Niektoré ženy môžu mať prechod už od tridsaťpäťky

S klesajúcou hladinou estrogénu sa priamoúmerne znižuje reprodukčná fáza a nastupuje obdobie veľkej hormonálnej nestability. Prechod môže trvať aj desať rokov, príznaky sa nemusia prejaviť u každej ženy rovnako. Ako sa prejavujú jednotlivé fázy, ktoré spolu vytvárajú etapu prechodu, nám povedala gynekologička MUDr. Lucia Ďurčeková.

25.08.2021 06:00
šport, tréning, senior, seniorky, staršia žena,... Foto:
O postmenopauze hovoríme ako o období, ktoré sa začalo rok po poslednej menštruácii.
debata

Obdobie, kedy žena prechádza menopauzálnymi zmenami, zvykneme označovať rôznymi pojmami: menopauza, prechod alebo klimaktérium. Pojmy menopauza a klimaktérium sa zvyknú často zamieňať. Klimaktérium označuje celé obdobie prechodu, zatiaľ čo menopauza doslova znamená poslednú menštruáciu.

Klimaktérium završuje reprodukčný cyklus ženy, ktorý súvisí so zmenou hladín hormónov v tele. Ženské vaječníky pomaly prestávajú produkovať progesterón a estrogén. Príznaky prechodu sa prejavujú postupne, nakoľko činnosť vaječníkov klesá postupne. Prechod má preto viacero fáz a u každej ženy nastupuje a prebieha individuálne. Podľa slov odborníčky Lucie Ďurčekovej prechádza 15 % žien klimaktériom takmer bez problémov alebo len s minimálnymi ťažkosťami. Príznaky sa prejavujú aj v závislosti od životného štýlu, prekonaných chronických ochorení, psychiky a podobne.

Menopauza nastáva u žien individuálne. Najčastejšie prichádza v období od 45. do 55. roku života. Môže však nastúpiť aj oveľa skôr alebo naopak, omnoho neskôr. Celé obdobie klimaktéria trvá približne 10 rokov a delí sa na tieto fázy:

  • 1. Premenopauza

Premenopauza sa začína pred poslednou menštruáciou. Najčastejším prejavom je to, že menštruačný cyklus je nepravidelný, alebo zosilnie krvácanie. Ženu môžu trápiť aj prvé počiatočné nepriaznivé príznaky ako bolesť hlavy či mierna nespavosť. Počas premenopauzy je žena ešte stále plodná a môže otehotnieť. Obdobie premenopauzy trvá cca 5 rokov, u niektorých žien sa môže prejaviť aj od 35. roku života! Gynekologička vysvetľuje, že ak nastane menopauza pred 40-kou, hovoríme o predčasnej menopauze. Môže sa objaviť prirodzene, bez konkrétnej príčiny alebo následkom určitých chirurgických zákrokov, liekov či zdravotných problémov. Žena sa môže stretnúť s predčasnou menopauzou, ak sa už v rodine vyskytla a zároveň dodáva, že fajčiarky sa môžu dostať do menopauzy až o 2 roky skôr ako nefajčiarky.

  • 2. Perimenopauza

Pri ďalšom období, teda perimenopauze, dochádza k intenzívnejšiemu klesaniu hladiny hormónov: „Menštruácia stráca pravidelný rytmus, slabne a v horšom prípade sa zosilňuje a predlžuje krvácanie, ktoré môže prejsť do tzv. dysfunkčného krvácania. To sa nemusí vždy zvládnuť medikamentózne, potom je nutná kyretáž dutiny maternice,” upozorňuje na nebezpečenstvá gynekologička. V tomto období sa u žien objavujú aj iné príznaky, ako nočné potenia, návaly horúčav, zmeny nálad, znížené libido.

  • 3. Menopauza

Menopauzou sa označuje až posledný menštruačný cyklus. Od predchádzajúcich fáz prechodu sa odlišuje tým, že ide o kratšie obdobie. Avšak príznaky sa prejavujú naplno. Podľa gynekologičky MUDr. Lucie Ďurčekovej v období menopauzy pokožka stráca vodu, vo zvýšenej miere sa objavujú vrásky na tvári, atrofuje sliznica pošvy a ochabuje aj svalstvo malej panvy, dochádza k nárastu hmotnosti. Môže sa objaviť aj stresová inkontinencia. Okrem toho sa zvyšuje riziko infarktu a osteoporózy. Práve preto je v tomto období potrebné dopriať telu všetky chýbajúce živiny, vďaka ktorým vieme menopauzu prežiť lepšie.

  • 4. Postmenopauza

V tejto poslednej fáze prechodu dochádza k upokojeniu hormónov. Môže to však trvať dlhšie ako predchádzajúca fáza. Odborníčka v rozhovore uviedla, že o postmenopauze hovoríme ako o období, ktoré sa začalo rok po poslednej menštruácii. Žena si zvyká na život bez nej, čo síce mnohé považujú za benefit, ale vyššie spomenuté ťažkosti nemusia byť len záležitosťou roka či dvoch. Úbytok estrogénu so sebou môže priniesť aj zdravotné riziká: „Niekoľko rokov po menopauze sa ozvú tzv. genitálne symptómy. Následkom nedostatku estrogénov sa zvyšuje suchosť pošvy, pálenie, bolestivosť pri pohlavnom styku, môže poklesnúť maternica, objavia sa ťažkosti s močením až únik moču, koža stráca svoju elasticitu, spomaľuje sa trávenie. Tri-štyri roky po menopauze nastáva prvý úbytok kostnej hmoty. Nezanedbateľný je aj pokles sexuálneho apetítu,“ upresňuje gynekologička.

Vyvážený jedálny lístok je počas prechodu kľúčovým faktorom k tomu, aby sa žena počas tohto obdobia cítila lepšie. Doktorka radí, že ak chce žena zvládnuť klimaktérium, mala by prijímať vápnik a vitamín D, ktoré slúžia ako prevencia pred osteoporózou. Môže siahnuť aj po výživových doplnkoch určených pre toto obdobie, ktoré obsahujú fytoestrogény, prípadne výťažky z peľových zŕn a vitamín E zmierňujúce nežiaduce prejavy klimakterického syndrómu. Na trhu ich je dostatok. V prípade závažných príznakov je po konzultácii s gynekológom nevyhnutná hormonálna substitučná liečba.

Odborníčka upozorňuje, aby ženy počas menopauzy nezabúdali na pravidelnú fyzickú aktivitu. Počas cvičenia sa totiž uvoľňujú endorfíny, teda hormóny šťastia. Tie pomáhajú predchádzať úzkostiam a depresiám, vedú k lepšiemu spánku a zvyšujú odolnosť voči stresu. Ideálným cvičením je napríklad hormonálna joga.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #menopauza #prechod #klimaktérium