- K dispozícii je dvojkombinácia monoklonálnych protilátok (MAB) kasirivimab/imdevimab v infúznom roztoku. Podávajú sa v jednej infúzii, s trvaním 20–30 minút. Medzi nežiaduce účinky patrí najmä vzostup teploty, nevoľnosť, vracanie, svrbenie kože, v zriedkavých prípadoch až anafylaktická reakcia.
- Čo sa týka očakávaného molnupiraviru v tabletách, Európska lieková agentúra (EMA) už schválila jeho núdzové použitie v štátoch EÚ. V tejto chvíli však v SR ešte nie je dostupný.
- Ochorenie COVID-19 musí byť pred indikáciou MAB potvrdené RT-PCR testom.
- Liek môže indikovať všeobecný lekár pre dospelých, všeobecný lekár pre deti a dorast, takisto pediater alebo lekár so špecializáciou v inom špecializačnom odbore.
- Na základe telefonického kontaktu s príslušnou ambulanciou lekár posúdi indikáciu/kontraindikáciu a pacienta objedná na podanie MAB.
- Na podanie MAB môže prísť pacient aj sám po telefonickom dohovore, ak má klinické príznaky ochorenia, pozitívny výsledok testu a spadá do kategórie vysokorizikových pre ťažký priebeh ochorenia COVID-19:
- pacienti starší ako 65 rokov
- pacienti s obezitou a BMI viac ako 35
- pacienti s renálnym zlyhaním vrátane pacientov na hemodialýze a pacientov s nefrotickým syndrómom
- pacienti s chronickým ochorením pečene v štádiu cirhózy alebo pokročilej fibrózy a prejavmi hepatálnej insuficiencie
- pacienti s chronickým srdcovo-cievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania alebo s významnou kardiálnou dekompenzáciou v minulosti. Pacienti s artériovou hypertenziou v štádiu orgánových komplikácií
- pacienti s chronickým ochorením pľúc s chronickou respiračnou insuficienciou a s exacerbáciami vyžadujúcimi hospitalizáciu v minulosti
- pacienti s cukrovkou 1. alebo 2. typu s chronickými komplikáciami
- pacienti s ťažkou formou Parkinsonovej choroby a inými neurologickými ochoreniami s rizikom respiračného zlyhania pri ochorení COVID-19
- imunokompromitovaní pacienti so závažnou poruchou imunity na základe rozhodnutia lekára. Medzi pacientov s rôznymi druhmi klinicky významných porúch imunitných mechanizmov patria napr. pacienti s Downovým syndrómom a obezitou alebo inou vrodenou chybou spojenou s Downovým syndrómom, pacienti na aktívnej hematoonkologickej liečbe a po orgánových transplantáciách alebo po transplantáciách krvotvorných buniek, pacienti so zle kontrolovanou infekciou HIV alebo na imunosupresívnej liečbe. Títo pacienti sú tiež kandidátmi na podanie MAB v prípade potvrdenia ochorenia COVID-19.
- deti nad 12 rokov vážiace viac ako 40 kg spĺňajúce vyššie uvedené kritériá
Dôležité! Nevýhodou podania MAB je, že organizmus si nevytvorí pamäťové bunky a po odbúraní podaných liečiv pacient nie je chránený pred opakovanou infekciou rovnakým vyvolávateľom! Navyše, po podaní monoklonálnych protilátok nie je istú dobu možné očkovanie, pretože by bolo neúčinné!
(Zoznam centier na podávanie monoklonálnych protilátok nájdete na https://www.health.gov.sk/?…)