Na liečbu pokožky črevný detox

Atopia znamená sklon k alergii, je to vlastne vrodená vloha pre nadmernú reakciu imunitného systému. Atopická pokožka má dva základné príznaky – je suchá a svrbí.

06.12.2020 06:00
žena, starosti, rúško, zdravá strava, problém,... Foto:
Nie je to len choroba kože, je to zápalové ochorenie, ktoré postihuje celý organizmus.
debata (1)

Človek, ktorý zdedí atopickú konštitúciu, reaguje v priebehu svojho života na rôzne spúšťače desiatkami rôznych spôsobov. Spektrum prejavov alergických reakcií je vo všeobecnosti veľmi široké – od peľovej alergickej nádchy až po anafylaktický šok. Takýto človek môže a nemusí dostať atopický ekzém, tzv. atopickú dermatitídu.

Vznik a manifestácia alergických prejavov pod silnejúcim vplyvom vonkajšieho prostredia sa však obyčajne začína práve na koži. Hneď po narodení na dieťa so sklonom k atopii pôsobí okolité prostredie, kontaktné tkaniny, umývacie prostriedky, kozmetické prípravky a rôzne infekcie ako spúšťače, čo sa môže prejaviť ako alergické prejavy na koži v podobe atopického ekzému. Maximum sa prejaví najmä v prvých dvoch rokoch života. Až neskôr, s rozširujúcim sa jedálnym lístkom, sa prejavia potravinové alergie, postupne prichádzajú inhalačné alergie (peľová nádcha) a astma. Tomuto procesu sa hovorí aj atopický pochod.

Atopická dermatitída je zápalové ochorenie

Vráťme sa však k atopickému ekzému. Atopická dermatitída je viac ako len stav kože. Je to ochorenie spôsobené nadmernou aktiváciou prirodzeného obranného systému tela. Ide teda o imunologické ochorenie, pri ktorom veľmi citlivý imunitný systém reaguje aj na tie najmenšie alergény alebo dráždivé látky a táto reakcia spôsobuje v pokožke spustenie zápalových procesov. Ochorenie nie je infekčné, to znamená, nešíri sa dotykom ani kvapôčkami. Stav však môže výrazne skomplikovať fakt, ak na podráždenú pokožku "nasadne“ bakteriálna či vírusová infekcia (zlatý stafylokok, herpes simplex).

Atopický ekzém je predovšetkým ochorenie detského veku. Najvyšší výskyt je vo veku 0–2 roky, a potom 2–11 rokov. Podľa veku sa dokonca menia aj najčastejšie miesta výskytu atopického ekzému na tele. Atopická dermatitída najčastejšie postihuje oblasti, ako sú kolená, lakte, krk, dlane a líca. U 10–20 % pacientov ekzém pokračuje až do dospelosti. Sú však aj prípady, keď atopický ekzém naplno vypukne až u dospelého človeka.

Bludný kruh, z ktorého je ťažké vykročiť

V rámci atopického ekzému sa uplatňujú dve základné poruchy – porucha bariérovej funkcie kože a "nadmerná agresivita“ imunitného systému. Koža atopikov reaguje inak na bežné podnety – sčervenaním, opuchom, mokvaním, výsevom drobných pupienkov alebo celých ložísk a často neznesiteľným svrbením. Nie je to len choroba kože, je to zápalové ochorenie, ktoré postihuje celý organizmus.

Pri atopickom ekzéme vzniká bludný kruh svrbenia, škriabania sa, následného uvoľnenia zápalových látok v poškriabanej koži, nasleduje zvýšený zápal, ktorý provokuje ďalšie svrbenie. Z tohto bludného kruhu je veľmi ťažké vykročiť. Okrem toho škriabanie kože zvyšuje riziko bakteriálnej a vírusovej infekcie.

Koža a črevo majú veľa spoločného. Sú dobre prekrvené, osídlené veľkým množstvom baktérií a ich produktov, sú to neuro-imuno-endokrinné orgány a tvoria rozhranie medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Liečba atopického ekzému je miestna (lokálna) a celková. V prípade lokálnej liečby treba pokožku pravidelne premasťovať tzv. emolienciami, v akútnej fáze, keď ekzém vzplanie, sa používajú miestne kortikosteroidy alebo miestne imunomodulátory (bez steroidov). V systémovej liečbe sa používajú lieky proti alergii, pri ťažkom priebehu biologická liečba. Ako doplnková liečba fototerapia, kúpeľná a klimatická liečba, ale aj rôzne ďalšie režimové a protialergické opatrenia (napr. kúpele doma – olejové, s obsahom ovsa, s výťažkom z Mŕtveho mora, močoviny a podobne).

Dôležité je zdravie čreva

Keďže je známe, že naša imunita sídli v čreve, v poslednom období sa pri rôznych autoimunitných zdravotných problémoch čoraz častejšie zdôrazňuje problematika črevného mikrobiómu. Jeho zdravie totiž súvisí s alergiami, metabolickým syndrómom, zápalmi čriev, ale aj so psychiatrickými ochoreniami ako alzheimer, parkinson, autizmus, depresie či chronická únava. Má úzke prepojenie aj s pokožkou a jej problémami, nielen s atopickým ekzémom, ale aj s akné či rosaceou.

"Koža je zrkadlom črevnej mikroflóry,“ zdôrazňuje aj dermatologička z Bratislavy MUDr. Gabriela Kolátorová. "Koža a črevo majú veľa spoločného. Sú dobre prekrvené, osídlené veľkým množstvom baktérií a ich produktov, sú to neuro-imuno-endokrinné orgány a tvoria rozhranie medzi vonkajším a vnútorným prostredím.“

Črevo, podobne ako samotná pokožka, má aj bariérovú funkciu. Úlohou črevnej steny je získať maximum živín z potravy a zároveň na tejto obrovskej ploche prepustiť čo najmenej škodlivín do organizmu. Priepustnosť čriev zvyšuje stres, ovplyvňujú ju črevné baktérie, takisto vysoko tučná strava, lepok, alkohol a veľká námaha.

Schopnosť zvýšiť priepustnosť čreva mala v minulosti svoj význam, črevo sa nastavilo na vyšší zisk energie v čase, keď ju organizmus nutne potreboval (v situáciách "bojuj alebo utekaj!“). Bohužiaľ, tento mechanizmus funguje aj pri chronickom strese, ktorého je v súčasnosti viac ako dosť.

Procesom okolo priepustnosti čriev sa momentálne intenzívne venuje výskum a problematika nie je jednoduchá. Zvýšená priepustnosť čriev vedie ku zvýšenej hladine tzv. endotoxínov v krvi a ku chronickému zápalu (resp. ku zhoršeniu zápalu, ak v tele už nejaký je). Zistilo sa, že pri vzplanutí ekzému je hladina endotoxínov v krvi až 60-krát vyššia!

Nové prístupy v liečbe – črevné detoxikanty

Do liečebnej schémy zápalových kožných ochorení, ako je atopická dermatitída, ale aj akné či rosacea, sa dostávajú prípravky, ktoré sú schopné pozitívne ovplyvňovať črevnú mikroflóru a črevnú priepustnosť. Ide o prípravky, ktoré v čreve vytvárajú akýsi štít – bránia vstupu mnohých škodlivín prostredníctvom črevnej steny do krvného obehu. Zjednodušene možno povedať, že ide o produkty určené na vnútornú očistu, čiže detox. Mali by však byť testované prostredníctvom štúdií.

Namiesto kúpania sa odporúča len krátka vlažná... Foto: SHUTTERSTOCK
dieťa, sprcha, pena, kúpanie Namiesto kúpania sa odporúča len krátka vlažná sprcha.

Výživový doplnok v tabletách s obsahom lignínu a laktitolu pomohol zlepšiť kvalitu života u 77 % pacientov v rámci liečby atopického ekzému v porovnaní s 37 % pacientov s atopickou dermatitídou v kontrolnej skupine, ktorí ho v rámci liečby atopického ekzému neužívali. U 57 % došlo ku klinickému zlepšeniu ekzému, u polovice ku eliminácii (zníženiu) pocitov svrbenia (v kontrolnej skupine to bolo iba 20 % a 17 %).

Lignín je látka, ktorá na seba objemovo nadviaže endotoxíny, ťažké kovy a mnoho ďalších chemických látok. Laktitol podporuje rast črevnej mikroflóry a tým pôsobí blahodarne na zdravie organizmu, odborne sa týmto látkam hovorí prebiotiká. "Novým prístupom v rámci liečby atopického ekzému sa stali aj tzv. črevné detoxikanty, ktoré obsahujú adsorbenty, prebiotiká či probiotiká,“ dodáva MUDr. Gabriela Kolátorová. Hovorí sa tomu aj "atopický detox“.

Režimové opatrenia pre atopika

Vynechať niektoré potraviny – predovšetkým s obsahom známych alergénov (mlieko, vajcia, orechy, ryby, citrusy, korenie, čokoláda…).

Pravidelne sa starať o pokožku podľa odporúčania lekára alebo lekárnika.

Vyhýbať sa prašnému alebo inak dráždivému prostrediu (horúčavy, zima, prach, peľ, roztoče).

Vyhýbať sa stresu.

Dostatok pobytu na čerstvom vzduchu (UV žiarenie).

Sprchovanie namiesto kúpeľa 5–10 minút vlažnou vodou okolo 33 °C (horúca voda dráždi pokožku).

Detoxikačné kúry za využitia prírodných enterosorbentov, ktoré účinne eliminujú endotoxíny z čreva, a prebiotík, ktoré podporou rastu „priateľských baktérií“ v čreve znižujú obsah endotoxínov.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Dobré zdravie #Atopická dermatitída