Arómoterapia: Ako rozpoznať kvalitný esenciálny olej?

V arómoterapii ide v princípe o ovplyvňovanie psychického a fyzického zdravia esenciálnymi olejmi. Ako fungujú a ako rozpoznať tie kvalitné?

08.11.2020 06:00
aromaterapia, éterické oleje, vône, olej Foto:
V arómoterapii ide v princípe o ovplyvňovanie psychického a fyzického zdravia esenciálnymi olejmi.
debata

Arómoterapia je stará ako ľudstvo samo. Využívajú sa v nej éterické oleje, ktorým sa hovorí aj prírodné silice alebo esenciálne oleje. Pojem éterický olej sa pritom používa už od 16. storočia.

Tak pôvod, ako aj výroba esenciálnych olejov sú výsostne naturálne. Využíva sa pri nej jeden z troch postupov – buď destilácia vodnou parou, suchá destilácia, alebo mechanické procesy ako lisovanie. Vznikne zmes, v ktorej je esenciálny olej navrchu a voda – hydrolát – naspodku. Ten sa ďalej využíva ako účinná prírodná pleťová voda.

Prírodné esenciálne oleje sa extrahujú z kvetov, kôry, zo stoniek, z listov, koreňov alebo iných častí rastlín. Pri pohľade cez výkonný mikroskop by ste videli, že obsahujú množstvo drobných molekúl. Na veľkosti v tomto prípade záleží rovnako ako na vôni. Miniatúrny rozmer molekúl esenciálnych olejov dovoľuje ich ľahké vdychovanie či vstrebávanie cez kožu. Odtiaľ ďalej putujú do krvného riečiska a krvou sa transportujú po celom tele, aby pomáhali tam, kde treba. Inhalácia esenciálnych olejov zas stimuluje funkcie mozgu.

No a odkiaľ sa berie ich aróma? „Môžu za to hlavne terpény – prchavé organické zlúčeniny rastlinného pôvodu, ktoré v prírode slúžia na komunikáciu s okolím. Rastliny nimi lákajú hmyz alebo odrádzajú škodcov. Vďaka procesu parnej destilácie sa dajú izolovať z rastlín tak, že výsledkom sú čisté esenciálne oleje, ktoré majú široké využitie v medicíne, prírodnom liečiteľstve, kozmetike či drogérii,“ vysvetľuje odborníčka na prírodnú kozmetiku Lenka Špaldová z Ťuli A Ťuli.

Inhalovanie vhodných esenciálnych olejov pomáha zlepšovať celkový zdravotný stav organizmu, podporuje imunitu a dokáže tlmiť prejavy alergických reakcií. „Je to vďaka tomu, že zložky esenciálnych olejov dokážu bojovať proti zápalu. Niektoré oleje tlmia akútne dýchacie problémy tým, že stimulujú vylučovanie škodlivín z tela prostredníctvom moču a potu. Keďže ide o čisté a vysokokoncentrované oleje, na dosiahnutie želaného výsledku stačí naozaj iba malé množstvo,“ upozorňuje Lenka Špaldová.

Dnes s esenciálnymi olejmi pracujú viaceré kozmetické firmy. Známa švédska značka kozmetiky Oriflame ich dokonca podrobila neurovedeckým testovaniam. Vedci pritom pracovali s funkčnou magnetickou rezonanciou (fMRI), ktorá predstavuje prelomovú a spoľahlivú metódu neurovedeckého testovania fyzických prejavov. Pomocou tejto metódy objektívne naskenovali bezprostredné reakcie mozgu v jednotlivých vrstvách a zmapovali, kde sa objavila aktivita. Táto odhalila emocionálny účinok, ktorý má vôňa na ľudskú myseľ. Transformačné účinky esenciálnych olejov boli teda vedecky potvrdené, a to vrátane zvýšenej motivácie, lepšieho spánku, zníženia stresu či úzkosti. Zapojenie esenciálnych olejov do svojho každodenného života ponúka prirodzený, bezpečný a jednoduchý spôsob, ako efektívne ovplyvňovať vlastnú myseľ a náladu a dosiahnuť zlepšenie emocionálneho stavu. Vytvorili 4 druhy esenciálnych olejov rady Mind & Mood, ktorých kľúčovými zložkami sú ružové korenie, vavrín, grapefruit, bergamot, kadidlo, santalové drevo, cédrové drevo a levanduľa.

Keďže príroda ponúka takmer nekonečné množstvo rastlín aj stromov, aj paleta esenciálnych olejov je široká. Vďaka tomu si každý môže nájsť pre seba to pravé orechové, čo mu vyhovuje aj vôňou, aj účinkami. Podobne ako parfumy, aj silice môžu byť citrusové, gáfrové, zemité, kvetinové, drevité (napr. borovica, céder, smrek), korenisté a dokonca aj živicové (napríklad myrha) či bylinné (bazalka).

„Olej odporúčam vybrať nielen podľa žiaduceho účinku, ale aj podľa obľúbenej vône, pretože jeho aróma by vám mala byť príjemná,“ radí Lenka Špaldová, zástupkyňa slovenskej značky Ťuli A Ťuli. „Niekedy je náročné odlíšiť prírodný esenciálny olej od umelého. To sa vám iba zmyslami nepodarí, ale vysoká pravdepodobnosť, že ide o naturálny olej, je, ak je zabalený v tmavom skle. Pomôžu aj informácie na etikete, kde by malo byť uvedené, že ide o 100 % prírodný esenciálny olej, názov rastliny, z ktorej pochádza (môže byť aj v latinčine) a informácia, že dodávateľ, respektíve výrobca, má ku každej šarži olejov urobenú GC/MS analýzu. Laik nemusí vedieť, čo to je, ale určite to pre spotrebiteľa znamená, že olej nebol falšovaný.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #olej #vône #aromaterapia #éterické oleje #arómoterapia