S opakovanými zápalmi močových ciest je kríž

, 09.08.2019 06:00
zápal, teplota, močové cesty
Recidivujúce zápaly močových ciest spôsobuje tzv. uropatogénna E-coli. Autor:

Zápaly močových ciest sú po zápaloch horných dýchacích ciest druhou najčastejšie sa vyskytujúcou bakteriálnou infekciou. Skutočným krížom pre ženu je však chronický zápal močových ciest, ktorý sa opakovane vracia.

25-ročná Katka z Bratislavy trpí zápalmi močových ciest už od detstva. Bežne máva zápal 3– až 5-krát do roka s rôznou intenzitou bolesti, aj dĺžka trvania je rôzna. V zime sa musí vystríhať „premrznutia“, lebo hneď cíti bolesti močového mechúra. V lete musí svedomito dodržiavať režimové opatrenia, napríklad vždy si vyzliecť mokré plavky a v tenkom oblečení nikdy nesedávať na studenom povrchu. „Ja už po antibiotikách necítim žiadnu úľavu,“ hovorí. „To je naozaj pre mňa prijateľnejší teplý obklad zo soli a z prasličky. Odmietam užívať antibiotiká niekoľkokrát do roka.“

Urológ Jozef Dubravický o tom, čo môže pomôcť pri chronických zápaloch močových ciest.

Jednorazová akútna infekcia verzus opakované

Vieme, že zápaly v močovom ústrojenstve obyčajne spôsobuje tyčinkovitá baktéria E-coli, ktorá spôsobuje až do 90 % infekcií močových ciest. Má výnimočnú schopnosť prichytiť sa na povrchu steny močového mechúra a vyvolať zápal. Bežná, akútna infekcia močových ciest sa prelieči dávkou antibiotík – a v priebehu 5 až 7 dní je to vybavené. Čo však s tými opakovanými?

Tzv. recidivujúce, čiže opakujúce sa, infekcie močových ciest má pacientka (častejšie sú to totiž ženy), ktorá má dve tieto infekcie za pol roka alebo tri a viac ročne. 80 % týchto opakujúcich sa infektov má vnútorný pôvod zo spiaceho ložiska v tele, nie sú to teda baktérie, ktoré by sa opakovane „vyšplhali“ krátkou močovou rúrou ženy do močového mechúra.

Opakované zápaly spôsobuje „špeciálna“ E-coli

Doteraz sa chronickým pacientkam preventívne podávali brusnice, lyzáty (imunomodulátory, ktoré obsahujú časti tiel baktérií, konkrétne vyvolávateľa E-coli) a opakovane malé dávky antibiotík. Čoraz častejšie sa však hovorí o rezistencii na antibiotiká, špeciálne na chinolóny, ktorými sa táto diagnóza lieči. Stáva sa, že v ambulantnej praxi niekedy chronického pacienta už doslova niet čím liečiť.

S rozvojom mikroskopickej praxe sa zistilo, že recidivujúce zápaly močových ciest spôsobuje tzv. uropatogénna E-coli. Táto baktéria je „špeciálne upravená“, má chápadlá, prostredníctvom ktorých sa vie naviazať na povrch močového mechúra a udržať sa tam napriek „vyplachovaniu“. Vieme, že pri infekciách močových ciest sa odporúča veľa piť a často močiť (prúd moču odplaví neprichytené baktérie). Uropatogénna E-coli sa však výstelky močového mechúra drží „zubami-nechtami“, dokáže „zaliezť“ do jeho epitelu a vytvoriť spiace ložisko. To sa aktivuje pri oslabení lokálnej imunity sexom, prechladnutím, stresom, začne sa zas rozmnožovať a uvoľňovať do močového mechúra.

Neantibiotické postupy v prvom rade

Dlhodobé užívanie antibiotík by v takýchto prípadoch opakovaných infekcií močových ciest, odborníci im hovoria rekurentné, malo byť až poslednou voľbou. V prvom rade sa odporúča vyskúšať neantibiotické postupy. V klinických štúdiách v rámci profylaxie, čiže prevencie návratu takýchto zápalov, sa najlepšie osvedčila D-manóza. Zatiaľ čo účinok brusníc bol nižší ako placebo, účinok D-manózy bol lepší ako opakované podávanie malých dávok antibiotika (nitrofurantoín) v pomere 85 % ku 80 %.

Pritom D-manóza je prírodná látka vlastná telu, druh cukru veľmi podobný glukóze, ale na rozdiel od iných cukrov sa po vstrebaní do tela nijako nemetabolizuje. Obličkami sa v nezmenenej podobe vylúči do moču ako odpad, tu sa naviaže na chápadlá uropatogénnej E-coli a spôsobí, že tyčinkovitá baktéria sa na epitele nedokáže udržať. Vyplaví sa teda prúdom moču von. Tým D-manóza pozitívne ovplyvňuje hlavný obranný mechanizmus tela pred zápalmi močových ciest, môžu ju užívať diabetici, celiatici aj tehotné ženy a z hľadiska bezpečnosti a znášanlivosti je to najlepšie možné riešenie!

Recidivujúce močové infekcie

2-krát za pol roka

3– a viackrát ročne

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#urologická prehliadka #urológia #močové cesty
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku