Prečo ísť k urológovi a čo vás tam čaká

Preventívne prehliadky je vhodné absolvovať, aj keď ste v poriadku. Ak však už problémy máte, neváhajte a choďte na návštevu k urológovi. Ako bude prehliadka prebiehať a na čo sa treba doktora opýtať?

21.03.2021 11:00
doktor, pacient, urológ, úsmev, dobré správy Foto:
Ak pociťujete nejaké problémy, ktoré by mohli byť príznakom zväčšenia prostaty, prekonajte svoje obavy a zájdite k lekárovi.** Pomoc môže byť jednoduchá.
debata

Osem dôvodov, prečo nezanedbávať svoju prostatu

1. Budete sa môcť normálne vymočiť. Ak sa prostata zväčší, zviera močovú trubicu, ktorá ňou prechádza, a môže tlačiť aj na močový mechúr. Preto sú najčastejšími príznakmi zväčšenej prostaty práve ťažkosti s močením.

2. Vyhnete sa vážnym zdravotným komplikáciám. Ak sa totiž zväčšenie prostaty nelieči a ochorenie postupuje, môže časom spôsobiť závažné komplikácie, medzi ktoré patrí najmä: oslabenie močového mechúra, akútne zadržanie moču, keď sa muž vôbec nemôže vymočiť aj napriek tomu, že má močový mechúr plný „na prasknutie“, zápaly/infekcie močového mechúra a obličiek, tvorba kameňov v močovom mechúre, krv v moči, úplné zablokovanie močovej trubice

3. Ochránite svoje obličky. Aj keď prostata neovplyvňuje obličky priamo – netlačí na ne, jej zväčšenie prináša riziko poškodenia obličiek, ktoré môže viesť až k ich chronickej nedostatočnosti, v najhoršom prípade dokonca až k zlyhaniu obličiek.

4. Budete môcť žiť svoj život bez neustáleho myslenia na močenie. Bez liečby sa totiž svet muža so zväčšenou prostatou začne točiť okolo močenia a ťažkostí s ním. Ochorenie môže zhoršiť pohyblivosť a narušiť trávenie voľného času. Neustále odbiehanie na toaletu je nepríjemné najmä v spoločnosti, no značne komplikuje aj akýkoľvek výlet či návštevu kultúrneho podujatia.

5. Zlepšíte svoj sexuálny život. I keď zväčšenie prostaty nemusí mať vplyv na sexuálne funkcie, väčšinou ho bohužiaľ má. Môže spôsobiť väčšie či menšie problémy s erekciou a nepríjemnosti počas ľúbostných hier prináša aj ustavičné nutkanie na močenie. Keď sa problém s prostatou lieči, zároveň sa zlepšuje aj sexuálne zdravie muža.

6. Zlepšíte svoj partnerský život. Nezhubné zväčšenie prostaty má dokázateľne vplyv na partnerský život aj v prípade, keď nespôsobuje poruchu sexuálnych funkcií. Ženy, ktorých partneri trpia nezhubným zväčšením prostaty, zväčša pociťujú strach a ľútosť, až tri štvrtiny z nich sa budia vždy, keď ich muž v noci vstáva na toaletu aj tri razy a viac ráz za noc a 24 % partneriek trpí nespavosťou. Nezriedka sa preto stáva, že žena radšej opustí spoločnú spálňu.

7. Liečba je bezpečná a môže vás uchrániť od nutnosti chirurgického zákroku v budúcnosti. Liečba zväčšenej prostaty prináša celkové zlepšenie kvality života a zmiernenie zvlášť nepríjemných ťažkostí.

8. Liečbu je už dnes možné prispôsobiť každému pacientovi na mieru. Moderná medicína už dnes ponúka každému mužovi so zväčšenou prostatou účinné možnosti liečby, ktorú lekár zvolí podľa problémov, ktoré muža trápia, postupu ochorenia a komplikácií, ktoré konkrétnemu pacientovi hrozia. Niekedy stačí zmena životosprávy, inokedy je vhodnejšie s liečbou neotáľať. Preto neváhajte a ak u seba spozorujete príznaky problémov s prostatou, obráťte sa na svojho lekára. Vyšetrenie prostaty je bezbolestné, rýchle a zabezpečí vám účinnú liečbu a kvalitný, plnohodnotný život.

Čo vás čaká na prehliadke

1. Urológ vás požiada o poskytnutie vzorky moču, nechoďte teda do ordinácie s prázdnym močovým mechúrom. Samozrejme, niektoré urologické problémy vám znemožnia zadržať moč na dlhší čas, preto keď dorazíte do ordinácie, informujte o tom lekára.

2. Návšteva urológa sa začína nevyhnutným papierovaním a zisťovaním vášho zdravotného stavu. Pripravte sa teda na otázky, ktoré pomôžu odhaliť ochorenie. Lekár sa vás musí spýtať okrem iného aj na únik moču a na váš sexuálny život.

3. Buďte pripravení poskytnúť informácie o predchádzajúcich ochoreniach či ťažkostiach. Pripravte si aj zoznam liekov vrátane voľnopredajných, vitamínov či doplnkov stravy, ktoré bežne užívate.

4. Lekár vyšetrí vaše pohlavné orgány vrátane vyšetrenia prostaty.

5. Oboznámi vás s ďalším liečebným postupom. Zvyčajne zahŕňa ďalšie testy, kontrolu krvného obrazu, funkcie obličiek, test PSA (prostatický špecifický antigén) alebo hladiny testosterónu či iné vyšetrenia.

6. Môže odporučiť ďalšie ambulantné zákroky, ako sú cystoskopia (minimálne invazívna procedúra, ktorá skúma močový mechúr a močovú trubicu), urodynamické vyšetrenie (hodnotí funkčnosť močového mechúra u pacientov s inkontinenciou) alebo biopsiu.

Otázky, ktoré by ste mali klásť lekárovi

Ak pociťujete nejaké problémy, ktoré by mohli byť príznakom zväčšenia prostaty, prekonajte svoje obavy a zájdite k lekárovi. Pomoc môže byť jednoduchá. Možno budete mať pocity hanby, keď sa budete musieť pred lekárom vyzliecť. Mnoho mužov má navyše veľký strach aj z vyšetrenia prstom cez konečník. Obavy ani hanba však nie sú namieste. Urológ je špecialista, ktorého práca súvisí s pohlavnými orgánmi, vyšetrenie cez konečník je preňho každodenná rutina.

V ordinácii lekára si možno nebudete vedieť hneď spomenúť na všetky otázky, ktoré by ste sa chceli lekárovi položiť, preto si ich môžete pripraviť vopred, napríklad:

? Aké mám ochorenie a čo to pre mňa znamená?

? Aké vyšetrenia ma čakajú a ako sa mám na ne pripraviť?

? Kedy a ako sa dozviem výsledky?

? Aké príznaky mi môže ochorenie vyvolať?

? Čo mám robiť, ak by sa ťažkosti zhoršovali?

? Aký spôsob liečby mi odporúčate a prečo práve taký?

? Aké výsledky liečby môžem očakávať?

? Hrozia aj nejaké komplikácie liečby alebo nežiaduce účinky?

? Mám dodržiavať nejakú diétu alebo špeciálnu životosprávu?

? Kedy mám prísť na kontrolu?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #urológ #urologická prehliadka #preventívna prehliadka