Artróza: Civilizačné ochorenie 21. storočia

Nepríjemná bolesť, opuchy, znížená pohyblivosť. Príznaky, ktorými sa prejavujú problémy s kĺbmi. Predchádzať artróze sa dá najmä správnym životným štýlom, konzumáciou stravy bohatej na vitamíny a minerály, optimálnou hmotnosťou a pravidelným pohybom.

19.08.2020 06:00
artróza, koleno, bolesť, kĺb Foto:
Práve operatíva spočívajúca vo výmene kĺbu je často najefektívnejšou cestou, ako uľaviť pacientovi od bolesti a zlepšiť kvalitu jeho života.
debata (2)

Artróza je degeneratívne nezápalové ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje kĺby. Je charakterizované degeneráciou kĺbovej chrupavky a zmenami mäkkých tkanív. V kĺbovej chrupke vznikajú trhliny a na zmeny reaguje kĺbová blana zápalom, ktorý spôsobuje bolesť a obmedzuje pacienta pri pohybe.

Len v minulom roku podstúpilo na Slovensku operáciu bedrového kĺbu takmer 6 500 pacientov a ďalších viac ako 5 100 pacientov operáciu kolenného kĺbu. Ochorenie sa vyskytuje najčastejšie u ľudí vo veku nad 70 rokov, približne 70 % pacientov v tomto veku má artrózu. Už od 30. roku života však u mnohých ľudí dochádza k postupnému opotrebovaniu a poškodeniu chrupky, ktorá na rozdiel od iných tkanív pohybového aparátu má takmer nulovú regeneračnú schopnosť. Vo veku 20 rokov majú artrózu približne štyri percentá pacientov.

„Artróza postihuje najmä drobné kĺby rúk, váhonosné kĺby a chrbticu. V prvých štádiách ochorenia začne pacient pociťovať bolesť. V ďalšom štádiu cíti bolesť pri pohybe a v pokročilých štádiách ochorenia cíti bolesť aj počas pokoja, napríklad v noci,“ hovorí docent Andrey Švec, prednosta I. ortopedicko-traumatologickej klinky LFUK SZU a UNB. Ďalším z príznakov ochorenia je stuhnutosť najmä v ranných hodinách a obmedzenie hybnosti.

Artróza postihuje praktický každého človeka. Či sa prejaví, závisí od jej stupňa. Poznáme dva základné typy – primárnu, kde nevieme, prečo vznikla, a takzvanú sekundárnu, ktorá je dôsledkom predchádzajúceho ochorenia alebo úrazu. „Medzi rizikové faktory patrí rodový výskyt, niektoré ochorenia, ale najmä nadváha,“ hovorí doktor Libor Nečas, prednosta Ortopedickej kliniky JLF v Martine.

Slovensko patrí v oblasti ortopédie medzi krajiny, kde tento odbor bol etablovaný už začiatkom minulého storočia. Odborníci pomáhajú pacientom s artrózou žiť kvalitnejší život bez bolesti. Práve operatíva spočívajúca vo výmene kĺbu je často najefektívnejšou cestou, ako uľaviť pacientovi od bolesti a zlepšiť kvalitu jeho života.

Ortopédi sa zhodujú, že niektorí pacienti sú zbytočne dlho liečení farmakologicky a ich liečba neprináša želateľné výsledky. Pacienti naďalej trpia bolesťami a ich zdravotný stav sa nezlepšuje. Práve naopak.

"Aloplastika bedrového a kolenného kĺbu je však operačný výkon, ktorý v dejinách medicíny prispel najviac k úľave od bolesti. Je to aj výkon, ktorý zlepšuje kvalitu života pacientov. Treba však zlepšiť manažment pacientov s artrózou, zadefinovať cestu pacienta, čas a nárok. Práve tieto opatrenia môžu viesť k tomu, že pacienti budú zaradení na operačný výkon v správny čas, čo im výrazne môže zlepšiť kvalitu ich života a zmierniť bolesť,“ hovorí doktor Nečas. Ako dodal, v liečbe pacientov s artrózou dosahuje Slovensko výsledky na európskej úrovni.

„Liečba artrózy je komplexná a multidisciplinárna. Okrem rehabilitácie pacientov liečime aj farmakologicky. Tam, kde tieto možnosti liečby zlyhávajú, je namieste uvažovať o operačnej liečbe, ktorá spočíva napríklad aj vo výmene kĺbu,“ hovorí docent Švec. Totálna endoprotéza, teda nahradenie kĺbu umelou náhradou, je pre pacientov konečnou terapiou artrózy.

Otázky a odpovede o kĺboch a ich výžive

Už dlhší čas ma pobolievajú kĺby. V lekárni mi poradili želatínu. Podľa čoho si mám vybrať a ako dlho ju užívať?
Mladí ľudia často trpia preťažením chrupaviek na jabĺčkach. Je to dané nepomerom medzi ich veľkosťou a zaťažením v dospievaní a v období tesne po ňom. Pred akoukoľvek liečbou však treba absolvovať vyšetrenie. Ako doplnok je možné užívať lieky podporujúce regeneráciu chrupavky. Tieto doplnky sa delia na potravinové a lieky vyskúšané podľa tradičnej metodológie, schválené na užívanie. Dĺžka užívania sa odporúča minimálne tri mesiace.

Aké sú možnosti chirurgickej liečby reumatických chorôb?
Z chirurgických výkonov sa najčastejšie robí náhrada kĺbu, jeho znehybnenie vo vhodnom postavení alebo odstránenie zápalom postihnutej kĺbovej výstelky.

Aká je príčina dnavej artritídy?
Dnavá artritída je spôsobená dráždivými účinkami kryštálikov kyseliny močovej. Tie začínajú vznikať, ak je jej hladina v krvi zvýšená. Kryštáliky vyvolávajú zápal kĺbu, čo je sprevádzané bolesťou, opuchom a začervenaním. Zápal sa najskôr prejaví na kĺbe palca na nohe. Pri tomto ochorení je dôležitá dlhodobá diéta.

Kedy môže artróza prepuknúť?
Artróza je najčastejšou príčinou bolestí a funkčného obmedzenia pohybového aparátu. Treba si všímať bolesti pri záťaži, pri kolenných kĺboch najmä pri chôdzi z kopca či zo schodov. Zvyčajne postihuje ľudí v strednom a staršom veku.

Existujú aj iné metódy liečby artrózy ako užívanie liekov?
Dostatočný pohyb, správna výživa a zníženie hmotnosti. Vyvarovať sa treba aj jednostrannej záťaži, z času na čas je vhodná kúra špeciálnej kĺbovej výživy.

Čo sú chondroprotektívne látky?
Ide o doplnky stravy, ktoré znižujú bolestí kĺbov a zlepšujú štruktúru kĺbovej chrupavky a funkciu kĺbov.

Aká je úloha analgetík a nesteroidných antireumatík pri liečbe artrózy?
Analgetiká tlmia bolesť, nesteroidné antireumatiká majú aj protizápalový účinok.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #artróza #bolesť kĺbov