Riziko rakoviny hrubého čreva stúpa každou presedenou minútou

, 13.02.2019 06:00
sofa, muž, sedačka, pohovka, televízor,...
Dlhodobé vysedávanie sa medzičasom stalo v našej spoločnosti skutočným zdravotným rizikom. Autor:

Sedíme príliš dlho a hýbeme sa príliš málo. Táto informácia nie je nová, no aktuálne je skutočne naliehavé varovanie, aby sme to zmenili.

Hmotnosť a genetika

Pretože riziko rakoviny kolorektálneho karcinómu sa zvyšuje každou minútou, ktorú presedíme – pri počítači alebo pred televízorom. Dlhodobé vysedávanie pred televízorom alebo za počítačom zvyšuje riziko, že ochorieme na rakovinu hrubého čreva. A to nezávisle od telesnej hmotnosti a genetickej predispozície.

Vysedávanie pred televízorom škodí

Medzinárodný výskumný tím zistil, že ženy, ktoré strávili v priemere hodinu denne pred televízorom, dosahovali o 12 percent vyššie riziko rakoviny kolorektálneho karcinómu, ako tie, ktoré televízor sledovali menej ako hodinu denne. Pri viac ako dvoch hodinách denne stúpa toto riziko dokonca o 69 percent.

Sedením sa riziko zvyšuje

Permanentné sedenie sa medzičasom stalo v našej spoločnosti skutočným zdravotným rizikom – dokonca aj u mladých ľudí. Preto je dôležité nájsť pravidelnú rovnováhu v športe – predovšetkým, ak máme sedavé zamestnanie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pohyb #genetika #sedavé zamestnanie #rakovina hrubého čreva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku