Psoriáza nepostihuje len kožu, ale celé telo

Psoriatická choroba je výraz, ktorý poukazuje na to, že psoriáza nie je len ochorením kože. Je to systémové zápalové ochorenie, ktoré môže postihovať aj iné orgánové systémy. Na koži sa prejavuje ako psoriáza, na kĺboch ako psoriatická artritída. Pridružujú sa k nej však aj iné ochorenia ako metabolický syndróm, zápaly očí, čriev alebo depresia.

28.05.2021 06:00
psoriáza, psoriatická choroba, kožné ochorenia Foto:
Psoriáza nepostihuje len viditeľné časti tela, ako sú koža či nechty.
debata

Inými slovami, psoriáza nepostihuje len viditeľné časti tela, ako sú koža či nechty. Neviditeľnými prejavmi psoriázy sú zápal kĺbov, nazývaný aj psoriatická artritída (asi u 30–40 % pacientov s kožnou psoriázou), zápal chrbtice (spondylitída u 5–25 % prípadov), zápal šliach prstov (daktylitída u 50 % prípadov) či zápal úponov šliach v miestach, kde sa upínajú na kosť (entezitída, 35 % prípadov).

Pacienti so psoriázou majú často aj iné chronické pridružené ochorenia. Medzi ne patria artériová hypertenzia, obezita, ischemická choroba srdca, cukrovka alebo zápalové črevné ochorenia.

Výsledkom samotného ochorenia a pridružených komplikácií je zhoršená kvalita života, zhoršenie ich hybnosti, depresia a s tým súvisiaca znížená produktivita v práci, problémy s vykonávaním bežných denných aktivít, v horšom prípade problémy so sebaopaterou a následne aj spoločenské dosahy a ekonomická záťaž.

Kožná psoriáza

Psoriáza je chronické zápalové ochorenie kože, ktorého podstatou je nadmerná tvorba a následná obnova kožných buniek. Prvé prejavy ochorenia sa najčastejšie vyskytujú medzi 15. a 35. rokom života. Patrí medzi tzv. autoimunitné ochorenia. Zjednodušene možno povedať, že imunitný systém pacienta, ktorého úlohou je bojovať proti cudzorodým antigénom, sa začne búriť a bojovať proti vlastným tkanivám. Najviac postihnuté lokality na tele sú lakte, kolená, chodidlá, vlasová časť hlavy a nechty.

Diagnostika a liečba ochorenia patrí do rúk lekára dermatológa. Stanoviť diagnózu môže dopomôcť histologické vyšetrenie kože alebo genetické vyšetrenia.

Psoriatická artritída

Príčina vzniku psoriatickej artritídy nie je doposiaľ presne známa. Priebeh býva rôzny. Najčastejšími symptómami bývajú bolesť, opuch kĺbov a ranná stuhnutosť. Zápal v kĺboch môže vyústiť do problémov s hybnosťou a k trvalým deformitám. Problémom býva zhoršenie úchopu v prípade postihnutia kĺbov na rukách, čím sa zhorší funkcia rúk.

U väčšiny pacientov kĺbové postihnutie predchádza kožná psoriáza. V niektorých prípadoch sa však postihnutie kĺbov môže prejaviť skôr a typické kožné zmeny až neskôr. "Epidemiologické štúdie dokazujú, že u 75 % pacientov prejavy psoriázy na koži predchádzajú ochoreniu kĺbov aj o 10 rokov. U 15 % pacientov sa začína ochorenie kože súčasne s ochorením kĺbov a u 10 % pacientov ochorenie kĺbov predchádza psoriázu,“ tvrdí prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., z Dermatovene­rologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Diagnostika a liečba tohto ochorenia patrí do rúk reumatológa. Súčasťou vyšetrenia pacienta s príznakmi postihnutia kĺbov, akými sú bolesť alebo opuch kĺbov, je tzv. palpačné vyšetrenie pohmatom. Pohmatom možno zhodnotiť, či je daný kĺb opuchnutý alebo sa tam nachádza kĺbový výpotok. To môže byť znakom kĺbového zápalu. Reumatológ hodnotí prípadnú zvýšenú teplotu kože nad kĺbom či bolestivosť kĺbu, ktorá môže byť prítomná aj pri zápale kĺbu, tzv. artritíde. Pri stanovení diagnózy psoriatickej artritídy lekárovi pomáha okrem klinického vyšetrenia aj vyšetrenie krvi a rtg zobrazenie. V krvi môžu byť zvýšené tzv. zápalové parametre, keďže ide o systémový zápal. Na rtg možno vidieť typické zmeny kĺbov či chrbtice. Pri diagnostických nejasnostiach môže byť nápomocné aj genetické vyšetrenie, pri ktorom sa nachádzajú pre ochorenie typické gény.

"V ambulanciách kožných lekárov sa začína používať pomôcka nazývaná aj dotazník PEST, ktorý slúži na rozpoznanie prvých príznakov psoriatickej artritídy u pacientov so psoriázou. Otázky vybraté do dotazníka PEST sú špecifické pre psoriatickú artritídu a predpovedajú jej možnú diagnózu. V odpovediach na otázky sa skrývajú dôležité informácie, ktoré lekárovi pomôžu pri rozhodovaní sa o ďalšom postupe. Dotazník je určený najmä pre pacientov so psoriázou, ktorí ešte nemajú diagnózu psoriatickej artritídy. Odporúča sa ho vypĺňať raz ročne, najčastejšie v ambulancii dermatológa,“ vysvetľuje MUDr. Veronika Kolníková z Reumatologickej ambulancie Novapharm v Bratislave.

V dnešnej dobe je k dispozícii široké spektrum liečby, ktorá dokáže potlačiť prejavy psoriatickej choroby. Cieľom manažmentu je skorá liečba všetkých prejavov ochorenia. Tým sa znižuje jej dosah na kvalitu života pacientov. Psoriáza je chronické ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť, ale v súčasnej ére modernej liečby je možné prejavy ochorenia aspoň úspešne potlačiť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #psoriáza #artritída #osteoartritída #psoriatická choroba #kožná choroba #kožné choroby