Dýchacím cestám pomáhajú hory a čistý vzduch

S opakujúcimi sa chorobami dýchacích ciest, a to najmä u našich najmenších, sa stretávame stále viac. Deti mávajú v porovnaní s dospelými infekcie tohto druhu asi dvakrát častejšie , no ak sa ich výskyt zvyšuje, požiadajte o alergologické vyšetrenie.

26.06.2012 07:00
Vysoké Tatry, Štrbské Pleso Foto:
Základom liečby dýchacích ciest je vysokohorská klíma a dlhý pobyt na vzduchu.
debata

Výskyt alergií na dýchacích cestách stúpa a môže prerásť až do astmy, teda do chronického ochorenia dýchacích ciest. Prejavuje sa záchvatovou dýchavičnosťou, pískaním priedušiek aj kašľom. Príčin vzniku astmy je viacero, prevažuje kontakt s alergénmi ako prach, cigaretový dym, peľ, pleseň, či srsť zvierat. Rovnako sa však môže vyvinúť aj z opakovaného zápalu priedušiek. Astma totiž postihuje predovšetkým priedušky, ktorých opuch sťažuje priechod vzduchu.

Kontakt s alergénom býva často spúšťačom astmatického záchvatu, no vyvolať ho môže aj fyzická námaha, príliš chladný vzduch alebo emocionálny stres. Ak sa niečo podobné vyskytuje aj u vášho dieťaťa, zvážte všetky možnosti, ako mu pomôcť. V prvom rade ho treba uchrániť pred alergénmi. Nenechajte ho „dusiť sa“ v prostredí, kde sa im neubráni. U pediatra sa spýtajte napríklad na kúpeľnú liečbu a zoberte ho do prostredia, ktoré sa odlišuje od toho vášho, domáceho, nadmorskou výškou.

MUDr. Alena Urbanová. Foto: archív MUDr. Aleny Urbanovej
MUDr. Alena Urbanová MUDr. Alena Urbanová.

MUDr. Alena Urbanová, vedúca lekárka najvyššie položených kúpeľov pre deti a dorast na Slovensku, Kúpeľov Horný Smokovec, vyzdvihuje ako účinnú liečbu najmä klimatoterapiu. „Vysokohorská klíma má obrovský vplyv na dýchacie cesty. Je tu dlhší a jasnejší slnečný svit, čistý vzduch, teda minimálne množstvo peľových alergénov, baktérií či exhalátov. Imunitný systém sa stimuluje inak ako liekmi, teda klimatoterapiou a helioterapiou, ktoré veľmi pomáhajú znižovať chorobnosť.“

V prípade takýchto terapií ide jednoducho o zmenu klímy. Deti sa v horskom prostredí pomaly adaptujú, na prechádzkach či túrach postupne zvyšujú námahu a záťaž dýchacích ciest. „Výkonnosť organizmu, najmä pľúc a srdca sa postupne zlepšuje. Obohacuje to hlavne horský redší vzduch a slnečný svit. Máloktoré dieťa vie aj správne dýchať, pri počítači sa to nenaučí,“ zdôrazňuje MUDr. Urbanová.

Základom liečby je teda pobyt na vzduchu, a to v každom počasí, minimálne 5 hodín denne. Samozrejmosťou sú však aj iné terapie. Sauna, liečebný telocvik, inhalácie, bioptron. Deti si tak vďaka čistému vzduchu zmiernia priebeh svojho ochorenia.

debata chyba