Viete si správne umyť ruky? Príliš veľa dezinfekcie neprospieva

Nedostatočná alebo nesprávna hygiena rúk je častým spúšťačom ochorení tráviaceho traktu, respiračných infekcií či infekcií rán. V rozvojových krajinách je nízka hygienická úroveň aj v súčasnosti dôsledkom nielen infekcií, ale aj veľkého počtu úmrtí. Napriek tomu, že Európa s týmto problémom nebojuje a aj hygienických prostriedkov má dostatok, veľká časť populácie dôsledné hygienické návyky nemá, alebo neovláda správnu techniku umývania rúk.

15.10.2021 14:00
ruky, umývanie rúk, mydlo, voda Foto:
Napriek tomu, že na osobnú hygienu rúk postačuje dôsledné umývanie vodou a mydlom, existujú situácie, keď si potrebujeme umyť ruky, ale voda s mydlom nie sú dostupné.
debata (1)

V polovici októbra, keď si pripomíname Svetový deň umývania rúk, odborníci aj Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) upriamujú pozornosť na hygienu rúk ako najefektívnejší a najjednoduchší spôsob predchádzania širokej škály infekčných ochorení, vrátane ochorenia COVID-19.

Na ľudských rukách možno nájsť státisíce odlišných baktérií, pričom najviac sa ich nachádza na končekoch prstov. Počet baktérií na rukách sa znásobuje po použití toalety, aj po návšteve nemocnice alebo hromadných dopravných prostriedkoch. Rizikové sú najmä „často chytané plochy“, ktoré prichádzajú do kontaktu s veľkým počtom rúk, ako napríklad kľučky, tlačidlá, vypínače či madlá. Základné hygienické návyky však nie sú samozrejmosťou ani v dospelej populácii, odborníci preto apelujú na budovanie pravidelného návyku umývania rúk už v ranom veku dieťaťa. Dôkladné umývanie rúk je prostriedkom ochrany zdravia a zamedzuje prenosu respiračných vírusov ako koronavírusy, rinovírusy, chrípka alebo adenovírusy, vírusov spôsobujúcich hnačky a vracanie ako sú norovírusy alebo rotavírusy, ale aj „chorobe špinavých rúk“ hepatitíde A.

Video
Koronavírus? Umyť ho z rúk je jednoduché

O dôležitosti umývania rúk a správnej technike sa v ostatnom čase hovorí najmä v súvislosti s koronavírusom. Pandémia COVID-19 ukázala význam adekvátnej hygieny rúk ako spôsobu zamedzenia prenosu infekcie. Štandardnou výbavou interiérov prevádzok, škôl či zdravotníckych zariadení sú už aj dezinfekčné prostriedky. Odborníci však v bežnom živote pred alkoholovou dezinfekciou uprednostňujú klasické umývanie rúk. „Príliš veľa neindikovanej dezinfekcie v bežnom živote nie je prospešné. Používaním agresívnych prostriedkov, ale aj extrémne prehnanou hygienou rúk, odstraňujeme z pokožky aj dobré a telu prospešné baktérie, ktorých cieľom je chrániť pokožku pred rozmnožením choroboplodných zárodkov,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Naďová PhD., MPH, predsedníčka Sekcie nemocničnej epidemiológie hygieny Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.

Dôsledné umývanie rúk zahŕňa niekoľko krokov a má svoje pravidlá. „Obyčajná voda na dôkladné umytie rúk nestačí. Ideálna je kombinácia s tekutým mydlom, respektíve umývacou emulziou s neutrálnym pH. Netreba však vôbec používať dezinfekčné mydlo a to ani teraz počas pandémie COVID-19. V porovnaní s obyčajným tekutým mydlom bez dezinfekčnej prísady sa jeho nadradený účinok nikdy vedeckými štúdiami dostatočne nepreukázal. Navyše nízke koncentrácie dezinfekčných prísad v dezinfekčných mydlách sú veľmi nebezpečné, pretože podporujú vznik rezistencie u baktérií, ničia mikrobióm pokožky rúk, podporujú vznik kožných alergií a kontaminujú nám životné prostredie. Ruky by sme si mali umývať aspoň 40–60 sekúnd, nevynechať priestor medzi prstami, chrbát rúk, dlane, nechty či zápästie. Pre porovnanie, ak by sme chceli pri umývaní rúk dosiahnuť deklarovaný účinok dezinfekčného mydla, museli by sme ho nechať pôsobiť na rukách aspoň dve minúty a to je nereálne,“ hovorí RNDr. Mgr. Jaroslava Brňová PhD., MPH, vedúca Centra mikrobiológie a prevencie infekcií (CEMIP), Trnavská univerzita. Po umytí rúk sa odporúča použiť čistý uterák alebo jednorazovú utierku, ktorou zastavíme prívod vody, čím zároveň zabránime priamemu kontaktu rúk s kohútikom.

Napriek tomu, že na osobnú hygienu rúk postačuje dôsledné umývanie vodou a mydlom, existujú situácie, keď si potrebujeme umyť ruky, ale voda s mydlom nie sú dostupné. V takom prípade je vhodný alkoholový dezinfekčný prípravok, ktorý odstráni z rúk baktérie a vírusy, a to bez nutnosti použiť vodu, mydlo a uterák. „Dezinfekcia je taktiež vhodná, ak sa staráme o človeka so zníženou imunitou, napríklad po operácii či chemoterapii, dezinfekciou rúk ho môžeme ochrániť pred infekciou. Tá je vhodná aj na zníženie pravdepodobnosti prenosu respiračných infekcií v domácnosti,“ hovorí Mgr. Ľubica Bezeli zo spoločnosti Hartmann Rico, podpredsedníčka SK+MED.

Dodáva, že alkoholové dezinfekčné prípravky sú štandardom v nemocniciach či v zariadeniach sociálnych služieb, pretože sú rýchle a účinné. „Po použití dezinfekčného prípravku ostane na rukách 10– až 100-krát menej zárodkov ako po umytí mydlom, čo má mimoriadny prínos najmä v infekčnom prostredí nemocníc,“ vysvetľuje Mgr. Ľubica Bezeli.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #umývanie rúk #mydlo #dezinfekcia #koronavírus #hygiena rúk