Kyselina acetylsalicylová znižuje riziko komplikácií pri ochorení COVID-19

V liečbe pacientov s ochorením COVID-19 by sa mohla uplatniť kyselina acetylsalicylová, lacný liek, ktorý sa užíva pri nachladnutí, proti bolesti a zápalu známy napríklad pod názvom Acylpyrin. Upozornil na to aj britský denník The Guardian.

04.12.2020 06:00
aspirin, tabletka, liek, tableta, acylpyrin,... Foto:
V liečbe pacientov s ochorením COVID-19 by sa mohla uplatniť kyselina acetylsalicylová, lacný liek, ktorý sa užíva pri nachladnutí, proti bolesti a zápalu.
debata (4)

Pacienti hospitalizovaní s ochorením COVID-19, ktorí denne užívali nízke dávky kyseliny acetylsalicylovej, mali podľa novej štúdie vedenej vedcami z Lekárskej fakulty Univerzity v Marylande (University of Maryland School of Medicine – UMSOM) významne nižšie riziko komplikácií a úmrtia v porovnaní s tými, čo aspirín neužívali.

Užívateľov aspirínu bolo potrebné menej často umiestniť na jednotku intenzívnej starostlivosti, alebo napojiť na pľúcny ventilátor. Takisto mali vyššiu pravdepodobnosť prežiť infekciu v porovnaní s hospitalizovanými pacientmi, ktorí tento inak voľnopredajný liek neužívali. Štúdiu uverejnil časopis "Anestézia a analgézia“ a je zdrojom tzv. opatrného optimizmu, ktorý sa týka aspirínu – lacného a všeobecne dostupného liečiva so známym bezpečnostným profilom, ktorý by mohol pomôcť predchádzať závažným komplikáciám pri nákaze novým druhom koronavírusu.

„Toto dôležité zistenie je však potrebné potvrdiť randomizovanou klinickou štúdiou,“ uviedol vedúci štúdie Jonathan Chow, odborný asistent anestéziológie UMSOM. „Ak sa naše zistenie potvrdí, stal by sa z aspirínu prvý všeobecne dostupný voľnopredajný liek na zníženie úmrtnosti u pacientov s COVID-19,“ dodal.

V rámci štúdie Dr. Chow a jeho kolegovia analyzovali lekárske záznamy 412 pacientov s COVID-19 v priemernom veku 55 rokov, ktorí boli v priebehu posledných mesiacov hospitalizovaní pre komplikácie koronavírusovej infekcie. Ošetrili ich v Medicínskom centre v meste Baltimore v štáte Maryland a v ďalších troch nemocniciach pozdĺž východného pobrežia. Asi štvrtina pacientov užívala denné nízke dávky acetylsalicylovej kyseliny (zvyčajne 81 miligramov) pred prijatím do nemocnice alebo ihneď po prijatí na zvládnutie kardiovaskulárneho ochorenia. Vedci zistili, že jej užívanie sa spája so 44-percentným znížením potreby napojiť pacienta na pľúcny ventilátor, ďalej sa o 43 percent znížila pravdepodobnosť hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS), a čo je najdôležitejšie, riziko úmrtia pacientov v nemocnici užívajúcich aspirín sa v porovnaní s tými, čo ho nebrali, znížilo o 47 percent! U pacientov v "aspirínovej skupine“ nedošlo počas pobytu v nemocnici ani ku významnému zvýšeniu potenciálne nežiaduceho účinku lieku, akým môže byť závažné krvácanie.

Vedci kontrolovali niekoľko faktorov, ktoré mohli hrať úlohu v prognóze pacienta, vrátane veku, pohlavia, indexu telesnej hmotnosti, rasy, vysokého krvného tlaku a cukrovky. Brali do úvahy aj srdcovo-cievne ochorenia, choroby obličiek, pečene a použitie betablokátorov na kontrolu krvného tlaku.

Infekcia COVID-19 zvyšuje riziko tvorby nebezpečných krvných zrazenín, ktoré môžu vznikať v srdci, pľúcach, v krvných cievach aj iných orgánoch. Komplikácie následkom vytvorenia krvnej zrazeniny môžu v zriedkavých prípadoch viesť ku infarktu, mŕtvici, zlyhaniu viacerých orgánov až k smrti.

Lekári v rámci prevencie vzniku krvnej zrazeniny často odporúčajú užívanie nízkych denných dávok aspirínu pacientom, ktorí v minulosti prekonali srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu. Denné užívanie však môže zvýšiť riziko závažného krvácania alebo vytvorenia peptického vredu.

„Veríme, že účinky aspirínu na zriedenie krvi poskytujú pacientom s COVID-19 výhody tým, že zabraňujú tvorbe mikroskopických krvných zrazenín,“ uviedol spoluautor štúdie Michael A. Mazzeffi, docent anestéziológie UMSOM. „Pacienti s diagnostikovaným ochorením COVID-19 môžu zvážiť denné užívanie kyseliny acetylsalicylovej, musia sa však najskôr poradiť so svojím lekárom.“ U tých, ktorí majú zvýšené riziko krvácania, napríklad z dôvodu chronického ochorenia obličiek, alebo preto, že pravidelne užívajú určité lieky (napr. steroidy alebo lieky na riedenie krvi), nemusí byť pravidelné užívanie aspirínu bezpečné.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #aspirín #koronavírus #Covid-19 #acylpyrín #kyselina acetylsalicylová