Slováci chcú chodiť na prevenciu. Neodrádza ich ani COVID-19

Dobrá správa. Slováci na preventívne prehliadky chodia pravidelne. Za posledné dva roky uviedlo účasť na preventívnej prehliadke viac ako 73 % ľudí. Za hlavné dôvody pravidelnej návštevy lekára považujú dôležitosť pre zdravie (64%) a včasnú liečbu ochorení (43%). Na plánovanú preventívnu prehliadku počas súčasnej pandémie by išla viac ako polovica opýtaných.

26.11.2020 18:00
lekár, doktor, prevencia Foto:
Za posledné dva roky uviedlo účasť na preventívnej prehliadke viac ako 73 % ľudí.
debata

Tieto závery prináša novembrová vlna kontinuálneho prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od vypuknutia pandémie koronavírusu v marci tohto roku.

Prieskum „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý realizuje prieskumná spoločnosť MNFORCE a komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV, Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV, a v tejto vlne aj Ústavom sociálnej a behaviorálnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, sa na prelome októbra a novembra pýtal Slovákov nielen na pravidelnú účasť na preventívnych prehliadkach, ale aj ich motiváciu.

Pravidelnú návštevu u lekára 64% respondentov odôvodňuje jej dôležitosťou pre ich zdravie. Viac ako 66% ľudí uviedlo, že preventívne prehliadky odhaľujú rizikové faktory ochorení a takmer 67% verí, že preventívne prehliadky odhalia včasné štádiá ochorení. Viac ako polovica tiež tvrdí, že preventívne prehliadky môžu motivovať k zmene životného štýlu. Od prevencie Slovákov neodrádza ani pretrvávajúca pandémia koronavírusu. Viac ako polovica respondentov uvádza, že ak by mala istotu, že nestretne v čakárni chorých ľudí, išli by na preventívnu prehliadku aj počas pandémie. Podľa ľudí je kľúčom možnosť objednať sa na presný termín a dodržiavanie epidemiologických nariadení.

„Ľudia nechcú čakať. Viac ako 40% respondentov hovorí, že by privítalo presné načasovanie preventívnej prehliadky nielen počas pandémie COVID-19, ale za každých okolností,“ komentuje výsledky MUDr. Zuzana Katreniaková, PhD., z Ústavu sociálnej a behaviorálnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. „Viac ako tretina opýtaných (34%) by tiež privítala, ak by mohla preventívnu prehliadku a následné vyšetrenia absolvovať na jednom mieste, alebo ak by dostali pozvanie na preventívnu prehliadku priamo od lekára,“ dodáva Katreniaková.

Katreniaková, ktorá je zároveň odbornou garantkou Fóra prevencie, pripomína, že existuje viacero nástrojov, ktorými možno podporiť zdravý životný štýl a účasť na preventívnych programoch. „58 % opýtaných si myslí, že za pravidelnú účasť na preventívnych prehliadkach by ľudia mali byť pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti zvýhodnení. Naopak, iba 14% súhlasí, že za neúčasť na preventívnych prehliadkach by mali byť pokuty. Preto by jednou z ciest mohla byť pozitívna motivácia ľudí, ktorou ich štát bude nabádať, aby upustili od zdraviu škodlivých návykov, alebo absolvovali preventívne prehliadky,“ uzatvára.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #prevencia #preventívna prehliadka #Covid-19