Ľaváčky ochorejú na rakovinu prsníka častejšie ako praváčky

, 25.02.2019 06:00
prsia, rakovina prsníka
Dokonca ani fajčenie alebo užívanie antikoncepcie neznamená v prípade rakoviny prsníka také vysoké riziko ako ľavá ruka. Autor:

Ako je to možné, že na rakovinu prsníka ochorejú skôr ženy, ktorých dominantná ruka je ľavá? Riziko týchto žien je dokonca vyššie ako u žien, ktoré užívajú antikoncepciu či fajčia.

Mnohé rizikové faktory ochorení môžeme ovplyvniť, môžeme sa napríklad viac hýbať, zdravšie sa stravovať, prestať piť a fajčiť, nepreháňať to s opaľovaním, viac oddychovať… Sú však aj faktory, ktoré, žiaľ, ovplyvniť nevieme, napríklad genetické faktory, keď sa choroba vyskytuje v rodine.

Ľaváčky – dvojnásobné riziko rakoviny prsníka

Ľaváčky vraj ochorejú na rakovinu prsníka častejšie ako praváčky. Podložili to tri vedecké štúdie za ostatných dvadsať rokov, pričom toto podozrenie existovalo už oveľa skôr. V dvoch štúdiách sa okrem iného ukázalo, že ženy, ktoré uprednostňujú ľavú ruku, majú až dvojnásobnú pravdepodobnosť rakoviny prsníka pred menopauzou ako praváčky.

Najväčšie riziko

Výskumný tím vo Fakultnej nemocnici v Utrechte sa spolieha na uvedené informácie. Štúdia sa začala v polovici 80-tych rokov, počas 16 rokov bolo sprevádzaných viac ako 12-tisíc žien. Vedci sa zaujímali o ich životný štýl, počet detí, rodinnú anamnézu a tiež o ich dominantnú ruku. U žien, u ktorých sa medzičasom rozvinul v prsnom tkanive nádor, sa štatisticky potvrdila spojitosť s dominantnou ľavou rukou. Dokonca ani fajčenie alebo užívanie antikoncepcie neznamená v prípade rakoviny prsníka také vysoké riziko ako ľavá ruka. Žiaľ, preorientovať sa na pravú ruku nepomáha.

Aká je súvislosť medzi rakovinou prsníka a ľaváctvom?

V tejto oblasti existuje teória, že zvýšený vplyv pohlavných hormónov na dieťa v maternici môže byť zodpovedný za malígnu zmenu prsného tkaniva, rovnako aj za ľaváctvo. Hormóny majú mať vplyv aj na vývoj mozgu a tým aj vrodené uprednostňovanie jednej strany. Tento predpoklad a spojitosť však zatiaľ nie sú preukázané a preto je zvýšené riziko rakoviny prsníka u ľaváčiek ešte stále celkom nevyjasnené.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ľaváctvo #maternica #hormóny #rakovina prsníka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku