Preventívne prehliadky: Koronavírus znížil záujem o zdravie

, 27.03.2021 06:00
dieťa, doktorka, úsmev
Vo všeobecnosti trvá preventívna prehliadka 30 až 40 minút. Jej súčasťou je rozhovor, kontrola váhy, výšky či zmien na pokožke. Autor:

Napriek tomu, že preventívna prehliadka trvá približne polhodinu, pravidelne ju absolvuje menej ako 39 % dospelej populácie. V roku 2020 klesol záujem o prevenciu ešte o ďalších približne päť percent. Súvisí to najmä s pandémiou koronavírusu.

Najmenej preventívnych prehliadok absolvujú ľudia v produktívnom veku a, naopak, najviac deti – až 80 %. S narastajúcim vekom postupne narastá aj záujem o preventívne prehliadky. Zdravotnú poisťovňu stojí preventívna prehliadka 50-ročného pacienta maximálne 50 eur, pričom napríklad liečba onkologického pacienta s nádorom pľúc v počiatočnom štádiu približne 1 500 eur, v pokročilých štádiách aj viac ako 30-tisíc eur.

Preventívnymi prehliadkami sa podarilo odhaliť približne 40 až 50 % všetkých ochorení, teda kardiovaskulárnych, onkologických alebo iných odvrátiteľných ochorení. Prevencia je jednoznačne najefektívnejšou a najlacnejšou cestou za zdravím.

Slovensko je v rámci krajín V4 v absolvovaní preventívnych prehliadok na tom percentuálne lepšie ako Maďarsko, ale horšie ako Česko a Poľsko. Vyspelé krajiny západnej Európy pritom bežne dosahujú podiel v preventívnych prehliadkach viac ako 50 % u dospelej populácie. Zatiaľ čo u detí sa návštevnosť preventívnych prehliadok pohybuje v rozmedzí 70 až 80 %, v adolescentnom veku toto percento klesá, a to až do 40. roku života. Približne po štyridsiatke záujem o pravidelné lekárske vyšetrenia opäť narastá. Preventívne prehliadky pravidelne absolvuje len približne 32 až 39 % dospelých poistencov.

„Dôvodom zníženého záujmu je nedostatočná osveta, celkový prístup spoločnosti, ale v uplynulom roku aj pandémia COVID-19, pre ktorú preventívne prehliadky medziročne klesli o päť percent. V posledných mesiacoch sa prehliadky opäť rozbehli, pretože všeobecní lekári sa naučili, ako manažovať svoje ambulancie a pacientov aj v čase pandémie,“ hovorí Darina Haščíková, hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre revízne lekárstvo.

K prevencii zodpovednejšie pristupujú ženy ako muži. „Najmenej navštevovanou je urologická prehliadka, i keď z roka na rok rastie aj počet mužov, ktorí ju absolvujú,“ približuje Beáta Havelková, podpredsedníčka predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Preventívna prehliadka neinformuje len o aktuálnom zdravotnom stave, ale je tiež ukazovateľom toho, čo treba zlepšiť, aby sa pacient do budúcnosti vyhol vážnym, napríklad kardiovaskulárnym komplikáciám.

„Preventívna prehliadka u všeobecného lekára dokáže zachytiť u pacienta vysoký krvný tlak, prediabetes alebo vysokú hladinu cholesterolu, ktoré by mohli neskôr viesť k cievnym mozgovým príhodám alebo infarktu myokardu, ale rovnako aj niektoré onkologické ochorenia“ vysvetľuje Haščíková.

Poisťovne sa v rámci svojich platforiem snažia poistencom pripomínať, kedy by mali absolvovať ďalšiu preventívnu prehliadku. Dostávajú SMS správy alebo pripomienky prostredníctvom aplikácie, kde majú okrem iného vysvetlené, aké vyšetrenia ich čakajú. Vo všeobecnosti trvá preventívna prehliadka 30 až 40 minút. Jej súčasťou je rozhovor, kontrola váhy, výšky či zmien na pokožke. „Od 40. roku života je súčasťou vyšetrení aj EKG, základné parametre krvného obrazu ako napríklad hladina cholesterolu,“ vraví Darina Haščíková.

V posledných rokoch sú s cieľom skorého záchytu odvrátiteľných ochorení viaceré skríningové programy. Okrem vyšetrenia skrytého krvácania v stolici sa robí aj skríning rakoviny prsníka. „Záujem o tieto vyšetrenia v posledných rokoch stúpajú. Veľa žien si uvedomilo, že ich môže ohroziť rakovina krčka maternice alebo rakovina prsníka, preto chodia na prehliadky pravidelnejšie,“ dodala Beáta Havelková.

10 najčastejších diagnóz, ktoré môže odhaliť preventívna prehliadka:

  • cukrovka
  • chudokrvnosť
  • vysoký krvný tlak
  • nadváha a obezita
  • porucha funkcie obličiek
  • porucha funkcie pečene
  • zápal v močových cestách
  • porucha srdcového rytmu
  • zvýšená hladina cholesterolu
  • rakovina hrubého čreva

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

2 debata
Viac na túto tému: #preventívna prehliadka