Pokračovanie článku: Melanóm: 13 rád pre prevenciu

Až 8 % ľudí má potenciálny predrakovinový stav kože

Výsledky klinickej štúdie, v rámci ktorej bolo vyšetrených 394 681 účastníkov, preukázali 8,2 % prevalenciu aktinickej keratózy – predrakovinového štádia kože. Európska iniciatíva „Euromelanoma“ spustila preto tento rok kampaň na zvýšenie povedomia verejnosti s názvom „Kilometre UV žiarenia“ s cieľom upozorniť na celoživotné riziko vystavovania sa slnečnému žiareniu.

Analýza klinických vyšetrení vykonaných v rokoch 2009 až 2018 ukázala, že u 4,4 % až 13,5 % (celková prevalencia 8,2 %) ľudí v 32 krajinách bola diagnostikovaná aktinická keratóza – predrakovinové ochorenie kože, ktoré, ak sa nelieči, môže sa vyvinúť do spinocelulárneho karcinómu. Priemerný vek ľudí skúmaných v štúdii bol 47 rokov.

„Naša štúdia po prvýkrát ukazuje, aká rozšírená je aktinická keratóza v bežnej populácii. Malo by sa to považovať za varovné znamenie predtým, ako sa rozvinie do niečoho problematickej­šieho. Aktinická keratóza sa pomerne ľahko lieči, ak sa včas zachytí,“ povedala Veronique del Marmol, európska predsedníčka Euromelanoma.

Aktinické keratózy sa môžu objaviť buď samostatne, alebo sa spájať. Zvyčajne vyzerajú ako malé (zvyčajne 1 až 2 cm), drsné fľaky kože a môžu mať telový odtieň, červenú, bielu, ružovú farbu alebo kombináciu týchto farieb. Niektoré lézie môžu byť veľmi malé alebo prakticky neviditeľné, ale možno ich identifikovať podľa ich nerovnej štruktúry.

„Chceme, aby si ľudia vytvorili pohľad na svoj osobný profil rizika rakoviny kože. Ak ste boli po celý život vystavení UV žiareniu – či už na pláži, v záhrade, na golfovom ihrisku, v soláriu alebo v práci – máte vyššie riziko vzniku rakoviny kože,“ dodala Veronique del Marmol.

Štúdia tiež identifikovala významné a nezávislé rizikové faktory pre rozvoj aktinických keratóz v Európe: mužské pohlavie, zvyšujúci sa vek, svetlý typ pleti, spálenie od slnka v detstve/dos­pievaní, nedostatok opaľovacích krémov, strávenie viac ako jedného roka v slnečnej krajine, rodinná anamnéza melanómu, osobná anamnéza nemelanómovej rakoviny kože, prítomnosť poškodenia slnkom a podozrivé kožné lézie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #slnko #rakovina kože #melanóm #UV žiarenie