Chirurg Muranský: Úľavu prináša aj vykladanie nôh

Opuchnuté, nepekne vyzerajúce hrudkovité žily, ktoré na kráse rozhodne nepridávajú, navyše bolia a nie sú banálnym ochorením. Reč je o kŕčových žilách, ochorení žilového systému, ktoré neradno podceňovať. O diagnostike, najmodernejšej liečbe, ale aj o prevencii hovorí MUDr. Július Muranský, MPH., chirurg z Kliniky jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave.

10.02.2021 06:00
MUDr. Július Muranský
MUDr. Július Muranský nám v rozhovore prezradil aj to, ako prebieha lepenie kŕčových žíl.
debata (5)

Ako sa ochorenie rozvíja?

Rozvíja sa v štádiách: pocitové (ťažké či nepokojné nohy), drobné rozšírenia žíl, viditeľné kŕčové žily, opuchy či zápaly, hyperpigmentácie a otvorené vredy. Zdravotné ťažkosti u pacientov vznikajú kvôli tomu, že krv v žilách stojí a nie je okysličená. Neokysličené tkanivo nám signalizuje, že treba niečo robiť a reaguje bolesťou.

V zdravých žilách udržiavajú prietok krvi k srdcu žilové chlopne. V prípade chorých žíl, keď sa žily rozšíria, chlopne sa stávajú nefunkčnými a krv v žilách stojí. Pri liečbe sa snažíme o obnovenie prietoku krvi a tým vzniká menšia pravdepodobnosť zrážania. Keď krv v žilách stojí, znamená to, že je odkysličená. Odkysličená krv stráca svoju hodnotu, lebo neobsahuje kyslík a živiny.

Video
Chirurg Július Muranský: Ako sa operujú kŕčové žily?

V dôsledku toho, že krv neodteká, nemôže pritekať do žily ani nová krv. Pri operáciách preto odstraňujeme choré žily a cez zdravé žily je zrýchlený prietok krvi. Preto sa rany začínajú hojiť a ochorenie sa stáva znesiteľnejším.

Ako vyzerá diagnostika?

Vyšetrenie kŕčových žíl je bezbolestné a trvá približne 20 až 30 minút. Lekár si kŕčové žily najprv podrobne prehliadne a vyšetrí ich pohmatom. Následne urobí ultrasonografické vyšetrenie na stanovenie parametrov a rýchlosti prietoku krvi v cievach – tzv. doplerovské vyšetrenie. Jeho cieľom je zistiť, či sú žily zdravé, alebo choré. Ultrazvukom sledujeme najmä prietoky, spätné toky krvi a spojky medzi hlbokým a povrchovým žilovým systémom. Na základe výsledkov ultrazvukového vyšetrenia potom lekár určí presnú diagnózu a vzhľadom na rozsah a štádium ochorenia navrhne najvhodnejšiu metódu liečby.

A metódy liečby sú aké? Kedy stačia lieky a kedy je už potrebná operácia?

Keď je ochorenie v počiatočných štádiách, využívame tzv. konzervatívnu liečbu. Veľmi účinné je nosenie kompresných pančucháčov alebo bandážovanie nôh elastickým obväzom. Cieľom je sťahovanie žíl odspodu, teda od prstov nôh až hore k lýtkam, resp. stehnám. Cievy sú stláčané bližšie k sebe, to znamená, že chlopňový aparát lepšie drží a zrýchľuje sa prietok krvi.

Úľavu od opuchov a bolestí prináša aj polohovanie a vykladanie nôh. Čo sa týka liekov, odporúča sa užívanie venotoník, ktoré obsahujú flavonoidy a diosmín – hesperidín. Tieto látky spevňujú žilovú stenu a zlepšujú jej pružnosť. Uľahčujú tak odtok krvi z dolných končatín. Vhodné sú aj masáže nôh s použitím špeciálnych mastí s obsahom ginka biloby a pagaštanu konského. Do jedálneho lístka odporúčam zaradiť pohánku, ktorá obsahuje bioflavonoid rutín, ktorý zmierňuje ťažkosti s kŕčovými žilami.

Pri pokročilejších nálezoch, respektíve v prípadoch, keď už konzervatívna liečba nepomáha, je nutná operácia.

Ide aj dnes ešte o klasickú chirurgickú liečbu?

Podobne ako v iných medicínskych odboroch, aj v cievnej chirurgii sa dnes snažíme upúšťať od rozsiahlych chirurgických výkonov a pristupuje k menej invazívnym a šetrnejším, no zároveň účinným liečebným metódam. Ich cieľom je, aby sa pacient čo najskôr zotavil, mal čo najmenšie bolesti a výsledok zákroku bol bez rozsiahlych jaziev.

Najnovšie výskumy hovoria o tom, že poškodenie samotných tkanív ciev spôsobuje ich opätovný nárast. U pacienta, ktorý má chronickú žilovú nedostatočnosť, je vývoj viditeľnejší a často sa vytvárajú varixy oveľa rýchlejšie. Preto sú vhodnejšie menej invazívne spôsoby liečby a hľadajú sa metódy, keď sa tkanivo poškodzuje čo najmenej. Dôležité je začať vždy s odstraňovaním hlavných kmeňových žíl tam, kde sú najväčšie problémy. Keď odstránime hlavné prítoky chorej žily, potom môžeme riešiť menšie prítoky.

Aké sú najmodernejšie spôsoby liečby?

Dnes to je laserová operácia a lepenie kŕčových žíl, ktoré predstavuje na Slovensku novinku. Laserová operácia je vhodná pre pacientov, ktorí už dlhšie trpia ochorením kŕčových žíl a nepomohla im konzervatívna liečba. Pacienti mávajú pocit ťažkých nôh, ktorý je sprevádzaný opuchmi a bolestivými nočnými kŕčmi. Žily na dolných končatinách majú priemer až niekoľko milimetrov a môžu vystupovať nad povrch kože.

Takto vyzerá laserová operácia kŕčových žíl. Foto: Archív MUDr. Muranského
chirurg, laserová operácia, kŕčové žily Takto vyzerá laserová operácia kŕčových žíl.

Cieľom laserového zákroku je ošetrenie hlbokých žíl v podkoží, ktoré tvoria základ samotného ochorenia. Operácia prebieha v celkovej anestézii a trvá približne 30 až 60 minút. Prvým krokom je vytvorenie malého rezu v oblasti slabiny, kde sa žila (tzv. safena magna) vypreparuje. Nasleduje ďalší rez v oblasti členku, cez ktorý zavedieme laserovú kanylu s priemerom dva milimetre. Dostaneme sa až do hornej časti k oblasti slabín, žilu odpojíme a môžeme ju začať bezpečne páliť laserom. Takto vypálime postupne celú žilu zhora nadol a tým upcháme aj bočné prítoky.

Nakoľko táto žila nemá v ľudskom tele významnú funkciu, jej odstránenie nespôsobuje pre ľudský organizmus žiadnu komplikáciu. Niekoľko hodín po operácii oddychuje pacient na lôžku a následne je prepustený do domácej starostlivosti. Hojenie prebieha najčastejšie bez komplikácií a pacient sa môže vrátiť do zamestnania už po 14 dňoch. Po laserovom zákroku sa zníži možnosť zápalu a infekcie, zrýchli sa prítok krvi v ostatných žilách a pacient pocíti obrovskú úľavu od bolesti.

Veľa sa hovorí o lepení kŕčových žíl…

Áno, je to najnovšia metóda liečby, ktorej cieľom je odstránenie samotných kŕčových žíl a pocitov s tým spojených (bolestivosť, pálenie, nočné kŕče atď.). Pri liečbe lepením dochádza k uzavretiu chorej žily špeciálnym lepidlom – adhezívom, ktoré zlepí steny a chlopne chorej žily. Zlepením dochádza k jej eliminácii a tým aj k odstráneniu tých častí žilového systému, kde krv stojí a nedovolí pritiecť čerstvej okysličenej krvi do tkanív. Celkovo sa zrýchli prítok krvi v ostatných častiach žilového riečiska, a to má výhodu v znížení pravdepodobnosti vzniku žilových trombóz v dolných končatinách. Zlepená žila postupne atrofuje, teda dochádza k jej postupnému strácaniu.

Krv sa presmeruje z chorej žily do zdravých žíl, kde môže prúdiť tak, ako má. Samotný zákrok trvá približne 45 až 60 minút, robí sa ambulantne a je bezbolestný. Ide o inovatívnu metódu, keď lekár cez jeden 4-milimetrový vpich zavedie do chorej žily špeciálny katéter a pod ultrazvukovou kontrolou aplikuje malé množstvo chirurgického lepidla so špeciálnym zložením. Efekt zákroku je okamžitý a úspešnosť liečby je až 98 %. Po zákroku sa na nohách môžu vyskytnúť modriny, opuch či začervenanie. Tie však o niekoľko dní, respektíve týždňov úplne pominú. Lepenie žíl nevyžaduje žiadnu hospitalizáciu ani péenku.

Hneď po zákroku odchádza pacient domov a môže sa bez akýchkoľvek obmedzení vrátiť do bežného života. Nevyžaduje sa dokonca ani bandážovanie končatiny či nosenie kompresných pančúch.

Nakoľko ide o miniinvazívne ošetrenie, na nohách nezostávajú žiadne jazvy. Výrazným benefitom je predovšetkým lepší kozmetický efekt ako napríklad pri chirurgickom odstraňovaní žíl. Nedochádza k masívnemu poraneniu ciev a v organizme sa nevytvárajú látky, ktoré spôsobujú novovznikanie ďalších a ďalších kŕčových žíl. Najdôležitejšími faktormi pre zabránenie vzniku recidív je odstránenie kmeňovej žily (v našom prípade tzv. veny safeny magny) a zníženie množstva poranenia samotných ciev. Výhodou je takisto aj to, že zákrok nevyžaduje pobyt v nemocnici či dlhodobú rekonvalescenciu. Pacient sa môže hneď vrátiť do bežného života.

Existujú cviky, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku kŕčových žíl?

Áno, a sú veľmi jednoduché, takže ich zvládne každý. Napríklad chôdza s dôrazom na našľapovanie na pätu a špičku. Prenášajte váhu pri chôdzi z päty na špičku. Ďalším je chôdza len po špičkách a len po pätách alebo chôdza po vnútorných a potom po vonkajších hranách chodidiel. Skúste aj cvik v sede tak, že sa opriete o päty a špičkami pohybujte do bokov. A cvik v sede, s napnutými končatinami stláčajte loptu medzi členkami. Alebo v ľahu napodobňujte jazdu na bicykli a ďalší je, že v ľahu napínajte a krčte špičku striedavo jednej a druhej nohy.

Ako sa rozvoju ochorenia či zhoršovania stavu vyhnúť zmenou životného štýlu

Rady doktora Júliusa Muranského, MPH., chirurga z Kliniky jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave

1. Pravidelne cvičte a športujte, vhodné sú predovšetkým aktivity na podporu cirkulácie krvi v dolných končatinách (napr. chôdza, beh, plávanie atď.)

2. Noste pohodlnú obuv, ideálne sú topánky s podpätkom približne 3 cm.

3. Dbajte na správnu polohu nôh pri sedení. Pozor na prekrížené nohy, obmedzujú tok krvi.

4. Ak máte zamestnanie náročné na státie, noste kompresné pančuchy (pomáhajú udržať lepší tok krvi).

5. Doprajte si masáže nôh s použitím špeciálnych mastí s obsahom ginka a pagaštanu konského.

6. Dbajte na svoju hmotnosť. Nadváha zaťažuje srdce, kĺby a takisto cievy.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #chirurg #kŕčové žily #varixy #MUDr. Július Muranský