Typy alergií: Od atopického ekzému až po alergiu na latex

Existuje mnoho typov alergií. Ako sa prejavujú a ako sa proti nim môžete brániť?

27.03.2020 12:00
muž, kýchanie, alergia Foto:
Skríženou alergiou peľ – potraviny trpí v strednej Európe asi 50 % peľových alergikov.
debata

Astma

Postihuje ľudí akéhokoľvek veku a ak sa ju nedarí dostať pod účinnú kontrolu, môže prinášať obmedzenia a v krajnom prípade môže byť príčinou smrti. Prejavuje sa súborom príznakov, z ktorých najzávažnejšia je dýchavičnosť spojená s jasne počuteľným dýchaním s typickým zvukom jemného „pískania“ v pľúcach pri nádychu a výdychu. Časté sú nočné dušnosti, dušnosti pri alebo po telesnej námahe, dráždivý chronický kašeľ, opakujúce sa zápaly priedušiek.

Ako sa brániť: športovanie, telesné cvičenie je pre všetkých astmatikov prospešné a je veľmi odporúčané, pričom vhodné sú turistika, plávanie, jazda na bicykli, vyhýbajte sa situáciám, ktoré vyvolávajú záchvaty kašľa a dýchavice, nefajčite, nepoužívajte prenikavo voňavé výrobky, vyhnite sa osviežovačom vzduchu, parfumom, oblečte matrace a vankúše do špeciálnych protialergických poťahov a nepoužívajte páperové vankúše a prikrývky, nahraďte ich výrobkami z dutého vlákna, meňte často posteľnú bielizeň, perte ich vo vode nad 60 °C a sušte najlepšie na slnku.

Kontaktná alergická dermatitída

vzniká až niekoľko hodín alebo i dní od kontaktu s alergénom. Prejavuje sa výsevom červených svrbiacich pupienkov či pľuzgierikov v mieste pôsobenia vyvolávajúcej látky na pokožku. Zložité býva pátranie po príčine ekzému, pokiaľ sa objavuje v závislosti od použitia kozmetických prípravkov. V súčasnej dobe je najčastejším kontaktným alergénom hlavne u mladých žien a dievčat nikel. Zdrojom kontaktu je predovšetkým lacná kovová bižutéria, kovové cvočky, háčiky a gombíky.

Ako sa brániť: používajte pracovné rukavice pri práci s dráždivými látkami, vyhýbajte sa predmetom s obsahom niklu, vylúčte potraviny, ktoré obsahujú nikel (hrášok, špenát, strukoviny, výrobky zo sóje a ovsa, orechy, pór, sušené ovocie, margarín, slede, ustrice, paradajkový pretlak, kakao, káva), nepite tvrdú vodu z vodovodu a neodvápňujte špirálu varnej kanvice, nevarte a neohrievajte kyslé potraviny v nerezovom riade, informujte aj svojho zubára (zubné náhrady).

Alergia na latex

Koncom 20. storočia sa objavila alergia na latex. Až na výnimky je výsadou dospelého veku. S latexom sa môžeme stretnúť v 40-tisíc rôznych podobách: cumlíky, gumové hračky, ochranné pracovné i zdravotné rukavice, mužská antikoncepcia, topánky, opasky a ďalšie. Hlavnými rizikovými skupinami sú zdravotníci, zamestnanci kaučukového priemyslu a pacienti s opakovanými operáciami (napr. deti s rázštepom chrbtice).

Ako sa brániť: zdravotníkom s alergiou na latex treba zaistiť, aby mali k dispozícii nepráškované a nelatexové rukavice a výrobky, pacientom s kontaktnou alergiou je odporúčané používať výlučne syntetické rukavice,

Chladová žihľavka

Citlivosť niektorých ľudí na zimu, mráz alebo studenú vodu sa nazýva alergia na chlad. Medzi najčastejšie príznaky patria opuchy tých miest ľudského tela, ktoré nie sú zakryté oblečením, teda tvár a ruky. Ďalším príznakom je začervenanie kože, vznik žihľavky a popraskanie kože. Ojedinele môže dôjsť k dychovým ťažkostiam.

Ako sa brániť: používajte vhodné krémy, hlavne v zimnom období a vyhýbajte sa prudkým zmenám teplôt. Dôležitá je ochrana tváre a rúk pred vetrom či mrazom.

Atopický ekzém

Je dlhodobé kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým dojčatá, deti a mladistvých. Sklon k tomuto ochoreniu sa dedí z generácie na generáciu spolu so sklonom k prieduškovej astme, alergickej nádche a niektorým ďalším alergickým reakciám.

Ako sa brániť: vzhľadom na to, že sa človek s atopiou narodí a že táto dispozícia sa dedí, nie je možné vzniku atopického ekzému predísť. Existujú však opatrenia, ktorými je možné predísť novým vzplanutiam ekzému: kúpeľ má byť vlažný, nie príliš častý, vyhnite sa kontaktu s chlórovanou vodou – používajte sprchový filter, prednosť dajte sprchovaniu, kožu často premasťujte, používajte špeciálnu kozmetiku, nie bežné mydlá, pri obliekaní sa vyhnite vlne a umelým materiálom, pre ekzematické deti sú vhodné špeciálne odevy zo 100 % bavlny, ktorá nedráždi a zamedzí poraneniu pokožky škriabaním, na pranie bielizne používajte ekologické nedráždivé pracie prostriedky, dôraz klaďte na dokonalé vyžmýkanie, obmedzte dráždivé potraviny či prísady, páperové prikrývky a vankúše nahraďte výrobkami z dutého vlákna, ktoré sa dajú prať na viac než 60 °C, posteľnú bielizeň perte minimálne raz za dva týždne, prikrývky a vankúše raz za 3 mesiace, ak je to možné, odstráňte koberce, závesy, poťahy, nábytok a podlahy čistite navlhko, aby ste predišli víreniu prachu.

Slnečná alergia

Výskyt rôznych kožných reakcií na UV žiarenie a slnečných alergií sa v posledných rokoch významne zvýšil. Stačí sa na krátko vystaviť intenzívnemu slnečnému svitu a objavia sa tieto nepríjemné príznaky.

Ako sa brániť: vyhýbajte sa slnku najmä medzi 11. a 15. h a nezabudnite na opaľovací krém s vysokým faktorom.

Skrížená alergia

Skríženou alergiou peľ – potraviny trpí v strednej Európe asi 50 % peľových alergikov. Skrížená alergia vzniká na základe podobnosti alergénov. Osoby alergické na pele trpia dvakrát až trikrát častejšie na potravinové alergie než bežná populácia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Astma #dermatitída #atopický ekzém #alergická reakcia