Prečo je očkovanie najlepšia cesta, ako sa zbaviť covidu?
Najúčinnejším prostriedkom v boji proti vírusu COVID-19 je očkovanie. Vedecké kapacity i historické fakty jasne dokazujú, že akýkoľvek vírus vieme najefektívnejšie poraziť bezpečnou a účinnou vakcínou. Očkovanie predstavuje nielen ochranu jednotlivca, ktorý je zaočkovaný, ale aj kolektívnu ochranu komunity a celej spoločnosti. Na to, aby bola celonárodne dosiahnutá tzv. kolektívna imunita, je v prípade COVID-19 potrebné zaočkovať viac ako 60 až 70 % populácie.
Ako funguje kolektívna imunita?
Kým individuálna imunita voči vírusu chráni jednotlivca, kolektívna bráni ďalšiemu šíreniu možnej infekcie a je prevenciou pred epidémiami či pandémiami. Individuálnu imunitu získate prekonaním konkrétneho ochorenia či očkovaním. Kolektívna imunita závisí od miliónov zodpovedných rozhodnutí jednotlivcov. V závislosti od počtu očkovaných sa šírenie ochorenia spomaľuje a dlhodobým zaočkovaním väčšiny populácie je možné dosiahnuť trvalú kolektívnu imunitu.
Sú vakcíny bezpečné?
Áno, všetky vakcíny prešli viacfázovým klinickým testovaním na veľkom počte dobrovoľníkov, ktoré následne preskúmala a schválila Európska lieková agentúra (a mnohé ďalšie liekové agentúry z ďalších krajín). Výsledky klinického skúšania sa potvrdzujú v praxi pri očkovaní miliónov ľudí po celom svete. Vedľajšie účinky mimo tých, ktoré sú na príbalovom letáku, sú extrémne zriedkavé a benefity očkovania rádovo prevyšujú riziká. Všetky vedľajšie účinky z príbalového letáku sú kratkodobé. Dlhodobé vedľajšie účinky vakcíny, ktoré by sa prejavili až s odstupom dlhého času, sú pri vakcínach vo všeobecnosti raritný jav. Pri žiadnej z 82 vakcín registrovaných na Slovensku nedošlo k spätnej deregistrácii kvôli neskôr sa objavujúcim vedľajším účinkom.
Sú vakcíny účinné?
Všetky vakcíny, ktoré schváli Európska lieková agentúra, musia byť na základe výsledkov klinického skúšania bezpečné a musia byť dostatočne účinné, aby mali vyhovujúci pomer prínosov a vedľajších účinkov.
Zdroj: slovenskoproticovidu.sk
Potrebujete pomôcť? Naši odborníci vám poradiaísť na Rady Pravdy
Benefity a riziká vakcíny
Aj pri vakcíne proti covidu, rovnako ako pri akomkoľvek inom očkovaní, existujú riziká. Naše zdravie je to najdôležitejšie, čo máme, preto treba otvorene hovoriť o výhodách i nevýhodách očkovania. V prípade očkovania proti covidu sú riziká rádovo menšie v porovnaní s obrovskými benefitmi, ktoré nám vakcíny prinášajú, pretože nám umožnia postupný návrat do normálneho spôsobu života.
Benefity:
- Zaočkovanie väčšiny populácie ušetrí potenciálne tisíce životov len na Slovensku.
- Odbremeníme nemocnice od tisícov hospitalizovaných ľudí na COVID–19.
- Predídeme množstvu prípadov dlhodobých následkov po prekonaní ochorenia.
- Umožní nám postupný návrat k normálnemu životu.
- Efektívna vakcína predstavuje obrovský medicínsky, spoločenský a ekonomický prínos, ktorý nám môže ušetriť množstvo životov, utrpenia a peňazí.
Riziká:
- Mierne nežiaduce účinky: môžu sa líšiť pri jednotlivých typoch vakcín, zväčša ide o bolesti v mieste vpichu, bolesť svalov, teplotu alebo únavu. Takéto nežiaduce účinky sa môžu vyskytovať relatívne bežne, treba s nimi rátať a môžu byť aj nepríjemné. Sú to však predvídateľné nežiaduce účinky, počíta sa s nimi, nie je to nič vážne a spôsobia maximálne krátkodobé nepohodlie.
- Závažné nežiaduce účinky: sú prísne sledované počas klinického testovania a ich zriedkavosť je základným predpokladom pre to, aby bola vakcína schválená.
- Veľmi zriedkavé nežiaduce účinky (výskyt menej ako 1/10 000 osôb) nemusia byť zachytené počas klinického testovania a môžu sa objaviť až po registrácii vakcíny. Liekové regulačné autority majú k dispozícii mechanizmus na ich včasné zachytenie a elimináciu.
- Dlhodobé nežiaduce účinky: tieto sa, prirodzene, nedajú odsledovať počas klinického testovania, môžeme však vychádzať z doterajšej skúsenosti: pri vakcínach, ktoré boli doteraz schválené Európskou liekovou agentúrou, prakticky neexistujú dlhodobé nežiaduce účinky.
- Ak budú po celom svete zaočkované miliardy ľudí, prípady závažných nežiaducich účinkov sa budú objavovať a budú medializované. Pri takýchto správach je treba myslieť na dve veci. 1. Bol preukázaný súvis s očkovaním? 2. Aká je štatistická pravdepodobnosť výskytu závažnejšieho nežiaduceho účinku?
Ako požiadať o očkovanie mobilnou jednotkou
V spolupráci so samosprávnymi krajmi prebieha očkovanie mobilnými očkovacími jednotkami.
Bratislavský kraj
Zriadil formulár na zistenie záujmu o očkovanie mobilnou jednotkou. Vďaka tomu môžu lepšie zmapovať dopyt po takejto službe a lepšie plánovať očkovacie kapacity. Formulár je určený ľuďom, ktorí sa zo závažných dôvodov nemôžu dostaviť osobne do niektorého z očkovacích miest Bratislavského kraja (najmä ležiaci a nepohybliví pacienti).
bratislavskykraj.sk/ziadost-o-ockovanie-mobilnou-jednotkou
Trnavský kraj
Požiadať o mobilné očkovanie môžete cez vášho všeobecného lekára alebo prostredníctvom starostu obce/mesta. Pre starostov a lekárov je určená táto adresa, kde môžu posielať žiadosti o mobilné očkovanie (táto e-mailová adresa nie je určená pre individuálne žiadosti od občanov):
cakarenvos@trnava-vuc.sk
Trenčiansky kraj
O mobilné očkovanie sa dá požiadať cez infolinku, ktorú prevádzkuje Trenčiansky samosprávny kraj: 032/655 5150, alebo na zdravotnictvo@tsk.sk
Nitriansky kraj
Mobilné očkovanie je vo fáze prípravy.
Žilinský kraj
Požiadať o mobilné očkovanie môžete prostredníctvom starostu vašej obce/mesta.
Banskobystrický kraj
Zaregistrujte seba alebo vášho blízkeho ako náhradníka a v rámci registrácie zvoľte možnosť „ležiaci pacient“:
https://www.nahradnici.sk/
Prešovský kraj
Požiadať o mobilné očkovanie môžete prostredníctvom starostu vašej obce/mesta.
Košický kraj
Registrácia imobilných občanov prebieha v spolupráci s mestami a obcami, ktoré ich môžu registrovať prostredníctvom formulára: web.vucke.sk/sk/novinky/obce-mesta-mozu-registrovat-seniorov-ockovanie-mobilnou-ockovacou-jednotkou.html