V boji s chrípkou pomáha príroda

Chrípka nás dokáže vyradiť zo života na niekoľko dní. Kde hľadať pomoc? V prírodných a rokmi overených prostriedkoch. Napríklad bylinkovými čajmi.

24.10.2019 06:00
choroba, chrípka, hrdlo, prechladnutie, nádcha Foto:
Na podporu imunity je ideálna aj echinacea, ktorú možno užívať aj vo forme sirupu.
debata

Pomôže šípkový čaj, pretože obsahuje veľa vitamínu C, ktorý chráni telo pred vírusmi a baktériami. Proti vysokej teplote je účinný lipový čaj a na uvoľnenie hlienov pomáha fenikel a skorocel. Pri zápaloch ústnej dutiny použite odvar zo šalvie. Odporúča sa najmä na kloktanie, pite ho len v malých množstvách. Protizápalovo pôsobia aj repík lekársky a materina dúška. Na podporu imunity je ideálna echinacea, ktorú možno užívať aj vo forme sirupu.

Imunitu výrazne posilní vitamín C a zinok

Zinok nájdete v ovsených vločkách, semienkach a orechoch. Vysoký obsah vitamínu C má kapusta, kel a citrusové plody. Konzumácia týchto potravín však v prípade ochorenia nestačí. Pomôžte si príjmom vitamínov v tabletovej forme. Dostanete tak do tela oveľa väčší obsah vitamínov.

Video
O tom, ako chrípke predchádzať, ako ju úspešne liečiť a ako ju rozoznáme od iného ochorenia, sme sa rozprávali s hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo MUDr. Janou Bendovou, PhD.

Cesnak s citrónom

Cesnak je prírodné antibiotikum. Preto ho v prípade ochorenia konzumujte v zvýšenej dávke. Nastrúhajte cesnak na jemnom strúhadle, zalejte ho šťavou z citróna a uzatvorený pohár s týmto „preparátom“ uchovávajte v chladničke. Konzumujte trikrát denne po lyžičkách. Ak je chuť pre vás príliš ostrá, môžete zmes rozmiešať v pohári vody.

Na upchatý nos zaberá preplachovanie

Roztok na preplachovanie nosovej dutiny si jednoducho pripravíte aj doma. Vlejte do malej misky alebo pohárika vlažnú vodu a pridajte štvrtinu ČL morskej soli. Dôkladne premiešajte, vysmrkajte sa a začnite s preplachovaním. Jednu nosovú dierku zapchajte palcom a druhou potiahnite čo najviac roztoku. Odporúča sa procedúru vykonávať nad umývadlom, lebo časť roztoku vám spolu s nosovým sekrétom bude vytekať. Opakujte dvakrát s každou dierkou niekoľkokrát za deň.

Ocot na znižovanie horúčky

Horúčku sa môžete pokúsiť znížiť aj pomocou octového obkladu. Pripravíte ho z vody a octu v pomere 1 : 1. Do roztoku namočte kúsky látky alebo obväzu či gázy a priložte si ich na vnútornú stranu zápästia. Keď látka zostane suchá, proces opakujte.

Pre imunitu je potrebná správna črevná flóra

Až 80 % imunity sa nachádza v črevnom systéme. Je teda namieste podporiť obnovu črevnej flóry, a to práve dodaním „dobrých baktérií“ prostredníctvom probiotík. Viaceré štúdie potvrdili, že práve probiotiká pomáhajú udržiavať správne zloženie črevnej mikroflóry a tým pomáhajú udržiavať rovnováhu nášho imunitného systému. Probiotiká sa prirodzene nachádzajú v kyslomliečnych produktoch, ale dostanete ich, samozrejme, kúpiť aj v tabletovej forme.

Zdroj: Svet zdravia

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #imunita #chrípka #vitamín C #cesnak #bylinkový čaj #prírodná liečba #bylinka