Máte svoj cukor pod kontrolou? Dajte si ho odmerať zadarmo a bez čakania

Približne 150-tisíc ľudí na Slovensku nemá ani tušenie o svojom rozvíjajúcom sa prediabete či samotnej cukrovke. Aj pri tomto ochorení platí, že čím skôr sa odhalí a nasadí sa správna liečba, tým viac sa znižuje riziko rozvoja pridružených zdravotných problémov.

01.12.2022 06:00
hypoglykémia, hyperglykémia, diabetes,... Foto:
Cukrovkou 1. alebo 2. typu trpelo počas minulého roka 266 093 poistencov VšZP. Náklady na ich liečbu sa vlani vyšplhali na 109 285 587 eur.
debata

Všeobecná zdravotná poisťovňa preto v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou (SDS) spúšťa počas decembra pilotný preventívno-osvetový projekt, ktorý má za cieľ včasné odhalenie hyperglykémie, prediabetu alebo diabetes mellitus.

Poistenci VšZP, ktorí majú viac ako 18 rokov, si budú môcť od 1. decembra do 23. decembra 2022 nechať bezplatne, bez výmenného lístka a bez čakania odmerať hladinu cukru v krvi vo vybraných ambulanciách diabetológov na celom Slovensku. „Lekár zmeria hodnotu glykémie z prsta glukomerom, a to nalačno, po jedle alebo náhodne v priebehu dňa,“ upresňuje manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová.

Možnosť skríningu hladiny cukru v krvi ponúka až 60 špecializovaných ambulancií. Ich zoznam, ako aj možnosti objednania k jednotlivým diabetológom nájdu poistenci TU.

Video
Nie každý, kto sa potáca a z dychu mu cítiť acetón, je opitý! Ako pomôcť diabetikovi s hypoglykémiou? V relácii "Ide o zdravie" odpovedá diabetologička z Bratislavy MUDr. Katarína Černá.

„Jedným z cieľov nového vedenia Slovenskej diabetologickej spoločnosti je zabezpečiť prevenciu rozvoja komplikácií diabetes mellitus. Preto včasný skríning patrí k hlavným úlohám, ktoré sú súčasťou programu tejto odbornej spoločnosti. Veríme, že skríning glykémií na diabetologických ambulanciách pomôže zachytiť nediagnostikovaný diabetes mellitus u ľudí, a tým aj pri včasnej edukácii a liečbe, zabrániť poškodeniam, ktoré diabetes zapríčiňuje,“ zdôrazňuje diabetologička a predsedníčka výboru SDS doc. MUDr. Viera Doničová PhD., MBA.

Po vyšetrení diabetológ pacientovi vysvetlí zistený výsledok a odporučí mu ďalší postup. „Aj takto chceme pomôcť našim poistencom predchádzať vzniku a rozvoju diabetických komplikácií, zachytiť ochorenie včas, aby ho dobre nastavenou liečbou dostali pod kontrolu a žili i naďalej kvalitný život. Advent a Vianoce sú z hľadiska životosprávy ťažkou skúškou pre naše zdravie. V prípade prediabetu, či už rozvíjajúceho sa diabetu to tiež môže výrazne zhoršiť zdravotný stav človeka,“ vysvetľuje načasovanie projektu E. Peterová.

Cukrovku na začiatku nesprevádzajú žiadne výrazné ťažkosti. Odborníci odhadujú, že hyperglykémie máva pacient už 8 až 10 rokov pred stanovením diagnózy. V prípade, že sa začne objavovať časté močenie, zvýšený pocit smädu, kvasinkové infekcie, pomalé hojenie rán, neukojiteľný hlad, červené, opuchnuté a citlivé ďasná či rozmazané videnie mal by človek spozornieť a nechať si vyšetriť cukor. Môže ísť o varovné signály prediabetu. Diagnóza diabetes mellitus skracuje život diabetika o 10–15 rokov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #diabetes #cukrovka #Všeobecná zdravotná poisťovňa #prediabetes