Nemuseli by, pretože pri včas diagnostikovanom ochorení je až 100 % šanca na vyliečenie.
Stačí navštíviť svojho lekára a absolvovať jednoduchý a najmä bezbolestný test – vyšetrenie stolice. Naberte odvahu a navštívte svojho lekára čo najskôr.
Ak už kolorektálny karcinóm vznikol, pre prognózu pacienta je rozdiel aj v tom, či vznikne v pravej alebo ľavej časti hrubého čreva.
Úplne iná je príznakovosť a jeden z týchto karcinómov sa mnohokrát odhalí až ako pokročilý nález.
Ktorá strana hrubého čreva je zákernejšia? Čo si ešte treba všímať okrem krvi von vašej stolici? Dá sa umiestnenie nádoru v hrubom čreve hodnotiť aj z hľadiska pohlavia?
Kto má ten zákernejší karcinóm v čreve – dlho bez príznakov – častejšie?
VIDEO: Doc. MUDr. Martin Huorka o rozdiele v tom, či karcinóm vznikne v pravej alebo ľavej časti hrubého čreva. Ktorá strana čreva je zákernejšia?
Oproti priemeru v EÚ na Slovensku zomiera na túto diagnózu takmer dvojnásobný počet ľudí. Dôvodom však nie je horšia pripravenosť Slovenska na boj s touto chorobou, ale nedostatočná prevencia.
Iniciatíva Rok prevencie chce tento trend zvrátiť. Rakovinou hrubého čreva trpia najčastejšie muži a ženy vo veku nad 50 rokov – tzv. riziková skupina. Týka sa však aj mladších ročníkov, lebo až 11 % prípadov úmrtí tvoria ľudia mladší než 50 rokov. Častejšie na ňu zomierajú muži (60 %).
Jednoduchý a bezbolestný test dokáže spoľahlivo odhaliť krv v stolici, ktorú okom nevidno. Požiadajte svojho všeobecného lekára o súpravu na vyšetrenie stolice, ktorú vám dá osobne v ordinácii alebo vám vydá recept a súpravu si bezplatne vyzdvihnete v lekárni. Odoberte kúsok stolice podľa pokynov na obale a vzorku zaneste lekárovi. Lekár sa postará o diagnostiku a bude vás informovať o výsledku. Aj keď nepatríte do rizikovej skupiny, je viac než pravdepodobné, že niekto z vašej rodiny alebo priateľov áno. Dajte im vedieť o tomto vyšetrení a možno im tak zachránite život!