Žlčník je lepšie vybrať laparoskopicky

Žlčník, malý vakovitý orgán hruškovitého tvaru nachádzajúci sa na pravej hornej strane brucha, vie narobiť množstvo problémov, ktoré spôsobujú žlčové kamene, zápal žlčníka, zriedkavejšie aj nádory žlčníka a žlčových ciest.

19.01.2022 06:00
dobré zdravie, zlcnik, Foto:
Žlčníková kolika v podobe akútnej bolesti neznamená vždy z hľadiska voľby druhu operácie komplikáciu.
debata (4)

Operačnému odstráneniu žlčníka sa odborne hovorí cholecystektómia. "Určite je výhodnejšie vyoperovať žlčník laparoskopicky,“ hovorí MUDr. Július Muranský, skúsený chirurg s viac než 20-ročnou praxou, ktorý pôsobí na Klinike jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave. "Pacienti sa rýchlejšie hoja, pooperačná jazva, v prípade laparoskopie sú to štyri malé jazvičky, natoľko neťahajú, takže aj neskoršia mobilita, hygiena a podobne sú omnoho komfortnejšie. V prípade otvoreného prístupu sa do brucha dostávame najčastejšie cez priamy brušný sval – podľa toho, ako je ktorý operatér zvyknutý. Vtedy sa robí rez v dĺžke cca 10 cm. Takáto rana sa dlhšie hojí, ak sa zapáli, zápalová reakcia je bolestivá. Pri laparoskopickej operácii vstupujeme do brušnej dutiny z troch, bezpečnejšie je zo štyroch vstupov, pričom cez jeden je zavedená kamera, cez ostatné nástroje. Žlčník si takto vieme prehľadne rozprestrieť aj pri niektorých patologických stavoch. V minulosti boli na laparoskopiu určení len pacienti s veľmi ľahkými, nezápalovými stavmi. S rozvojom techniky aj operatérov sa do popredia dostávajú aj laparoskopické operácie zápalom patologicky zmenených žlčníkov. Samozrejme, stále platí, čím je nález komplikovanejší, tým viac je indikovaná klasická operácia. Môže sa stať, že do brucha vojdeme laparoskopicky, ale terén je neprehľadný, krehký a krvácavý a nevieme jednoznačne určiť jednotlivé štruktúry. Vtedy je lepšie prejsť na klasickú operáciu.“

MUDr. Július Muranský Čítajte aj Doktor Muranský: Žlčník nie je pre život človeka nevyhnutný

Žlčníková kolika v podobe akútnej bolesti neznamená vždy z hľadiska voľby operácie komplikáciu. Môže ísť len o upchatie žlčovodu kameňom, ktorý sa tam zasekne, žlčovod opuchne a pacient to pociťuje ako koliku. V prvom rade, ak je to možné, je indikované vytiahnutie kameňa prostredníctvom výkonu so skratkou ERCP (endoskop sa zavádza cez ústa) – to robia gastroenteroló­govia. Neskôr, po uvoľnení kameňa, keď sa terén upokojí, treba čo najskôr laparoskopicky vybrať žlčník, pretože sú v ňom ďalšie kamene, a to je časovaná bomba. Žlčník sa vždy, bez ohľadu na typ zákroku, operuje v celkovej anestéze. V rámci jednodňovej chirurgie ostáva operovaný pacient do druhého dňa na pracovisku, pričom má cez jeden z laparoskopických otvorov do brucha zavedenú kanylu s tzv. Redonovou fľašou. Ide o podtlakovú drenáž, ktorá aktívne nasáva obsah. "Odstraňuje sa tak prebytočná tekutina, ak sa niečo nazbiera pod lôžkom žlčníka. Je to aj kontrola pre operatéra, či sa v bruchu niečo nedeje, nehromadí sa žlč, alebo to nekrváca,“ dodáva chirurg Muranský. "Výnimočne, ak je tam zápal, nechávame drenáž aj dva-tri dni, v takom prípade pacient s drenážou odchádza domov.“

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #žlčník #laparoskopická operácia #tráviaci systém #laparoskopia #žlčníkové kamene