Ako si správne čistiť zuby. A ako pomôcť krivým v dospelosti

Viete, ako si správne čistiť zuby? Povieme vám, ako na to. A ak vás trápia krivé zuby, ani v dospelosti nie je neskoro napraviť to.

21.03.2020 07:00
otec, syn, čistenie zubov Foto:
Dĺžka čistenia zubov nerozhoduje; dôležité je to, ako si ich čistíme.
debata
  • pred čistením si ústa vypláchnite vodou, aby sa odstránili zvyšky jedla a zostatky z kyslých nápojov
  • kefkou netlačte príliš silno, môžete si poškodiť ďasno a zubné krčky
  • kefku vymeňte za novú vtedy, keď štetiny prestávajú držať svoj tvar a začínajú sa zohýbať do strán, pričom sa radšej rozhodnite pre kefku s mäkkými štetinkami
  • po chorobe ju ihneď vymeňte.

Dospelí

1. Držte kefku pod uhlom 45 stupňov proti ďasnám. Jedna polovica štetín sa dotýka ďasien, druhá polovica zubov

2. Veďte ju pomaly po oblúku hornej čeľuste odpredu dozadu, tlačte ňou na zuby len veľmi jemne a robte krúživé pohyby. Rovnakým spôsobom vyčistite druhú stranu oblúka.

3. Presuňte sa na dolný rad zubov. Kefku ťahajte od ďasien k vrcholu zubov. Tento pohyb zaručí najlepšie odstránenie povlaku a baktérií zo zubov. Rovnako vyčistite aj opačnú stanu.

4. Nezabúdajte ani na predné horné vnútorné plochy. Čistia sa ťažšie, chce to veľa trpezlivosti a cviku.

5. Dajte si záležať na stoličkách, vyčistite si ich zo všetkých strán a presuňte sa na dolné vnútorné plochy

6. Dĺžka čistenia zubov nerozhoduje, dôležité je to, ako si ich čistíme. Ak si zuby čistíte dva razy denne, treba to urobiť poriadne, teda mať správnu techniku. Správnou technikou sa rozumie: jemné krúživé pohyby, ktoré smerujú od ďasien k zubom, počas ktorých sa hlavička kefky pohybuje nielen po zuboch, ale aj v oblasti, kde sa stretávajú zuby a ďasná, dokážu odstrániť plak z povrchu zubov aj z oblasti ďasien.

7. Žiadna klasická zubná kefka však nedokáže vyčistiť ťažko prístupné miesta v priestore medzi zubami. Je preto nutné dočistiť zuby pomocou medzizubnej kefky, čo je vlastne tenký drôtik s jemnými štetinkami, ktorý sa ľahko zavedie do priestoru medzi zubami a vyčistí a vyleští aj toto ťažko prístupné miesto. Súčasťou čistenia zubov by mala byť aj zubná niť. Každý medzizubný priestor by sa mal čistiť minimálne raz denne, samozrejme najlepšie však po každom jedle.

Deti

Začnite čo najskôr. Zoznámte deti so zubnou kefkou už od malička, aby ju považovali za neoddeliteľnú súčasť hygieny. V obchode dostanete aj kefku pre dojčatá, môžete im čistiť zúbky aj nadstavcom na prst.

Zuby čistite zábavnou formou. Aby si dieťa na čistenie ľahšie zvyklo, skúste chutnú detskú pastu a veselú zubnú kefku s obrázkami, ktoré si vaše dieťa samo vyberie.

Buďte svojmu dieťaťu príkladom. Ukážte mu, že si tiež pravidelne čistíte zuby. Naučte ho, ako si to spríjemniť – napríklad tým, že si ich budete čistiť pri obľúbenej piesni alebo napríklad pri presýpacích hodinách, ktoré odmerajú čas čistenia.

Pomôžte si rozprávkami. Spievajte pesničky a rozprávajte rozprávky o Zúbkoch, Kazoch, Kazozuboch, zlých červíkoch, ktoré ničia zuby.

Navštívte dentálnu hygieničku. Naučí dieťa správnu techniku čistenia a dôkladne vyčistí nielen povrch zubov, ale aj medzizubné priestory. Poradí, ktoré zubné pasty a kefky používať, ako ich správne používať.

Nerobte zo zubára strašiaka. Používať ho ako vyhrážku naruší vzťah dieťaťa k stomatológovi.

Nezabúdajte: Prvá návšteva zubára by mala byť po prvom roku života. Na preventívnu prehliadku treba chodiť dvakrát do roka.

Ak by ste sa pre narovnanie krivého chrupu... Foto: SHUTTERSTOCK
zubný strojček, rovné zuby Ak by ste sa pre narovnanie krivého chrupu rozhodli, nemusíte sa obávať nosenia kovového strojčeka, aký poznáme najmä z úsmevov tínedžerov.

Strojček už dávno nie je len pre deti

Nie je to tak dávno, keď boli strojčeky na zuby spájané najmä s tínedžermi. Dnes to už však neplatí. V skutočnosti totiž čeľustnoortopedická liečba nemá vekové obmedzenie. Splniť si sen o rovnom chrupe vo vyššom veku často nie je o riešení iba estetického, ale najmä zdravotného či funkčného problému.

Strojček pacientovi s krivými zubami dokáže pomôcť dostať ich do správnej pozície tak, aby neskôr vytvorili dobrý základ napríklad na korunky, implantáty či mostíky, čím sa dá úplne vyhnúť protéze. Význam narovnávania zubov si uvedomuje čoraz viac ľudí, a tak dnes nie je žiadnou raritou stretnúť v ortodontickej ambulancii aj šesťdesiatročnú pacientku s neviditeľným strojčekom.

Ak by ste sa pre narovnanie krivého chrupu rozhodli, nemusíte sa obávať nosenia kovového strojčeka, aký poznáme najmä z úsmevov tínedžerov. Moderná medicína má riešenie. Okrem klasického vyberacieho a už spomínaného kovového sa čoraz väčšmi dostáva do popredia neviditeľný strojček, ktorý možno v priebehu dňa vyberať. Počas trvania dňa ho však treba mať v ústach minimálne 22 hodín. „Záleží na človeku, aký druh strojčeka si vyberie. Výhodou pri neviditeľných je jednoduchšia hygiena. Pacienti si strojček vyberú a klasicky si vyčistia zuby svojimi hygienickými pomôckami. Nemusia mať ďalšie iné kefky určené na čistenie okolo rôznych kovových častí fixného strojčeka,“ spresňuje výhody neviditeľného aparátu čeľustná ortopédka Veronika Mydlová zo zubnej kliniky Dr. Martin.

Jedna vec je túžba po dokonalom úsmeve a druhá je sen o funkčnom chrupe. V praxi to znamená, že estetika je dôležitá, ale nemenej podstatná je aj funkčnosť nášho chrupu. Čeľustný ortopéd sa zameriava na odstránenie estetických aj funkčných problémov, ktoré nesprávne umiestnené zuby spôsobujú. Môže to byť napríklad predhryz, prekrývajúce sa zuby alebo široké medzery medzi zubami. „Strojček u dospelých je predovšetkým vecou zdravia. I keď, pravdaže, ide aj o estetiku, prvoradý je dobrý zdravotný a funkčný stav chrupu. Tak ako chodíme na preventívnu prehliadku k obvodnému lekárovi, rovnakú pozornosť by sme mali venovať aj našim zubom,“ dodáva Veronika Mydlová, ktorá sa bežne vo svojej praxi stretáva s pacientmi, ktorí majú zlý zhryz, a tak si zuby ničia, prípadne sú zuby vyradené zo svojej funkcie. Strojček pritom na jej odporúčanie prvotne často odmietajú. „Pacienti s krivými zubami sa často nechcú ani usmievať, hovoríme až o sociálnom hendikepe. V závere liečby, keď majú zuby rovné, sú z nich ľudia, z ktorých vyžaruje psychická pohoda,“ dodáva Veronika Mydlová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zuby #strojček #čistenie zubov #biele zuby #detské zuby