Krvná skupina by mohla mať vplyv na priebeh ochorenia Covid-19

, 15.06.2020 06:00
krv, krvná skupina, laboratórium, skúmavka
Ľudia s krvnou skupinou A+ majú vyššie riziko, že priebeh ich ochorenia nebude ľahký. Autor:

Koronavírusová infekcia neprebieha u všetkých ľudí rovnako. Niektorí ani nepostrehnú, že sa nakazili, iní majú príznaky ako pri chrípke, ďalší bojujú o život v nemocnici.

Existujú nejaké náznaky toho, ako by sa prejavovala tá choroba u nás?

Krvná skupina môže ovplyvniť priebeh choroby

Podľa aktuálnej štúdie výskumného tímu z Nemecka a Nórska by mohla byť krvná skupina rozhodujúcim faktorom. Za týmto účelom bolo vyšetrených 1610 pacientov s Covid-19 so závažným priebehom z piatich talianskych a španielskych miest. Vzorky ich krvi sa porovnávali s údajmi kontrolnej skupiny.

Obzvlášť nebezpečný priebeh

Vedci zistili, že ľudia s krvnou skupinou A a pozitívnym Rh faktorom majú vyššie riziko, že priebeh ich ochorenia nebude ľahký, v porovnaní s ľuďmi s inými krvnými skupinami. Najnižšiu pravdepodobnosť komplikovaného priebehu majú ľudia s krvnou skupinou 0.

Silné skupiny

Štúdia ešte nebola samostatne vyhodnotená, avšak nezávisle od nej, k rovnakému výsledku dospela aj jedna štúdia z Číny. Podľa jej výsledkov by krvná skupina 0 mohla mať vrodený ochranný účinok, pričom skupina A so sebou nesie vyššie riziko infekcie. V strednej Európe sú obe krvné skupiny rovnako silne zastúpené.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#priebeh ochorenia #krvná skupina 0 #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku