Vedci konečne našli nápoj proti alkoholovej opici

Stačí vypiť príliš veľa vína a už sa dostaví - opica. Podľa vedcov by mala ovocná šťava plná vitamínov tento problém vyriešiť.

12.05.2020 06:00
alkohol, žena Foto:
Nová štúdia ukazuje, že nepohoda po požití alkoholu má len málo spoločného s nedostatkom tekutín.
debata (8)

Čím sme starší, tým horšie znášame alkohol. U niektorých sú to určité druhy, ktoré spustia plejádu príznakov alkoholovej opice, u iných „len“ prehnané množstvo. V oboch prípadoch, jedno je isté. Na druhý deň nás bolí hlava, máme vysušené hrdlo, sme unavení, možno bojujeme so závratmi. Podľa toho, koho oslovíte, dostanete rôzne triky ako s touto opicou bojovať. Údajne pomôžu výdatné raňajky so slaninou a vajíčkom, smoothie alebo dokonca alkoholový nápoj Bloody Mary.

Do seba by sme si však mali predovšetkým naliať veľa vody. Pretože opica je len forma dehydratácie – často sa o tom aspoň hovorí. No jedna nová štúdia ukazuje, že tá nepohoda po požití alkoholu má len málo spoločného s nedostatkom tekutín. Podľa vedcov Bernharda Lieba a Patricka Schmitta síce ešte nie je jasné, ktorý aspekt alkoholu skutočne spôsobuje opicu, ponúkajú však riešenie. A síce, šťava z čerešní acerola, plodov kaktusu pichľavých hrušiek, ginkga, zázvoru a vŕby.

Štúdie sa zúčastnilo 214 osôb vo veku od 18 do 65 rokov. Boli rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina dostala „nápoj proti opici“, druhá placebo. Účastníci mali nápoj užiť asi 45 minút pred konzumáciou alkoholu. Potom mohli piť, koľko sa im žiadalo. Vedci im odobrali vzorky moču a krvi a nechali ich každých 12 hodín po vypití v dotazníku posúdiť, aké zlé boli ich príznaky.

Podľa štúdie bola priemerná intenzita bolesti hlavy o 34 percent nižšia a nevoľnosť o 42 percent – u všetkých, ktorí dostali vitamínový nápoj. A aj ostatné príznaky ako nepokoj a otupenosť sa znížili v priemere o 41 percent.

Prečo je mix týchto vedcov taký účinný? Všetky vyššie zmienené rastliny sú bohaté na minerálne látky ako je horčík, draslík, zinok a kyselina listová. Okrem toho obsahujú molekuly, ktoré podporujú činnosť pečene a tak sa môže alkohol z krvi rýchlejšie odbúrať.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #voda #alkohol #opica #únava #nevoľnosť #bolesť hlavy #horčík