Zhoršený prietok krvi: Škodí kravata zdraviu?

, 10.09.2019 06:00
potenie - mokrý - zápach - únava - práca -...
Vedci v experimente dokázali, že prietok krvi sa v kravatovej väzbe znížil o 7,5 percenta. Autor:

Obchodníci, biznismeni, bankári, no nielen oni, mnohí muži sa bez kravaty jednoducho nezaobídu, je povinnou výbavou ich šatníka.

To, že je je nepríjemným doplnkom, môžu potvrdiť mnohí z nich… Nemecká štúdia však ukazuje, že môže dokonca škodiť zdraviu.

S kravatou a bez nej

Výskumník bolesti Robin Lüddecke z Fakultnej nemocnice v nemeckom Kieli zaradil do magnetického rezonančného tomografu 30 zdravých mužov. V prvej skupine boli muži bez kravaty, pričom krky mužov druhej skupiny tento módny doplnok zdobil. Skenovanie mozgu mužov s kravatou bolo uskutočnené v troch fázach (každá trvala 15 minút). S uvoľnenou kravatou a rozopnutým golierom. S kravatou, ktorá spôsobila miernu nepohodu. V tretej fáze bol uzol opäť uvoľnený.

Znížený prietok krvi v mozgu

Vedci v experimente dokázali, že prietok krvi sa v kravatovej väzbe znížil o 7,5 percenta. Vysvetlenie lekárov: Kravata stláča žily v krku a preto stúpa krvný tlak v hlave. Škrtenie krvného obehu v mozgu je síce pre zdravých ľudí neškodné, nebezpečné môže byť pre fajčiarov, ľudí s vysokým krvným tlakom a starších mužov pre zvýšené riziko mozgovej príhody. V predchádzajúcej štúdii sa už zistilo, že kravaty zvyšujú aj vnútroočný tlak, čím vzniká riziko vzniku glaukómu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#prietok krvi #mozgová príhoda #krvný tlak #kravata #glaukóm
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku