Skleróza multiplex je ochorením tisícok tvárí. Ako súvisí s nízkou hladinou "déčka"?

Skleróza multiplex sa u každého pacienta prejavuje jedinečne. Ani u jedného z nich sa nevyskytujú rovnaké symptómy ochorenia. U časti pacientov sa preto odhalenie „ochorenia mnohých tvárí“ môže oddialiť. Skleróza multiplex postihuje najmä ľudí v mladom a produktívnom veku. Ochorenie má tak dopad nielen na pacienta a jeho rodinu, ale aj na celú spoločnosť.

27.05.2022 06:00
muž, lekár, mozog, skleróza Foto:
SM sa vyliečiť nedá, ide však o liečiteľné ochorenie. Lekári vedia priebeh SM modifikovať a príznaky ochorenia mierniť.
debata

Skleróza multiplex (SM) je neurologické autoimunitné zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré je najčastejším nie úrazovým ochorením človeka. Na Slovensku ním trpí asi 150 až 200 ľudí na 100-tisíc obyvateľov. Príčin vzniku ochorenia môže byť viacero. „V súčasnosti podozrievame najmä environmentálnu záťaž spoločnosti ako globálne životné prostredie, stravovacie návyky či dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Z rizikových faktorov vzniku SM je to napríklad prekonanie vírusovej infekcie, ale aj fajčenie, nízka hladina vitamínu D v krvi pacienta. Zistilo sa, že matky pacientov so sklerózou multiplex pri pôrode mali nízke hladiny vitamínu D a tiež ich deti – budúci pacienti so SM, už pri narodení mali nízke hladiny tohto vitamínu. Ako vieme, vitamín D je vitamín vstupujúci do imunitných procesov organizmu,“ vysvetľuje neurológ a člen Výkonnej rady Slovenského zväzu sclerosis multiplex (SZSM) MUDr. Branislav Brežný.

U pacientov sa podľa neurológa často vyskytuje tŕpnutie tváre, končatiny alebo polovice tela, ktoré sú skôr obťažujúce. Slabosť, nešikovnosť, neobratnosť ruky, zakopávanie pri chôdzi, zhoršenie hybnosti polovice tela alebo dolných končatín, pocity nerovnováhy i v pokoji či poruchy vyprázdňovania sú najčastejšími pocitmi a príznakmi, ktoré pacienta prinútia ísť k lekárovi. Ochorenie sa môže prejaviť aj zhoršením zraku a bolesťou za okom.

svadba, šťastie, zriedkavé choroby, invalidný vozík, nevesta Čítajte aj Najlepšia snímka roka človeka so zriedkavým ochorením

Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje medzi 20 až 50 rokom života človeka. Výnimkou však nie je ani detský a predpubertálny či adolescentný vek. „SM je výrazne potencionálne invalidizujúce ochorenie mladých ľudí. Je to teda ochorenie, ktoré zaťažuje nielen pacienta a jeho rodinu, ale aj spoločnosť a to v najširšom slova zmysle,“ priblížil MUDr. Brežný.

V roku 2021 Všeobecná zdravotná poisťovňa evidovala 6 429 pacientov s ochorením skleróza multiplex. Z toho bolo 4 527 žien a 1 902 mužov. Najpočetnejšiu skupinu pacientov tvoria ľudia od 31 do 55 rokov. Spolu ich je 3 714. Pacientov so SM do 19 rokov je podľa dát VšZP 75.

SM sa vyliečiť nedá, ide však o liečiteľné ochorenie. Lekári vedia priebeh SM modifikovať a príznaky ochorenia mierniť. Dôležité je preto skoré diagnostikovanie SM u pacienta. Prvým krokom je návšteva pacienta u svojho praktického lekára, ktorý ho odošle k neurológovi. „Tu hrá svoju rolu aj informovanosť populácie o výskyte takého zákerného ochorenia ako je SM. Až veľmi často sú pacienti ,hluchí' voči príznakom choroby svojho tela a príznaky podceňujú. Zlatým štandardom pri diagnostike a liečbe SM je vyšetrenie mozgu a miechy pacienta magnetickou rezonanciou. Podľa priebehu ochorenia a reakcii pacienta na liečbu sa určí stratégia jeho liečby,“ spresňuje MUDr. Brežný.

Liečba ochorenia patrí medzi tie nákladnejšie. Všeobecná zdravotná poisťovňa minulý rok vynaložila na liečbu SM viac ako 37,5 milióna eur.

Dôležitou súčasťou liečby je aj pohyb a rehabilitácie. Tie musia byť pre každého pacienta šité na mieru, podľa jeho postihnutia. Svoju nezastupiteľnú úlohu v rehabilitačnej liečbe pacienta so SM má komplexná kúpeľná liečba. VšZP preto pacientom s týmto ochorením raz ročne uhrádza kúpeľnú liečbu v trvaní 21 dní. Návrh na kúpele môže vystaviť neurológ, rehabilitačný lekár alebo všeobecný lekár. Poistenec si môže vybrať kúpeľné zariadenie, o ktoré má záujem.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #skleróza multiplex #neurológ #neurologické ochorenia #esemka