Fyzioterapeutka Jana Melichárová: Ako cvičiť po artroskopickej operácii kolena?

, 13.01.2020 06:00

Fyzioterapeutka Mgr. Jana Melichárová zo Spine clinic v Bratislave vám v tomto videu ukáže štyri série rehabilitačných cvikov, ktoré je potrebné cvičiť po artroskopickej operácii kolena.

Konkrétne ide o cviky, ktoré sa robia vo včasnom štádiu, jeden-dva týždne po zákroku, keď je koleno ešte bolestivé aj opuchnuté. Ide o cviky, ktoré sa robia po menisektómii, čo znamená vybratie časti menisku. Prvý cvik je cievna gymnastika, z ktorej je potrebné zacvičiť tri série. Minútu sa cvičí s nohou hore a minútu s nohou spustenou nadol. Druhým cvikom je napínanie stehna. Cvik sa cvičí na päťsekundovú výdrž a možno ho veľmi intenzívne opakovať kedykoľvek počas dňa. Tretím cvikom je zväčšovanie rozsahu pohyblivosti, keď krčíme a vystierame nohu v desiatich opakovaniach. Následne cvičíme aj s pomocou špičky. Štvrtý cvik je na posilnenie stabilizátorov panvy. Tento cvik treba desaťkrát zopakovať na každú stranu a následne desaťkrát aj na obe strany súčasne. Na cvičenie budeme potrebovať loptičku (tzv. pilatess ball) a gumový pás (nazývaný aj gumový posilňovač, dynaband, theraband alebo gumový expandér).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koleno #ideozdravie #fyzioterapia #fyzioterapeutka #artroskopia kolena #artroskopia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku