Ako sa vyhnúť zubnému kazu v každom veku?

Ako si majú správne čistiť dospelí a ako to naučiť deti? Okrem toho je dôležitá aj správna výživa. Koľko a čoho je dobré jesť a čo nám, naopak, neprospieva?

11.07.2021 06:00
zubárka, pacientka, zuby Foto:
Po 18. roku života sa odporúča preventívna prehliadka 2-krát do roka.
debata (1)

Aká by mala byť prevencia podľa veku

  • od dovŕšenia jedného roka života do troch rokov diagnostika a terapia zubného kazu na mliečnych zuboch, určenie nánosov bakteriálneho plaku v šesťmesačných intervaloch; u rizikových detí doplnenie diagnostiky o vyšetrenie testu rizika kazivosti chrupu zo sliny ihneď po dovŕšení jedného roka života
  • od troch do piatich rokov – diagnostika a terapia zubného kazu v polročných intervaloch
  • od piatich rokov – diagnostika zubného kazu raz za pol roka; u rizikových detí rozšírenie diagnostiky o test rizika kazivosti chrupu zo sliny ako ochrany trvalých zubov
  • od šiestich do 18. rokov života – diagnostika a terapia zubného kazu v polročných intervaloch; u dvanásť- a pätnásťročných detí stanovenie indexu kazivosti chrupu
  • po 18. roku sa odporúča preventívna prehliadka 2-krát do roka.
umývanie zubov, zubná kefka, zubná pasta, usmiata žena Čítajte viac Viete, čo je RDA zubnej pasty? Nezoderte si zuby!

Ako si správne čistiť zuby

  • pred čistením si ústa vypláchnite vodou, aby sa odstránili zvyšky jedla a zostatky z kyslých nápojov
  • kefkou netlačte príliš silno, môžete si poškodiť ďasno a zubné krčky
  • kefku vymeňte za novú vtedy, keď štetiny prestávajú držať svoj tvar a začínajú sa zohýbať do strán, pričom sa radšej rozhodnite pre kefku s mäkkými štetinkami
  • po chorobe ju ihneď vymeňte.

Dospelí

1. Držte kefku pod uhlom 45 stupňov proti ďasnám. Jedna polovica štetín sa dotýka ďasien, druhá polovica zubov

2. Veďte ju pomaly po oblúku hornej čeľuste odpredu dozadu, tlačte ňou na zuby len veľmi jemne a robte krúživé pohyby. Rovnakým spôsobom vyčistite druhú stranu oblúka.

3. Presuňte sa na dolný rad zubov. Kefku ťahajte od ďasien k vrcholu zubov. Tento pohyb zaručí najlepšie odstránenie povlaku a baktérií zo zubov. Rovnako vyčistite aj opačnú stanu.

4. Nezabúdajte ani na predné horné vnútorné plochy. Čistia sa ťažšie, chce to veľa trpezlivosti a cviku.

5. Dajte si záležať na stoličkách, vyčistite si ich zo všetkých strán a presuňte sa na dolné vnútorné plochy

6. Dĺžka čistenia zubov nerozhoduje; dôležité je to, ako si ich čistíme. Ak si zuby čistíte dva razy denne, treba to urobiť poriadne, teda mať správnu techniku. Správnou technikou sa rozumie: jemné krúživé pohyby, ktoré smerujú od ďasien k zubom, počas ktorých sa hlavička kefky pohybuje nielen po zuboch, ale i v oblasti, kde sa stretávajú zuby a ďasná, dokážu odstrániť plak z povrchu zubov aj z oblasti ďasien.

7. Žiadna klasická zubná kefka však nedokáže vyčistiť ťažko prístupné miesta v priestore medzi zubami. Je preto nutné dočistiť zuby pomocou medzizubnej kefky, čo je vlastne tenký drôtik s jemnými štetinkami, ktorý sa ľahko zavedie do priestoru medzi zubami a vyčistí a vyleští aj toto ťažko prístupné miesto. Súčasťou čistenia zubov by mala byť aj zubná niť. Každý medzizubný priestor by sa mal čistiť minimálne jedenkrát denne, samozrejme, najlepšie však po každom jedle.

Deti

Začnite čo najskôr. Zoznámte deti so zubnou kefkou už od malička, aby ju považovali za neoddeliteľnú súčasť hygieny. V obchode dostanete aj kefku pre kojencov, môžete im čistiť zúbky aj nadstavcom na prst.

Zuby čistite zábavnou formou. Aby si dieťa na čistenie ľahšie zvyklo, skúste chutnú detskú pastu a veselú zubnú kefku s obrázkami, ktoré si vaše dieťa samo vyberie.

Buďte svojmu dieťaťu príkladom. Ukážte mu, že si tiež pravidelne čistíte zuby. Naučte ho, ako si to spríjemniť – napríklad tým, že si ich budete čistiť pri obľúbenej piesni alebo napríklad pri presýpacích hodinách, ktoré odmerajú čas čistenia.

Pomôžte si rozprávkami. Spievajte pesničky a rozprávajte rozprávky o Zúbkoch, Kazoch, Kazozuboch, zlých červíkoch, ktoré ničia zuby.

Navštívte dentálnu hygieničku. Naučí dieťa správnu techniku čistenia a dôkladne vyčistí nielen povrch zubov, ale aj medzizubné priestory. Poradí, ktoré zubné pasty a kefky používať, ako ich správne používať.

Nerobte zo zubára strašiaka. Používať ho ako vyhrážku naruší vzťah dieťaťa k stomatológovi.

Nezabúdajte: Prvá návšteva zubára by mala byť po 1. roku života. Na preventívnu prehliadku treba chodiť dvakrát do roka.

dieťa, zubár, preventívna prehliadka Čítajte viac U zubára: Čo dieťa čaká na preventívnej prehliadke?

Výživa je dôležitá

Vedecké štúdie dokazujú u detí pozitívny vzťah medzi príjmom voľných cukrov a zubným kazom.

Voľné cukry prispievajú k celkovej energetickej hodnote stravy. Ako voľné cukry definuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ide o „všetky mono- a di- sacharidy pridané do stravy výrobcom, kuchárom alebo konzumentom a taktiež cukry prirodzene sa vyskytujúce v mede, sirupoch, ovocných džúsoch a v ich koncentrátoch“. Medzi ne patrí glukóza, galaktóza, fruktóza, sacharóza, maltóza alaktóza.

Ako pridané cukry definujeme všetky do stravy pridané mono- a di- sacharidy. Týka sa to aj pridania medu a sirupov. Prirodzené cukry sa nachádzajú vo vnútri bunkovej štruktúry obilia, ovocia a zeleniny alebo v mlieku a mliečnych produktoch (mliečne cukry).

Existujú dôkazy, že výskyt zubného kazu sa zvyšuje, ak je hladina voľných cukrov v prijímanej strave vyššia ako 10 % z celkového príjmu energie. Celkový príjem energie je súhrn všetkých prijatých kalórii/kilojoulov z potravín a nápojov skonzumovaných za jeden deň.

Energia pochádza z makroživín, ako sú tuky, bielkoviny a sacharidy.

Sacharidy zahŕňajú celkové prijaté cukry: voľné cukry, prirodzené cukry a mliečne cukry. Ak je príjem voľných cukrov nižší ako 10 % z celkového príjmu energie, výskyt zubného kazu je nižší. Tiež sa ukazuje, že v krajinách, kde je príjem cukru na obyvateľa menej ako 10 kg/hlavu/rok, čo sa rovná asi 5 % celkového energetického príjmu, je výskyt zubného kazu ešte nižší. Ďalšie zníženie pod 5 % nemá preukázateľný vplyv na zabránenie vzniku zubného kazu.

Pretože neexistuje dôkaz o negatívnom vplyve prirodzených cukrov vrátane mliečnych cukrov na vznik zubného kazu, odporúčania redukcie príjmu cukru sa týkajú voľných cukrov.

WHO odporúča zredukovať príjem voľných cukrov vo všetkých obdobiach života. U detí aj dospelých odporúča znížiť obsah voľných cukrov na menej ako 10 % celkového energetického príjmu, u skupín s vysokým rizikom zubného kazu na úroveň 5 %. Opiera sa to o fakt, že negatívny efekt zubného kazu je kumulatívny – začína sa v detstve, ale vyvíja sa aj v dospelosti.

schill1, PR článok, reklama, nepoužívať Čítajte viac Nový zdravý úsmev je neraz vstupenkou do „nového“ života

Odporúčaná skladba dennej stravy:

Ovocie a zelenina – deti do 3 rokov 3 až 4 porcie denne, deti od 3 rokov 5 až 6 porcií denne. Porcia je množstvo veľkosti vlastnej päste.

Chlieb, pečivo, obilniny, cereálie, ryža, cestoviny, zemiaky – deti do 3 rokov 2 až 3 porcie denne, deti od 3 rokov 4 porcie denne. U starších detí sa odporúčajú celozrnné druhy.

Mlieko a mliečne výrobky – 2 až 3 porcie denne, porcia je 250 ml mlieka, 150 g jogurtu, 50 g syra.

Mäso 3– až 4-krát za týždeň, ryby raz do týždňa. Odporúča sa varenie, dusenie.

Strukoviny ako zdroj rastlinných bielkovín – raz týždenne, vajcia 2– až 3-krát za týždeň.

Sladkosti, sladené a sýtene nápoje, mäsové údenárske výrobky, slané pochutiny, kečupy a dresingy len výnimočne.

Zdroj: Národné odporúčania pre jednotné vzdelávanie pacientov, Zastavme zubný kaz teraz pre budúcnosť bez zubného kazu

Jedlá, ktoré našim zubom neprospievajú

Výživa má na zdravie zubov a ďasien relatívne veľký vplyv, preto nepodceňujte zloženie stravy.

Potraviny, ktoré sú nepriateľom našich zubov: cukrom sladené nápoje (ovocné šťavy a sirupy, ovocné malinovky a podobne), cukrárenské výrobky (torty, rolády, perníky, šľahačka, zmrzlina a pod.), trvanlivé pečivo (sušienky, piškóty, oplátky a pod.), cukrovinky (čokoláda a čokoládové aj nečokoládové cukríky a podobne), pekárenské výrobky (koláče, bábovky a pod.), potraviny obsahujúce škroby (hranolčeky, lupienky, hamburger a pod.)

Pre zuby prospešné sú napríklad mliečne výrobky a mlieko, ovocie a zelenina. Aj v týchto potravinách sa však vyskytujú cukry, ktoré sú výživou pre baktérie, ktoré produkujú kyseliny škodiace zubnej sklovine.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zuby #zdravá strava #starostlivosť o zuby #detské zuby