Horúco na pracovisku? Ako zvládnuť hodiny v práci

Extrémne zvýšené teploty môžu spôsobovať záťaž zamestnancov teplom na väčšine pracovísk, čo môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním. Aká je prevencia?

, 08.07.2021 11:00
práca, horúco, horúčava, ovievanie, kancelária Foto:
Na pracovisku je potrebné zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná alebo svetlíky, tienením, napr. žalúziami alebo roletami.
debata

Pitný režim

Dostupnosť a dostatok pitnej vody na mieste výkonu práce je samozrejmosťou, pričom zamestnávateľ musí pitnú vodu zabezpečiť na vlastné náklady.

Okrem toho sa odporúča konzumácia dostatočného množstva vhodných nápojov, ktoré majú občerstvujúce vlastnosti a slúžia na doplnenie tekutín, solí a ďalších látok stratených nadmerným potením. Doplniť treba najmenej 70 % vody stratenej za pracovnú zmenu nadmerným potením a dýchaním. Za vhodné sa považujú napr. stolové minerálne vody s obsahom Na+ do 100 mg/l, bylinkové a ovocné čaje alebo šťavy. Finančne uhrádzať tieto nápoje nie je povinnosťou zamestnávateľa.

Pracovný odev

Vhodný pracovný odev má byť jednovrstvový, podľa možnosti svetlej farby a z prírodných materiálov, pretože syntetické materiály neumožňujú odparovanie potu.

ventilátor, horúčava - teplo Čítajte aj Vysoké teploty udreli! Čo robiť, ak príde k prehriatiu organizmu?

Úprava režimu práce a ďalšie opatrenia

V prípade potreby by mali mať zamestnanci prestávky v práci, aby sa mohli ochladiť osprchovaním alebo umytím pokožky chladnou vodou.

Na vnútornom pracovisku, na ktorom je v dôsledku záťaže teplom prekračovaná prípustná teplota, a na iných pracoviskách za mimoriadne teplých dní sa čas práce upraví tak, aby bol dodržaný najmä dlhodobo a krátkodobo únosný čas práce. Preventívne opatrenia však zamestnávateľ musí vykonávať aj vtedy, ak teploty ešte nedosahujú hodnoty oprávňujúce na stanovenie režimu dlhodobo a krátkodobo únosného času práce, ale na pracovisku už prekračujú prípustnú operatívnu teplotu.

Tienenie, vetranie a klimatizácia

Na pracovisku je potrebné zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná alebo svetlíky, tienením, napr. žalúziami alebo roletami. Ak nie je na pracovisku klimatizácia, treba zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním. Aj keď sa klimatizácia stáva bežnou súčasťou pracovísk, treba ju využívať primerane, a to tak, aby rozdiel medzi vnútorným a vonkajším prostredím bol päť, maximálne 7 °C.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR
rodina, dovolenka, leto, prázdniny, radosť, cestovanie Čítajte viac Zvládnite horúčavy bez zdravotných rizík

Ako zabrániť prehriatiu interiéru

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča udržiavať v interiéri teplotu pod 32 °C počas dňa, v noci by izbová teplota nemala prekročiť 24 °C. Regulácia teploty je obzvlášť dôležitá v prítomnosti detí, seniorov nad 65 rokov a chronicky chorých.

„Domovy a pracoviská zabezpečte pred prehrievaním, napríklad pred prenikaním priamych slnečných lúčov cez okná tienením – žalúziami alebo roletami. Odpojte čo najviac elektrických zariadení, ktorých používanie nie je v tom čase nevyhnutné. Ak je to možné, vypnite umelé osvetlenie,“ informovala Milada Eštóková, vedúca Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR.

Najvhodnejším a najprirodzenejším spôsobom na zvýšenie prúdenia vzduchu v izbe je vetranie, ideálne v nočných alebo v skorých ranných hodinách. Počas dňa neotvárajte okno, ak to nie je nevyhnutné.

Ak sa rozhodnete používať ventilátory, treba ich umiestniť a nasmerovať tak, aby na vás priamo nefúkalo. Prúd vzduchu dlhší čas nasmerovaný do tváre prispieva k zápalom očí, uší, dutín, k bolestiam zubov a ďalším zdravotným problémom.

Pri použití klimatizácie pozatvárajte dvere a okná a dbajte na jej pravidelné čistenie. „Nesprávne používaná klimatizácia môže uškodiť a spôsobiť zdravotné problémy,“ dodala Milada Eštóková.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #horúčavy #klimatizácia #prehriatie organizmu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy