Liečba ihlou rovno do oka. Pomáha neoslepnúť

V rámci relácie "Ide o zdravie" sme nakrúcali priamo na operačnej sále, kde pacienti s vlhkou formou vekom podmienenej degenerácie makuly podstupujú liečbu. Účinná látka (v SR sú k dispozícii tri) sa vpicháva priamo do sklovca otvoreného oka. Toto video preto nie je vhodné pre slabšie povahy.

14.03.2022 06:00
debata
Video
MUDr. Pavol Kusenda počas zákroku - aplikácii účinnej látky do oka pacienta.

Vekom podmienená degenerácia makuly, čiže žltej škvrny v oku zodpovednej za jasné, ostré videnie, sa v posledných desaťročiach stala doslova celosvetovou pandémiou. Toto ochorenie patrí vo vyspelých krajinách k najčastejším príčinám straty zraku.

V relácii „Ide o zdravie“ prinášame rozhovor s MUDr. Pavlom Kusendom, špecialistom na túto diagnózu v Univerzitnej nemocnici sv. Michala v Bratislave. Náš štáb nakrúcal priamo na operačnej sále Očného centra univerzitnej nemocnice.

Pomaly postupujúca suchá forma degenerácie makuly sa, bohužiaľ, kedykoľvek môže zmeniť na vlhkú formu, keď v makule vznikajú nové, nekvalitné cievy, ktoré tam nemajú čo hľadať. Tie cievy sú aktívne, makula z nich opúcha, deformujú a deštruujú vrstvy sietnice, môžu krvácať. Ak sa s tým nič nerobí, veľmi rýchlo sa menia na nefunkčné tkanivo – jazvu a človek končí s praktickou slepotou.

Na injekcie pacienti chodia v pravidelných intervaloch – prakticky do konca života.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #oko #makula #VPDM #videnie #Ide o zdravie #vekom podmienená degenerácia makuly