Tabaková mládež. Čo s ňou?

Denne fajčí až štvrtina žiakov základných škôl v tínedžerskom veku. Závislými sa môžu stať už po vyfajčení piatich balení cigariet.

, 18.01.2022 06:00
tabak, mládež, dobré zdravie, Foto:
Fajčenie tínedžerov má však omnoho závažnejší dosah na ich zdravie ako u dospelých.
debata (1)

Fajčenie je problém nielen u dospelých Slovákov. Až 90 % z pravidelných fajčiarov začalo fajčiť pred 19. rokom života. Pravidelné štatistiky Úradu verejného zdravotníctva SR u detí navštevujúcich základnú školu potvrdzujú postupne klesajúci trend fajčenia tínedžerov, ale stále sú to vysoké čísla. Viac ako polovica detí vo veku 11–14 rokov niekedy skúsila cigaretu. Tretina z nich fajčí aspoň raz mesačne a denne fajčí až štvrtina.

Iniciatíva Na veku záleží zrealizovala prieskum zameraný aj na fajčenie mladých vo veku 15–17 rokov. „Prieskum potvrdil nepríjemný fakt – naša mládež je silne tabaková. Na prahu dospelosti má skúsenosti s fajčením až polovica z nich,“ spresňuje štatistiky fajčenia stredoškolákov Bohumila Tauchmannová, ambasádorka iniciatívy Na veku záleží, ktorá sa už takmer štvrťstoročie venuje problematike fajčenia mladistvých. Nemenej zarážajúce sú aj ďalšie výsledky tohto prieskumu, ktoré realizovala agentúra FOCUS minulý rok. Skúsenosti s fajčením potvrdilo 40 % mladých ľudí vo veku 15 až 17 rokov a štvrtina fajčí denne, resp. niekoľkokrát za týždeň. Viac ako tretina začala fajčiť ešte na základnej škole. A čo je alarmujúce, takmer polovica opýtaných mladistvých fajčiarov vôbec nerieši škodlivosť fajčenia.

pľúca, dýchanie Čítajte viac Pľúcna lekárka Marta Hájková: Vdýchnuť môžete fazuľku, kosť i zub

Závažnejší dosah na zdravie ako u dospelých

„Fajčenie tínedžerov má však omnoho závažnejší dosah na ich zdravie ako u dospelých,“ hovorí Timea Záluszká z odboru podpory zdravia a výchovy ku zdraviu Úradu verejného zdravotníctva SR. Medzi najčastejšie dôsledky fajčenia u detí a mladistvých patria:

  • pokles imunity až o 60 % a pokles kyslíka v krvi približne o 40 % už po roku fajčenia
  • väčšia únava, pokles výkonu, častejšie bolesti hlavy
  • častejšie respiračné ochorenia
  • vyššie riziko cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb – najmä zvýšený krvný tlak
  • rýchlejšie sa kaziace zuby a zápach z úst
  • nezdravá pleť a predčasná tvorba vrások
  • vplyv na hustotu kostí
  • rýchlejší sklon k závislostiam

Cigarety predali aj deťom

Deti a mladiství sú aj v hľadáčiku Slovenskej obchodnej inšpekcie. Tá aj tento rok preverovala dodržiavanie zákona, ktorý zakazuje predaj tabakových výrobkov neplnoletým, a skontrolovala 234 predajní. Pod skrytým dohľadom inšpektorov sa nastraženým maloletým (11–15 rokov) a mladistvým (16–17 rokov) figurantom podarilo kúpiť cigarety v takmer pätine prípadov. „Z toho zarážajúco až v tretine prípadov predali predavači bez problémov cigarety maloletým deťom, ktoré navštevujú ešte len základnú školu,“ sumarizuje výsledky kontrol Jana Vilímová z odboru ochrany spotrebiteľa a trhového dozoru Slovenskej obchodnej inšpekcie. Vzdelávajú, robia kampane, osvetu a prevenciu aj v rámci iniciatívy Na veku záleží. Jej dlhodobým cieľom je zmeniť správanie spoločnosti, aby netolerovala predaj alebo ponúkanie tabakových výrobkov neplnoletým. Odborníci združení v iniciatíve Na veku záleží prinášajú aj niekoľko odporúčaní pre rodičov a okolie, ako pomôcť s fajčením ich detí.

Máte doma tínedžera? Fajčí?

1. Porozprávajte sa doma o škodlivých účinkoch fajčenia, ako sú znížená imunita, problémy s dýchaním či krvným tlakom, častejšie bolesti hlavy, väčšia únava, slabší výkon, nezdravá pleť, rýchlejšia tvorba vrások, zvýšená kazivosť zubov, zápach z úst, aj o tom, ako fajčenie ovplyvňuje fyzickú kondíciu a výdrž.

2. Budujte si otvorený vzťah so svojím tínedžerom. Komunikujte otvorene a trávte s ním viac času. Vďaka dobrým vzťahom sa s vami podelí o svoje problémy.

3. Zistite, čo vaše dieťa stresuje. Práve problémy v škole, s priateľmi, vo vzťahoch či doma môžu byť dôvodom, prečo začnú deti fajčiť a prečo nevedia skončiť.

4. Spoznajte priateľov a partiu svojho tínedžera. Nech vaše dieťa pozve svojich priateľov k vám domov, aby ste ich osobne spoznali.

5. Buďte dobrým vzorom – nefajčite. Ak nefajčíte, podeľte sa o svoje skúsenosti, prečo ste sa rozhodli nefajčiť. Ak stále fajčíte, rozhodnite sa prestať.

6. Pomôžte dieťaťu prestať fajčiť. Kým mnohí dospievajúci si myslia, že môžu kedykoľvek prestať, výskumy ukazujú, že to zvyčajne nie je pravda. Tínedžeri sa môžu stať závislými už po vyfajčení piatich balení cigariet. Poraďte sa a urobte spoločný plán, ako skoncovať s cigaretami aj s ich elektronickými náhradami.

(Zdroj: iniciatíva Na veku záleží, www.navekuzalezi.sk)

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #fajčenie #nikotín #závislosť #tabakové výrobky #fajčenie mladistvých