Mŕtvica hrozí najčastejšie šesťdesiatnikom. Ohrození sú aj mladší - ak prekonali covid

V "koronových rokoch" stúpli počty ľudí, ktorých mŕtvica postihla v mladšom veku. Konkrétne hovoríme o štyridsiatnikoch, pričom štatistiky sú veľmi podobné u mužov, ale aj u žien.

14.09.2022 06:00
čas, mozog, mŕtvica Foto:
Vo Francúzsku dostane pacient s cievnou mozgovou príhodou vo chvíli, keď k nemu dorazí rýchla lekárska pomoc, na krk špeciálne hodinky. Tie odrátavajú čas, v rámci ktorého by sa mal dostať do príslušného zdravotníckeho zariadenia a stihnúť všetky potrebné vyšetrenia. Trombolýzu je možné urobiť maximálne 4,5 hodiny od vzniku príznakov mŕtvice.
debata (45)

Porážka, či mŕtvica (NCMP) podľa štatistík Union zdravotnej poisťovne najčastejšie postihuje mužov vo veku 60–69 rokov. Pacientov s touto diagnózou je však len o niečo menej už vo vekovej skupine 50–59 rokov. V minulom roku to bolo spolu viac ako 7 200 poistencov Unionu, pričom napríklad v roku 2019 to bolo 5 900 ľudí.

Cievna mozgová príhoda sa teda zďaleka netýka len dôchodcov, spozornieť by mali aj mladšie ročníky. Nuž, najnovšie aj tí ľudia, ktorí prekonali ochorenie covid-19. „V týchto koronových rokoch nám stúpli počty ľudí, ktorých mŕtvica postihla v mladšom veku. Konkrétne hovoríme o štyridsiatnikoch, pričom štatistiky sú veľmi podobné u mužov, ale aj u žien,“ hovorí revízna lekárka Unionu Ingrid Dúbravová.

Dobrá správa je, že náš systém zdravotníctva už v predchádzajúcich rokoch prijal opatrenia na zníženie tzv. odvrátiteľných úmrtí a vytvoril sieť funkčných nemocničných „stroke centier“. Tie sú skoordinované so systémom záchrannej zdravotnej služby, ktorý poskytuje akútnu, život zachraňujúcu zdravotnú starostlivosť.

Video
MUDr. Ivan Vulev, medzinárodne uznávaný odborník a priekopník nového medicínskeho odboru intervenčnej rádiológie na Slovensku o tom, ako je možné riešiť mozgovú mŕtvicu u pacienta, ktorému sa v mozgu upchala, alebo mu už dokonca praskla cieva.

Ako a kde však riešiť následky NCMP po prepustení z nemocnice?

Po prepustení z nemocnice pacient a jeho príbuzní riešia, ako ďalej pokračovať v liečbe či rehabilitáciách. Možností je viacero. „Kto preferuje doliečenie doma, má k dispozícii širokú sieť našich zmluvných Agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti, ktoré v spolupráci s obvodným lekárom naplánujú a poskytnú potrebnú ošetrovateľskú rehabilitáciu, alebo služby fyzioterapeuta,“ hovorí Dajana Petríková, z Nákupu ústavnej a ošetrovateľskej starostlivosti v Unione. Ako ďalej vysvetľuje, pre poistencov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje intenzívnejší typ rehabilitácie, môže Union ZP sprostredkovať špecializovanú lôžkovú starostlivosť naprieč Slovenskom. Liečbu v takomto zariadení indikuje ošetrujúci ambulantný lekár pacienta. Žiadosť o súhlas s týmto druhom terapie zasiela do zdravotnej poisťovne priamo nemocnica, pre ktorej starostlivosť sa pacient rozhodol.

Sieť zmluvných zariadení so špičkovým materiálno-technickým vybavením a profesionálne vyškoleným a skúseným personálom tvoria:

  • FBLR nemocnica sv. Michala v Číži
  • Rehabilitačná nemocnica Hlohovec
  • NRC Kováčová (len NCMP liečená invazívnym zákrokom)
  • Vitalita Lehnice
  • SANOM Bratislava

© Autorské práva vyhradené

45 debata chyba
Viac na túto tému: #mŕtvica #cievna mozgová príhoda #mozgová mŕvica #CMP