Desatoro prevencie inkontinencie. Čo vieme ovplyvniť?

Na vzniku a rozvoji močovej inkontinencie sa podieľa množstvo rizikových faktorov. Niektoré z nich nie sú ovplyvniteľné, napríklad genetická predispozícia, vek, pohlavie, poruchy mobility, ochorenia dolných močových ciest či metabolické poruchy. Iné faktory sú však ovplyvniteľné. Na tie sa zameriava aj desať pravidiel prevencie.

15.06.2022 06:00
moč, urológia, inkontinencia Foto:
Ilustračné foto.
debata

1. Dbajte na správnu životosprávu

Jedným z kľúčových rizikových faktorov, ktorý ovplyvňuje vznik inkontinencie, je životospráva. Ľudia s nadváhou či obezitou trpia viac inkontinenciou ako zvyšok populácie. Podľa vedeckých štúdií sa stresová inkontinencia u obéznych žien vyskytuje 4,2-krát častejšie a urgentná inkontinencia o 2,2-krát častejšie ako u žien s normálnou hmotnosťou. Je tiež dokázané, že ak človek s nadváhou dokáže znížiť svoju hmotnosť o 5 až 10 percent, počet inkontinenčných epizód sa zníži minimálne o 70 percent. Dôležitá je aj skladba stravy. Na znižovanie rizika inkontinencie pomáha príjem zvýšeného množstva vlákniny. Tú obsahujú celozrnné potraviny (napr. hnedá ryža, celozrnné cestoviny), celozrnné obilniny (napr. šošovica, fazuľa), ovocie a zelenina. Ideálom je príjem 30 až 60 gramov vlákniny denne.

2. Nefajčite

Fajčenie vyvoláva chronický kašeľ. Ten oslabuje panvové dno a prispieva k vzniku močovej inkontinencie. U žien, ktoré fajčia, sa inkontinencia vyskytuje 2,3-krát častejšie ako u žien nefajčiarok. Nórska štúdia na vzorke takmer 28-tisíc žien zistila, že tie ženy, ktoré fajčili viac ako dvadsať cigariet denne, mali štatisticky vysoké riziko močovej inkontinencie. Preto je v rámci prevencie vhodné prestať fajčiť úplne.

3. Pite dostatok tekutín

Niektorí ľudia majú pocit, že na odstránenie inkontinencie by mali obmedziť pravidelný pitný režim. Opak je však pravdou. Jediným výsledkom zníženia príjmu tekutín totiž býva vyššia koncentrácia moču, ktorá iba viac dráždi močový mechúr. Dôležitý je preto príjem dostatočného množstva tekutín a treba si dávať pozor na dehydratáciu. Piť treba aj vtedy, keď človek nepociťuje aktívne smäd. Za deň by mal človek vypiť celkovo dva litre tekutín, teda 6 až 8 pohárov vody, a v prípade horúčav ešte viac.

inkontinencia, únik moču, lekár, doktor Čítajte viac Nesúvisí s vekom ani s pohlavím. Samovoľný únik moču

4. Dávajte pozor na kávu a alkohol

Inkontinenciu ovplyvňuje aj zloženie prijímaných tekutín. Vyvarovať by sme sa mali najmä vysokej konzumácie kofeínu, alkoholu, ale aj sýtených nápojov. Práve tieto typy tekutín totiž spôsobujú podráždenie močového mechúra.

Naopak, tekutiny, ktorých príjem môžete zvyšovať, sú ovocné šťavy, čaje, nesýtené vody, slabé kávy, mlieko a polievky.

Dobrá hydratácia sa odrazí na farbe moču. Tmavo sfarbený moč je znakom nedostatku tekutín.

5. Pozor na stres a psychické problémy

Je dokázané prepojenie medzi inkontinenciou a psychickými poruchami, najmä depresiou a sebapoškodzovaním. Čím horšia je inkontinencia, tým väčšie je riziko depresie, najmä medzi ženami. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bude depresia do roku 2020 druhou najčastejšou príčinou invalidity pre všetky vekové kategórie, rovnako pre mužov aj ženy. Predpokladá sa, že následkom tejto situácie bude aj zvýšený počet ľudí s inkontinenciou. Jedným zo spúšťačov je aj stres. Pri akýchkoľvek náznakoch problémov je preto dobré konzultovať v prvom kroku psychológa, prípadne aj psychiatra.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #samovoľný únik moču #inkontinencia #únik moču