Na boj proti rakovine krčka maternice upozorní nálepka

Pacientska aliancia NIE RAKOVINE podporuje organizovaný skríningový onkologický program rakoviny krčka maternice, ktorý odštartovalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

14.10.2021 11:00
HPV, vyšetrenie, test Foto:
HPV je jediný onkogénny vírus, proti ktorému existuje účinná prevencia - očkovanie.
debata

Základom prevencie rakoviny krčka maternice je bezbolestné vyšetrenie steru krčka maternice počas pravidelného vyšetrenie u gynekológa. Zdravotné poisťovne preto pozývajú na gynekologické vyšetrenie ženy vo veku od 23 do 64 rokov, ktoré v predchádzajúcich troch rokoch neabsolvovali cytologické vyšetrenie (PAP test)

Účasť Sloveniek na skríningu je nízka

A to napriek tomu, že u nás každý deň ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy, pričom až každý tretí prípad sa pre neskorú diagnostiku končí smrťou. Pravidelným skríningom sa pritom môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia!

„Bohužiaľ, na preventívne cytologické vyšetrenie chodí pravidelne len niečo vyše 20 % žien, čo je veľmi málo. Do ambulancií gynekológov prichádzajú často po viacerých rokoch, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia. Chceme podporiť úsilie MZ SR, odborníkov a zdravotných poisťovní a upozorniť na dôležitosť pravidelných gynekologických prehliadok a tiež na význam očkovania proti HPV vírusu, ktorý spôsobuje až 99 percent prípadov tohto ochorenia,“ hovorí prezidentka aliancie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.

Video
Gynekologička Redechová: Znamená HPV automaticky rakovinu? Tlačová konferencia z roku 2020.

Do osvetovej kampane NIE RAKOVINE sa v súčasnosti pridávajú aj gynekológovia a pediatri z celého Slovenska. „Vyzývame všetkých gynekológov a pediatrov, aby sa aj oni stali ambasádormi našej kampane. Oslovujeme lekárov prostredníctvom mailov, aby sa pridali sa so svojimi odbornými ambulanciami do našej MAPY POMOCI, ktorú práve vytvárame. Pacientky a rodičia detí si na našej webovej stránke ľahko na mape vyhľadajú vo svojom okolí ambulanciu, kde im pomôžu,“ vysvetľuje Pifflová Španková.

Spolupracujúce ambulancie pediatrov a gynekológov budú jednoducho rozoznateľné vďaka nálepke na dverách ambulancie s nápisom: V tejto ambulancii hovoríme spolu s Vami NIE RAKOVINE krčka maternice a v čakárni budú rozmiestnené edukačné brožúry.

Spolupracujúce ambulancie pediatrov a... Foto: NIE RAKOVINE
nálepka, gynekologická ambulancia, NIE RAKOVINE, krčok maternice Spolupracujúce ambulancie pediatrov a gynekológov budú jednoducho rozoznateľné vďaka NÁLEPKE na dverách ambulancie.

Za modernejšie metódy

Pacientska organizácia NIE rakovine poukazuje tiež na vedecké štúdie, ktoré potvrdzujú, že 1 z 3 žien s diagnostikovanou rakovinou krčka maternice mala normálny výsledok cytologického PAP testu napriek prítomnosti nádorových buniek.

Modernejšou metódou je HPV genotypizačný test, ktorý pracuje na báze DNA a dokáže včas identifikovať vírus spôsobujúci rakovinu krčka maternice. Vzorka pre HPV DNA test sa získava rovnako ako vzorka pre PAP test. HPV DNA test zisťuje 14 vysokorizikových HPV typov v jednej analýze a osobitne zisťuje tiež výsledky pre HPV 16 a HPV 18, ktoré spôsobujú približne 99 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice. HPV DNA test dokáže vylúčiť možné ochorenie na tri až päť rokov alebo naopak odhaliť príčinu ochorenia ešte skôr, než sa rozvinie.

prevencia, prehliadka, lekárka, gynekológ Čítajte viac Potrebujú ženy vedieť, či majú v tele HPV vírus? Čo na to gynekologička?

„Na Slovensku nie je tento skríningový test uhrádzaný zo zdravotného poistenia ako primárna skríningová metóda, hoci svet je nasmerovaný na primárny HPV skríning a v mnohých krajinách sveta je súčasťou národných skríningových programov či regionálnych programov,“ hovorí Jana Pifflová Španková. Profesionálne smernice pritom podporujú skríning pomocou HPV testu založeného na DNA, pri ktorom sa zisťuje, či je žena vystavená riziku choroby alebo sa u nej už choroba vyvíja.

Dvoj- a deväťvalentná vakcína

Ľudský papilomavírus (HPV) je jediný onkogénny vírus, proti ktorému existuje účinná prevencia – očkovanie. Ide o dôležitý prostriedok prevencie aj proti iným onkologickým ochoreniam spojeným s infekciou HPV.

Na Slovensku sú v súčasnosti dostupné dve vakcíny, dvojvalentná a deväťvalentná vakcína. Dvojvalentná vakcína je pre 12-ročné deti plne hradená zo zdravotného poistenia a sú v nej obsiahnuté 2 typy ľudského papilomavírusu (HPV typy 16 a 18). Deväťvalentná vakcína obsahuje 9 najbežnejších typov HPV a pokrýva 77 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku. Je to jediná priama najširšia ochrana pred HPV infekciami a u 12-ročných detí je táto vakcína čiastočne hradená zo zdravotného poistenia.

ONLINE PORADŇA: Kliknite na www.nierakovine.sk a nájdite si v hornej lište Online poradňu. Na stránke je viacero odborníkov, vrátane gynekológa, ktorí odpovedajú na otázky zaslané cez online formulár.

BEZPLATNÁ PACIENTSKA LINKA: 0800 800 183. Fun­guje každý pracovný deň od 8 do 16 hod.

PACIENTSKE PORADNE: Pacient pacientovi rozumie. Z vlastných skúseností vie, čo znamená počuť „máte rakovinu“ a ako sa s ňou žije. Preto aliancia NIE RAKOVINE zriadila poradne v Košiciach, Nitre, Trnave a Bratislave, lebo je veľmi dôležité, aby ľudia s rakovinou cítili, že nie sú opustení, že im má kto pomôcť, poradiť a vypočuť ich.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina krčka maternice #gynekológ #gynekologická ambulancia #skríning rakoviny