Vo všeobecnosti sa diabetikom odporúčajú cvičenia, ktoré zaťažujú veľké svalové skupiny a prevláda v nich vytrvalostná (aeróbna) športová aktivita. Jej časové rozmedzie by mohlo trvať 30 až 60 minút + 5 až 10 minút rozcvičenie a vyklusanie. Pohyb zaraďte podľa vašich možností najmenej 3-krát do týždňa, v ideálnom prípade denne. Najlepšie je, ak sa športu môžu venovať partneri spoločne alebo aj viacerí členovia rodiny.
Šport a pohybová aktivita sú veľmi dôležitou súčasťou života ľudí s cukrovkou. Nie všetci pacienti však vedia, aký druh a akú intenzitu športovej aktivity si zvoliť, najmä ak sa roky aktívne nehýbali. Diabetes 2. typu charakterizuje znížená citlivosť tkanív na inzulín. Pohybová aktivita je jednou z hlavných možností ako túto citlivosť vylepšiť, teda obnoviť schopnosť prieniku glukózy do buniek. Nedostatočný pohyb spôsobuje zníženie citlivosti inzulínových receptorov o tretinu až polovicu. Dlhšia kontinuálna pohybová záťaž strednej intenzity, naopak, zvyšuje tuto citlivosť až o polovicu. Pre človeka po päťdesiatke s diabetom 2. typu je optimálnym druhom pohybu pravidelná chôdza. Určite sa odporúča konzultácia s lekárom a prípadne podstúpenie záťažového testu.
Vhodné pohybové aktivity pre diabetikov starších ako 50 rokov sú:
chôdza (rýchlosťou 4 až 6 km/h, ak to dovolí zdravotný stav)
nordic walking (chôdza so špeciálnymi paličkami)
cross trainer (trenažér umožňujúci elipsovitý pohyb, šetrný najmä ku kĺbom)
posilňovanie
plávanie (nevhodné pre pacientov s „diabetickou nohou“)
jazda na bicykli
džoging
cvičenie s fitballom (gymnastická veľká nafukovacia lopta)
akva aerobik
Pohybová aktivita by mala trvať aspoň 30 minút, ideálne 60 minút denne. Pokročilejší sa môžu hýbať 45 minút s intenzitou blížiacou sa anaerobnému prahu.
Nevhodné pohybové aktivity pre diabetikov starších ako 50 rokov sú:
adrenalínové športy
športy, pri ktorých existuje riziko úrazu či poranenia dolných končatín
dlhotrvajúce fyzické aktivity (trvajúce hodiny) – môžu navodiť hypoglykémiu, ktorá môže trvať aj hodiny po skončení fyzickej aktivity
opakované šprinty, ktoré by tiež mohli navodiť hypoglykémiu