Vybili ste si zub, alebo sa vám z neho odlomilo? Čo rýchlo urobiť, aby ste ho zachránili?

Niekedy stačí málo, malé zakopnutie, sekunda nepozornosti, jazda na bicykli alebo kolobežke a nešťastie je na svete. Dieťa si rozrazí ďasno, ústa či líce, odlomí alebo vybije si zub či rozhryzne jazyk. Panika nepomôže, odborníčka radí, ako na to.

09.07.2022 06:00
zubár, zuby, zubný kaz, Foto:
Oveľa vážnejším problémom je odlomenie alebo vybitie trvalého zuba.
debata

Ak si dieťa iba jemne udrie ďasno, ktoré začne krvácať, cesta na zubnú pohotovosť je zbytočná. "V takom prípade stačí vytierať okolie ďasna dezinfekčnou vodou bez alkoholu s obsahom 0,12 % chlorhexidínu alebo dať na vatičku vychladený odvar z repíka,“ hovorí Beáta Marčanová, detská stomatologička. Nasledujúci týždeň dávajte dieťaťu kašovitú stravu a všímajte si prípadné zmeny na zuboch, napríklad zmenu farby. "Spozornieť treba, ak sa potomok začne sťažovať na bolesť a citlivosť zubov, ale pri tomto type úrazov to nebýva časté,“ dodáva odborníčka. Podobné je to s odlomením kúska z mliečneho zuba. "Ak je kúsok maličký, rodič si to často ani nevšimne. Zub sa zahladí sám.“

ZUBAR dieta Čítajte viac Prvá návšteva dieťaťa u zubára - kedy je ten správny čas?

Iné je, ak sa z mliečneho zuba odlomí väčšia časť. "Vtedy je namieste ísť s dieťaťom k zubárovi, aby zvyšok zuba zahladil, inak bude dráždiť pery alebo líce.“ Stomatologička odporúča kontrolu aj v prípade, ak si drobec vybil celý mliečny zub. "Určite je vhodné odborne skontrolovať zubné lôžko, ranu vyčistiť a poučiť rodičov, ako sa o ranu starať.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #stomatológ #úraz #bolesť zuba #odlomenie zuba #vybitý zub