výživu, podporuje látkovú premenu chrupavky a obnovu jej štruktúry, píše sa v publikácii, ktorá je zdrojom serióznych informácií na túto tému.

„Medzi základné zložky kĺbovej výživy patrí glukozamín sulfát, chondroitín sulfát a kolagén (hlavná bielkovina kĺbového tkaniva, na ktorého tvorbu je nevyhnutný vitamín C). Každá z týchto látok má svoje opodstatnenie v prípravkoch podporujúcich výživu kĺbov. Mnoho pacientov by však chcelo výsledky vidieť už po týždni. Tak to, bohužiaľ, nefunguje,“ vysvetľuje prof. MUDr. Tomáš Trč, CSc., ktorý je známym českým ortopédom z Prahy. „Starostlivosť musí byť dlhodobá a je potrebné vyzbrojiť sa trpezlivosťou.“

Na trhu je množstvo prípravkov určených na výživu kĺbov. Patria medzi ne doplnky výživy aj lieky. Výživové doplnky sú určené pre ľudí s rizikom rozvoja osteoartrózy, ktorí však ešte nemajú diagnostikované ochorenie kĺbov. Liečivá sú známe pod súborným starším názvom chondroprotektíva (v odôvodnených prípadoch sa obyčajne odporúčajú dospievajúcim až od veku 15 rokov). Látky najčastejšie používané v prípravkoch na výživu kĺbov sú už spomínaný glukozamín a chondroitín sulfát, kolagén a kyselina hyalurónová. Obe naposledy menované možno okrem podania ústami (v tekutej forme) vpraviť do kĺbu aj injekčne.

Podľa údajov zo zdravotných poisťovní sa najčastejšie vyskytujú degeneratívne ochorenia veľkých kĺbov – artróza bedrového a kolenného kĺbu, mladší pacienti si častejšie liečia poškodenia menisku a kĺbových väzov spôsobených úrazom. Najstarší poistenci, po šesťdesiatke, majú najčastejšie artrotické zmeny na bedrových kĺboch, ktoré postupne vedú k ich výmene.

Výskyt ochorenia osteoartróza logicky súvisí so zvyšujúcim sa vekom. Sedemdesiatnici sú postihnutí takmer všetci. Samozrejme, nie všetci majú aj reálne ťažkosti a potrebujú liečbu. Práve takým sú určené výživové doplnky ako koncentrované zdroje potrebných živín pre kĺby.

Výživové doplnky na kĺby sú určené predovšetkým:

  • manuálne pracujúcim ľuďom
  • ľuďom s nadváhou
  • športovcom
  • ľuďom s hypermobilným syndrómom (nadmerná pohyblivosť veľkých i drobných kĺbov)
  • s genetickou predispozíciou pre kĺbové ochorenia (problémy v rodine)
  • s vrodenými a vývojovými chybami (napr. majú jednu nohu kratšiu ako druhú)
  • ľuďom bez príznakov osteoartrózy v rámci prevencie kĺbových ochorení a starostlivosti o kĺby a kosti
  • dospievajúcim s rastovými problémami a, naopak, starším ľuďom
  • pacientom po úrazoch kĺbov

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #osteoartróza #artróza