WHO:Fajčenie súvisí s vyšším rizikom ťažkého priebehu nákazy a smrti na COVID-19

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že fajčenie sa spája s vyšším rizikom ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 a úmrtia naň u hospitalizovaných pacientov.

02.07.2020 15:30
cigarety / fajčenie / cigareta / Foto: ,
Fajčenie sa podľa všetkého spája s ťažším priebehom nákazy na COVID-19.
debata (2)

WHO nevie presne uviesť, o koľko je toto riziko väčšie. Informácie priniesla vo štvrtok tlačová agentúra AP.

Vo vedeckej práci, zverejnenej tento týždeň, WHO skúmala 34 vydaných štúdií o spojitosti fajčenia a ochorenia COVID-19, pokiaľ ide o pravdepodobnosť nakazenia, hospitalizáciu, závažnosť priebehu choroby a smrť.

WHO poukázala na to, že fajčiari tvoria až do 18 percent pacientov hospitalizovaných s novým koronavírusom, a že existuje výrazná súvislosť medzi tým, či pacient fajčil alebo nie a závažnosťou jeho ochorenia, druhom nutných nemocničných zásahov a rizikom smrti.

Francúzski výskumníci vydali v apríli menšiu štúdiu, podľa ktorej fajčiarom menej hrozí, že sa nakazia a ochorejú na COVID-19, a plánovali testovať na pacientoch aj zdravotníkoch nikotínové náplasti – ale ich zistenia vtedy mnohí vedci spochybnili a poukazovali na nedostatok vyčerpávajúcich údajov.

WHO najnovšie uviedla, že „dostupné dôkazy naznačujú, že fajčenie súvisí so zvýšenou závažnosťou ochorenia a úmrtnosťou u pacientov hospitalizovaných s COVIDom-19“. Organizácia OSN tiež odporučila, aby ľudia prestali fajčiť.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #fajčenie #tabak #koronavírus #Covid-19