Stres, nevyvážená strava a chronické ochorenia môžu viesť k nedostatku aminokyselín v tele, čo oslabuje imunitný systém a spôsobuje únavu. Určité aminokyseliny môžu tiež napomáhať rastu svalov, podporovať chudnutie či ovplyvňovať štruktúru pokožky a vlasov.
Aminokyseliny a proteíny
Proteíny plnia dôležité funkcie v ľudskom tele. Sú súčasťou takmer všetkých orgánov a regulujú metabolizmus ako enzýmy. Všetky proteíny sú zasa tvorené životne dôležitými aminokyselinami. Každá jedna aminokyselina sa spája s inými aminokyselinami do reťazcov. Podľa toho, ako sa každá jednotlivá aminokyselina usporiada, vznikajú rôzne proteíny s určitými funkciami a vlastnosťami.
20 proteínogénnych aminokyselín
Existuje viac ako dvadsať proteínogénnych aminokyselín, a viac ako 250, ktoré sa nazývajú neproteínogénne. Tieto totiž nie sú dokázateľné v proteínoch, ale v organizme. Väčšinu z dvadsiatich proteínogénnych aminokyselín dokáže telo samo vytvárať. Osem nie, označujú sa ako esenciálne aminokyseliny a do tela ich musíme dostať prostredníctvom stravy. K esenciálnym aminokyselín patria izoleucín, valín, metionín, leucín, tryptofán, lyzín, fenylalanín a treonín. Hoci sú aminokyseliny najmenšími stavebnými kameňmi proteínov, pre správne fungovanie tela sú nevyhnutné.
Malé aminokyseliny s veľkým účinkom
Len čo jedna aminokyselina v tele chýba, funkcia všetkých proteínov je narušená. Nedostatok aminokyselín môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť trvalé negatívne dôsledky na zdraví. K najčastejším patrí náchylnosť k infekciám, znížená výkonnosť, či problémy s kĺbmi. Mnohé zdravotné potiaže, ktoré sú považované za civilizačné choroby (obezita či cukrovka), môžu byť pripisované narušeniu metabolizmu a tým aj možnému nedostatku aminokyselín.
Škodí málo aj veľa
Napokon, nielen nedostatok aminokyselín, ale aj predávkovanie je škodlivé. V prípade, že sú aminokyseliny dodávané príliš dlho v príliš vysokej koncentrácii, trpieť môže pečeň alebo aj obličky.