Rizikové faktory vzniku alergie

, 07.08.2020 06:00
žena, kýchanie, príznaky, alergia, nádcha
Jedným z rizikových faktorov je aj užívanie antibiotík v detstve. Autor:

Ako vzniká predispozícia na alergiu? Je možná prevencia?

Rizikové faktory:

1. Dedičnosť
Pravdepodobnosť, že budete mať nejakú formu alergie vy alebo vaše dieťa, stúpa s výskytom alergických ochorení v rodine.

2. Nedostatočne dlhé dojčenie
Dojčenie chráni pred vznikom alergií. Imunitný systém dieťaťa konzumujúceho aspoň 6 mesiacov materské mlieko dozrieva omnoho lepšie ako v prípade dieťaťa, ktoré je na umelej výžive.

3. Prílišná sterilita prostredia, v ktorom dieťa vyrastá
Deti z veľmi čistých domovov, kde prach obsahoval len málo látok vylučovaných mnohými druhmi baktérií, ktoré majú silný vplyv na ľudský imunitný systém, mali častejšie alergické reakcie.

4. Fajčenie matiek počas tehotenstva a po ňom
Zvyšuje riziko vzniku alergií a astmy u dieťaťa. U jedincov, ktorí v detstve prekonali astmu, fajčenie zdvojnásobuje pravdepodobnosť, že sa choroba vráti.

5. Časté užívanie antibiotík v detstve
Viaceré štúdie potvrdili súvislosť medzi užívaním antibiotík v prvých dvoch rokoch života a neskorším vznikom alergií či astmy.

6. Život v mestách so znečisteným ovzduším
Autá, elektrárne a niektoré továrne produkujú oxid dusičitý, ktorý môže vysoké koncentrácie dosahovať v mestách s intenzívnou dopravou. Ich zdrojmi sú však aj cigarety, plynové horáky a petrolejové variče.

Je možná prevencia?

Pod prevenciou sa rozumie súbor opatrení zameraných na zabránenie vzniku ochorenia alebo jeho komplikácií.

Primárna: jej účelom je zabránenie vzniku ochorenia,
Sekundárna: zmierňuje priebeh ochorenia alebo predchádza jeho komplikáciám,
Terciárna: zmierňuje následky ochorenia.

Základom prevencie je aj dôkladné vyšetrenie pacienta, správna diagnóza, analýza okolností, ktoré môžu spôsobiť nepriaznivý vývoj ochorenia a ich riešenie. Mimoriadnu úlohu v prevencii budúcich komplikácií hrá pravidelná a systematická liečba.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rizikové faktory #alergie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku