Za aké športy sa vám kĺby poďakujú?

Hýbať sa a byť aktívny prospieva telu aj duši. Niektoré športy však zbytočne zaťažujú kĺby. Doprajte si počas leta aktivity, ktoré vás vzpružia, posilnia, ale kĺbom neublížia. Pohyb upevňuje našu fyzickú kondíciu, pomáha čeliť chronickým ochoreniam, zlepšuje náladu a vďaka nemu sa dokážeme účinnejšie zbaviť aj nadbytočných kilogramov.

10.08.2021 06:00
rodina, turistika, príroda, pohyb, leto Foto:
Ideálnym pohybom je chôdza. Aj pri nej však treba myslieť na správnu obuv a chodiť po správnom povrchu.
debata (5)

Pri každom športe sú ale okrem svalov a srdca zaťažené aj kĺby. Najmä tie, ktoré nesú našu váhu, teda kĺby v členkoch, v kolenách a, samozrejme, chrbtica – predovšetkým jej krížová časť. Okrem hmotnosti majú na záťaž pri športe, a teda aj na to, či si pohybovou aktivitou viac ublížime ako pomôžeme, vplyv aj ďalšie faktory. Napríklad stav chodidiel (klenba, výrastky), obuv, povrch, na ktorom športujeme. Ale hýbať sa chceme. Zvlášť po mesiacoch, ktoré sme nedobrovoľne strávili doma v izolácii.

Ak máte chuť hýbať sa, ale zároveň chcete šetriť svoje kĺby, odborníci odporúčajú chôdzu. A nie hocijakú. Tou úplne ideálnou je chôdza vo vode. „Chôdza je pre človeka najprirodzenejší pohyb. Ak máte problém s kĺbmi, vyberte si chôdzu vo vode, ktorá nadľahčuje a vďaka tomu kĺby odľahčuje,“ hovorí doktorka Ivana Húšťová. Chôdzou vo vode spálite navyše viac kalórií, ako keby ste šli krok za krokom po súši, pretože prekonávanie odporu vody robí svoje.

Ak vodu nemáte poruke, je chôdza podľa ortopédov vždy menej zaťažujúca pre kĺby než beh. Keby mohli, ten by povolili iba po mäkkej tráve, akú si užívajú futbalisti. No aj pri chôdzi je dôležitá vhodná obuv a správne držanie tela. Ak si do rúk vezmete aj paličky na nordic walking a budete ich správne používať, precvičíte si viac svalov a pomôžete chrbtici držať v správnom uhle.

obezita, nadváha, chudnutie, diéta, sladkosti Čítajte viac Odborníci na obezitu: Veľa sedenia škodí, aj keď pravidelne športujeme

„Rovnako vhodnou pohybovou aktivitou na leto ako chôdza vo vode je aj plávanie,“ dopĺňa lekárka. Kĺby nôh pri plávaní vôbec netrpia. No aby netrpela chrbtica, treba buď vedieť správne plávať, a teda ponárať hlavu, alebo plávať častejšie kratšie úseky a medzitým si dopriať prestávku. Kĺbom prospieva aj bicyklovanie. Ale len v prípade, ak nepreháňame s kilometrami a s prekonávaním výškových metrov.

A čo im, naopak, škodí? Každým jedným otrasom, ktorý nastane napríklad pri dopade nohy počas behu po asfalte alebo inom tvrdom povrchu, kĺby trpia a postupne sa poškodzujú. Aj preto by sa mal o správnu výživu a „mazanie“ svojich kĺbov starať každý, nielen vrcholoví športovci. Kĺby okrem iného potrebujú kolagén. „Ten si často spájame s kozmetickými preparátmi a estetickou medicínou. Kolagén je však telu prirodzená bielkovina, ktorá je štruktúrovaná ako jemné vlákna. Jeho úlohou je spevňovať, posilňovať a regenerovať tkanivá. S pribúdajúcimi rokmi ho však máme čoraz menej, čo sa môže prejaviť aj na zhoršujúcom sa stave kĺbov,“ vysvetľuje doktorka Húšťová.

Kolagén navyše potrebuje celé telo, nielen kĺby. Ako ho telu dopriať? Existuje v rôznych formách – ako prášok, tobolky, tabletky, nápoje. Nesmieme ale zabúdať ani na céčko, ktoré pomáha vstrebávaniu kolagénu a jeho správnemu fungovaniu. V lete máme dostatok čerstvého ovocia a zeleniny bohatých aj na céčko. Zvlášť vhodné je drobné bobuľové ovocie, červená paprika a brokolica.

Pre zdravé kĺby s dostatkom kolagénu by v našom jedálnom lístku nemali chýbať morské ryby a primerané množstvo červeného mäsa. Určite sa oplatí jesť aj syry a malý veľký zázrak urobí niekoľko jadier vlašských orechov denne.

beh, žena, tréning, bežec, bežkyňa Čítajte aj Beháte či bicyklujete? Malé porovnanie - spálené kalórie, benefit pre srdce

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #pohyb #aktivita #šport #fyzická aktivita #aktivity v lete