S rozvojom spoločnosti narastá aj počet pacientov s bolesťami chrbta. „Vyplýva to predovšetkým zo sedavého spôsobu práce, života, a jednoznačného preťažovania platničiek celej chrbtice. Preto je veľmi dôležité, aby sme sa naučili striedať prácu pri počítači, prácu posediačky s odpočinkom a uvoľňovaním svalstva chrbta. A tento pracovný a životný postoj by sme si mali osvojiť už od mladosti,“ hovorí lekársky riaditeľ Bardejovských kúpeľov Jozef Halecký. Keď už dôjde k poškodeniu chrbtice, je ťažké tento stav zmeniť.
„Čo sme si nesprávnymi návykmi spôsobili, to by sme si mali aj správnym pohybom a cvičením aj liečiť. Najlepšie výsledky možno dosiahnuť liečebnou telesnou výchovou pod vedením skúsených odborníkov napríklad tzv. severskou chôdzou s palicami, nordingwalking. Plávanie je obľúbenou a účinnou metódou liečby pri všetkých druhoch poškodenia chrbtice,“ hovorí o prevencii, ale aj riešení problémov doktor Halecký.
Chrbticu si najviac ničíme neprimeraným jednostranným a dlhodobým preťažovaním jednotlivých jej úsekov. „Predovšetkým pri dlhodobej sedavej práci s preťažením krčnej a hrudnej chrbtice a preťažením driekovej chrbtice dvíhaním ťažkých bremien pri práci na poli, ale aj pri niektorých druhoch športu. U detí častou príčinou poškodenia chrbtice je nesprávne sedenie v škole a spontánne detské skoliózy, ktoré sa prehliadajú a neliečia sa. Musíme si uvedomiť, že sú ľudia, ktorí sú už dedične náchylní na skoršie a ťažšie poškodenie chrbtice a kĺbov. A práve oni by sa mali včas a systematicky venovať prevencii,“ upozorňuje Jozef Halecký.
Čítajte viac Sledujete chrbát u detí až v puberte? Môže byť neskoroPodľa jeho slov za lekármi chodíme zvyčajne neskoro, keď už nepomáhajú lieky proti bolesti. „Pohybový aparát sa lieči najmä pohybom a cvikmi. Lieky sú až na druhom mieste. Rehabilitačný lekár, fyziater by mal určiť správnu diagnózu a naordinovať správnu liečbu. Rehabilitačný pracovník, fyzioterapeut, by mal pacienta naučiť správne a účinné cvičenia, v ktorých by mohol doma pacient pokračovať aj sám,“ približuje liečbu. „Bolesti chrbtice sa môžeme zbaviť iba v niektorých prípadoch, na začiatku bolestí chrbta, keď ochorenie je vo funkčnom poškodení, keď je porucha v dlhšie trvajúcom napätí svalstva v oblasti stavcov a platničiek. V tomto štádiu je najdôležitejšie pod vedením odborníkov zistiť, ktoré cviky pomáhajú a naučiť sa ich praktizovať pravidelne. V pokročilých štádiách, keď sú poškodené platničky, sa už uchyľujeme k liekom a chirurgickým spôsobom liečby.“
K rozvoju ochorení prispievajú aj dedičné predispozície. „Ak má dieťa predispozície k problémom s pohybovým aparátom, je dôležité správne pristupovať k výberu zamestnania a športu. Počiatočné funkčné ťažkosti je potrebné už riešiť správnym nácvikom takých pohybov, ktoré nám pomáhajú. Je dôležité včas diagnostikovať problém a začať liečbu. V strednom veku už je dôležité pátrať aj po osteoporóze a dlhodobo ju liečiť. Musíme sa vyhýbať úrazom pri športe a práci, ktoré si vyžadujú operačné postupy,“ vymenúva doktor Halecký.
Aj keď si to mnoho ľudí neuvedomuje, stres, ale aj dlhotrvajúca psychická nepohoda spôsobujú tzv. funkčné poruchy chrbtice, prevažne v mladšom a strednom veku. „Ešte nemusia byť viditeľné poškodenia chrbtice na röntgene alebo na CT, ale už tuhne svalstvo v oblasti platničiek a stavcov. Pod vplyvom stresového adrenalínu a kortizolu cítime, že máme stuhnutú oblasť krčnej chrbtice a stále nás niečo pobolieva pod lopatkami. Práve v tomto štádiu ochorenia je dôležitý správny odpočinok a telesné cvičenie, zamerané na bolestivú oblasť,“ dodáva odborník.
Čítajte viac 20+ tipov, čo robiť, aby chrbát nebolel