Nie je to prvýkrát, čo sa vám bolesť chrbta vrátila?

Bolesť nosnej časti nášho tela je jednou z najčastejších príčin, prečo ľudia nemôžu chodiť do práce, alebo prečo sa napokon stávajú invalidmi. Na zdravie chrbtice by sme preto mali myslieť každý deň. Čo však robiť ak Vás postihne náhla bolesť chrbta alebo ak trpíte bolesťou chrbta dlhodobo? Neurologička a rehabilitačná lekárka MUDr. Eva Dúbravová odporúča 3 kroky vedúce k úľave od bolesti chrbta.

17.10.2021 06:00
chrbtica, graf, zaťaženie chrbta, úľavová poloha Foto:
Nie ľah, ale ľah s vyloženými nohami poskytuje úľavovú polohu pre chrbticu.
debata (1)

1. Zbavte sa akútnej bolesti

Lieky proti bolesti (analgetiká) prinášajú úľavu a sú indikované v akútnej fáze ťažkostí. Akútnu bolesť obvykle potlačia, neriešia však príčinu vzniku bolesti chrbta.

„Ak máte bolesť chrbta, ktorá je výrazná, obmedzuje vás v pohybe, ako prvé skúste nájsť polohu, ktorá vám od nej uľaví. Najviac pomáha, ak si ľahnete na chrbát a ohnuté nohy vyložíte napríklad na sedadlo stoličky. Nohy však vykladajte na stoličku jednu po druhej,“ radí MUDr. Eva Dúbravová.

Video
Venujte chrbtici ráno len 5 minút! Jednoduché posteľové cviky!

2. Šetrite si chrbát každý deň a dbajte na zdravý životný štýl

„Keď ide o zdravie chrbta je nesmierne dôležité, aby ste aj tie najbežnejšie denné činnosti – pracovné stereotypy – vykonávali správne a s čo najmenším dopadom na váš chrbát,“ hovorí MUDr. Eva Dúbravová. Pod bežnými dennými činnosťami by sme pritom mali rozumieť všetko – celkom obyčajné upratovanie, starostlivosť o rodinu, domácich miláčikov či záhradku, ale aj sedenie za počítačom, sadanie na stoličku alebo vstávanie z nej.

Dlhodobá bolesť chrbta spravidla nie je výsledkom jedného prudkého pohybu, ale výsledkom dlhodobého zanedbávania chrbtice. Pod dlhodobým zanedbávaním rozumieme nerovnomerné, opakujúce sa preťažovanie chrbtice. A tiež nedostatok pohybu, ktorý má za následok ochabovanie svalstva, vrátane toho s podpornou funkciou. Postupne dochádza k nerovnováhe, ktorá môže vyústiť až do „vysunutej platničky“ . Tá tlačí na nerv a poškodzuje ho. Spomínaný jeden prudší pohyb je už potom len spúšťačom bolesti a obmedzenia hybnosti.

Percentuálna záťah chrbtice v rôznych polohách. Foto: WEBSTER
chrbtica, záťaž, polohy, zdravý chrbát, bolesť chrbta Percentuálna záťah chrbtice v rôznych polohách.

3. Doprajte nervom správnu výživu dlhodobo – hoja sa „rýchlosťou“ len 1 mm denne

Lieky od bolesti sú úľavou len na chvíľu. Príčina bolestí chrbta ostáva často nevyriešená. A preto je otázkou času kedy sa môže vrátiť. Pri komplexnej liečbe a následne prevencii bolestí chrbtice zohráva dôležitú úlohu kvalitná pohybová terapia. Samotnú príčinu bolesti chrbta, to znamená regeneráciu a výživu poškodených nervov je potrebné liečiť aj pomocou vysokých dávok vitamínov skupiny B – najmä benfotiamínu (B1), B6 a B12. Benfotiamín sa až 5-krát lepšie vstrebáva v porovnaní s bežnou formou vitamínu B1. Vyživované nervové bunky sa lepšie hoja a sú schopné dlhšie odolávať poškodeniu a vzniku bolesti.

Je pritom veľmi dôležité užitie produktu s dostatočne vysokými, teda liečivými dávkami týchto vitamínov. Tiež treba mať na mysli, že regenerácia poškodených nervov je beh na dlhé trate. Nervy majú schopnosť hojiť sa „rýchlosťou“ približne 1 milimeter denne, čo môže v prípade dlhších poškodených nervov pokojne znamenať aj viacmesačnú regeneráciu. V užívaní trojkombinácie vysokých dávok vitamínov skupiny B preto zotrvajte aspoň 4–6 týždňov.

Viac opatrení a odporúčaní ohľadne starostlivosti o chrbát vytvorených v spolupráci s odborníkmi nájdete na www.bezbolestichrbta.sk .

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #chrbát #chrbtica #bolesť chrbtice #Zdravý chrbát