Skladujte lieky v lete správne

Vedeli ste, že mnohé lieky môžu strácať účinnosť, ak sú vystavené letným teplotám? Hoci pri drvivej väčšine liekov by v dôsledku toho nemalo dôjsť k ohrozeniu zdravia, dôsledkom nižšej účinnosti liekov môže byť, samozrejme, predĺženie liečby.

13.08.2021 06:00
cukrovka, diabetes, inzulín Foto:
Napríklad inzulín je vlastne proteínový hormón. A teraz si predstavte, že necháte iný „proteín“, vajíčko, v teplotách okolo 30 °C...
debata

Vedeli ste, že mnohé lieky môžu strácať účinnosť, ak sú vystavené letným teplotám? Hoci pri drvivej väčšine liekov by v dôsledku toho nemalo dôjsť k ohrozeniu zdravia, dôsledkom nižšej účinnosti liekov môže byť, samozrejme, predĺženie liečby. Informáciu o citlivosti lieku na vyššiu teplotu väčšinou obsahuje už príbalový leták, alebo vás na to upozorní lekár či lekárnik. Pri niektorých liekoch už výrobcovia vyžadujú, aby sa skladovali v chladničke. Vo všeobecnosti by sme však mali lieky skladovať pri izbovej teplote medzi 22 až 24 °C. Niektoré lieky síce dokážu odolať zvýšenej teplote aspoň na krátky čas, no tá by určite nemala presiahnuť 32 °C.

Ak teda beriete lieky aj v letnom období, pokúste sa držať ich v chladnejšom prostredí. Lieky vplyvom tepla strácajú účinnosť, čo môže viesť až k tomu, že chorobu nevyliečite. Výsledkom môže byť predĺženie liečby a potreba užívania ďalších liekov.

A prečo je to tak? Lieky napríklad obsahujú zložky, ktoré aj v inej forme nie je vhodné vystavovať vyšším teplotám. Napríklad inzulín je vlastne proteínový hormón. A teraz si predstavte, že necháte iný „proteín“, vajíčko, v teplotách okolo 30 °C. Hoci by samozrejme v prípade inzulínu samotná reakcia vyzerala trošku inak, pod dlhodobejším vplyvom vyšších teplôt sa začne „rozpadávať“. Čo sa prejaví najmä v tom, že nedokáže až tak účinne pomôcť vstrebávaniu glukózy do buniek. Rovnako aj v prípade antibiotík, ale aj adrenalínu, môže vystavenie vyšším teplotám viesť k zníženiu ich účinnosti.

Pristupujte teda počas letného obdobia uvážene ku skladovaniu liekov, ale aj k tomu, ako lieky prevážate na dovolenku. S teplým počasím a slnením sa pri vode by ste mali dávať pozor nielen na to, ako lieky skladujete, ale aj na riziko nežiaducich interakcií slnečného žiarenia a liekov, ktoré ste užili.

dieťa, otrava, liek, chemikálie Čítajte rozhovor Nástrahy prázdnin: Na diaľku sme študovali odseknutú hlavu hada

Ako chrániť lieky pred horúčavami

1. Ak prevážate lieky v aute, nenechávajte ich v kufri auta. Stačí pár krátkych páuz na kávičku a nevyhnutný oddych, a lieky sa budú variť v kufri v teplotách vysoko presahujúcich 30 až 35 °C.

2. Ak na dovolenku letíte, skúste zobrať lieky so sebou do príručnej batožiny. Vyhnete sa riziku, že budú vystavené vyšším teplotám na letiskových plochách počas nakladania a vykladania batožiny.

3. Ak si nechávate lieky bežne doručovať poštou, zmeňte tento spôsob aspoň počas letného obdobia na expresného kuriéra alebo osobnú návštevu lekárne.

4. Ak máte vo vašom byte teploty presahujúce 26 °C, skladujte lieky napríklad v pivnici alebo v chladničke.

5. Rovnako nenechávajte lieky na priamom slnku.

6. Neskladujte lieky v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou (napríklad v kúpeľni, v blízkosti umývačky riadu a pod.).

7. Predtým, ako lieky užijete, venujte pár sekúnd ich kontrole. Ak sa lepia na fľaštičku, navzájom na seba, alebo sa zmenil ich bežný tvar, mohli teploty narušiť ich celistvosť.

Zdroj: liekysrozumom.sk
muž, baktérie, bolesť brucha Čítajte aj Ako sa v lete nenakaziť z pokazeného jedla?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #lieky #ako skladovať #skladovanie