Ako na to…
Cvičenie je zamerané na uvoľnenie pohybu a ponaťahovanie chrbtice. Je ale potrebné cvičiť pomaly, len do pocitu natiahnutia, nikdy nie cez bolesť.
Cvik č. 1
Východisková poloha: ľah na chrbte s pokrčenými kolenami, chodidlá aj kolená sú pri sebe, ruky v upažení (dlane otočené nahor).
Ako cvičiť: pokrčené kolená pretáčame na jednu stranu a súčasne hlavu pretáčame na stranu opačnú do pocitu ľahkého natiahnutia. Ramená počas cviku zostávajú v kontakte s podložkou, chodidlá sú stále pri sebe.
Jiří Hnátek, hlavný lekár spoločnosti Kúpele Luhačovice, radí, kde neurobiť v cviku chybu: Dôležité je nezdvíhať ramená z podložky. Hlava by sa nemala ukláňať, ale otáčať, a bedrovú chrbticu nesmieme prehýbať. Nemali by sme zabúdať na obojstranné vykonanie cviku.
Cvik č. 2
A pretože pri vianočnom upratovaní nezabúdame ani na záclony a závesy, prinášame užitočný cvik aj na uvoľnenie krčnej chrbtice, ktorá pri ich skladaní, praní a vešaní bolí.
Východisková poloha: prsty jednej ruky pred bradou, druhá ruka za hlavou v oblasti tyla.
Ako cvičiť: pohľad očí dohora a súčasne brada zľahka tlačí proti prstom ruky. Hlava smeruje do záklonu, ale priložené ruky jej v tom bránia, takže pohyb nie je možné urobiť. Po 5 až 8 sekundách sa nadýchneme, pozrieme sa očami dole k brade, vydýchneme a ruky ľahko vedú hlavu do predklonu, to znamená, že brada sa blíži ku krku do pocitu ľahkého pretiahnutia v oblasti pod tylovou časťou hlavy.
Jindřich Maršík, vedúci lekár Liečebných kúpeľov Jáchymov, radí pre maximálny účinok cviku: Nesmiete vysúvať bradu dopredu aj s celou krčnou chrbticou. Nezabúdajte ani na pohyby očí, aj tie sú dôležité pre dosiahnutie náležitého výsledku.