Riziko mŕtvice enormne stúpa

11.06.2020 14:00
mozog, mrtvica, prihoda
Ilustračné foto. Autor:

Do roku 2050 zomrie na mŕtvicu každý rok približne dvanásť miliónov ľudí.

Vyplýva to z prognózy World Stroke Organization (WSO). Predseda WSO Michael Brainin vyzval v tejto súvislosti na vypracovanie celosvetovej preventívnej stratégie, aby sa riziko mozgových príhod minimalizovalo.

Za uplynulých desať rokov stúplo riziko mŕtvice u dospelých z 1:6 na 1:4, uvádza stanovisko WSO. Mimoriadna potreba konať sa však týka najmä skupín obyvateľov s nízkym a stredným rizikom, pretože tieto budú v konečnom dôsledku tvoriť 80 percent prípadov mŕtvic a srdcovo-cievnych chorôb.

Problémom je, že mnohí ľudia vôbec nevedia, že majú vysoký krvný tlak. K tomu sa pridávajú vplyvy životného prostredia, ako napríklad stúpajúce znečistenie ovzdušia, ktoré riziko mŕtvice ešte zvyšuje. "Mŕtvica nie je žiadna choroba starších,“ upozornil v tejto súvislosti Brainin.

Jeho slová dokazujú aj štatistiky. Celosvetovo má až 60 percent všetkých spomínaných pacientov menej ako 65 rokov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#prevencia #mŕtvica #mozgová mŕtvica
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku